Дати раду своєму паю

2 Січня 2022 г. опубликовано в журнале: AgroONE №74

Статьи Законодательство Дати раду своєму паю
паю

Що врахувати та робити дрібному землевласнику у 2022 році?


Здавати землю в оренду з початком 2022 року стане менш вигідно. Законодавці зробили все можливе, щоб обкласти власників гектарів мінімальним податковим навантаженням. Тому селяни з наступного року шукатимуть нові можливості для того, щоб максимально монетизувати свою земельну власність.

Народні депутати зробили селянам «подарунок» під ялинку, ухваливши «антиолігархічний» закон 5600. Спочатку депутати запевняли, що це змусить великі фінансові компанії платити більше податків. Але насправді закон найбільше б’є по найбільш незаможним верствам населення, зокрема, по власникам паїв, левова частини з яких – пенсіонери.

Законотворці не стали фінансово обтяжувати аграрних баронів, які обробляють десятки тисяч гектарів. Натомість, вирішили обкласти податком власників паїв – колишніх колгоспників, які здають свої паї в оренду і отримують за це кілька тисяч гривень за гектар.

Відтепер вони отримали так зване мінімальне податкове навантаження на суму в 1,5 тисячі на гектар. Враховуючи, що понад 70% власників паїв мають в середньому два гектари, то вони змушені будуть сплатити на рік не менше 3 тисячі гривень за пай – а це щонайменше четверта частина вартості його оренди (близько 12 тисяч грн за два гектари).

Який вихід із цієї ситуації?

Продати? Але ринкова ціна зараз занадто низька – і пайовики це чудово розуміють, тому не спішать продавати свою землю. Відкривши ринок землі у 2020 році, законодавці суттєво обмежили коло покупців, коли до 2024 року дозволили купувати в одні руки не більше 100 гектарів, та й то лише фізичним особам, і не надали права купляти землю іноземцям.

Ті орендодавці, які мають можливість, вирішили почекати кілька років, щоб виставити землю на продаж після 2024 року більш широкому загалу покупців – і продати дорожче. Але тепер мусять платити більше податків.

Активізувати свій дохід

Продаж землі лише тимчасово вирішить ваші фінансові труднощі, але землі після цього вже не буде. Те, що є така можливість – це добре, але кращим виходом є зробити все можливе, аби ваша земля приносила вам максимальний дохід. І він був регулярним.

На щастя, зараз багато можливостей, щоб розпочати свій мікробізнес. І це не потребує великих капіталовкладень на гектар. Деякі з них потребуватимуть витрати у кілька тисяч гривень.

Найменші витрати приносить рослинництво. Можна обрати інвестиції зі швидкою окупністю капіталовкладень – наприклад, вирощувати зелень, гриби, мікрозелень, ягоди. Такі види бізнесу дадуть вам дохід вже в перший рік і, можливо, окуплять вкладені гроші вже у перший врожай. Однак вам доведеться нести нові витрати на посадку нового врожаю, та й витрачати чимало часу.

Можна обрати довгострокові інвестиції. Наприклад, волоський горіх, фундук, фруктовий сад. Вони приносять плоди лише за 3-4 роки після посадки. Натомість, можуть плодоносити 30-70 років, тож будуть приносити дохід не лише вам, але й вашим дітям і навіть онукам. Попит на такі культури стабільно високий, тому подібна інвестиція не лише приноситиме гроші вашим нащадкам, але й стимулюватиме їх розвивати цей бізнес, не переїжджаючи до міст. На відміну від ягід та грибів, горіховий сад не потребує постійного догляду, тож не забиратиме багато часу на його утримання.

Де взяти гроші на свій бізнес?

Банківські кредитні програми. Так, зараз банки не дуже поспішають видавати кредити під заставу землі, але така функція вже є можливою. Основною причиною низької активності банкірів є складність з оцінкою самої застави, адже прорахувати ринкову вартість вашої ділянки непросто. Ще складніше визначити, скільки земля буде коштувати в майбутньому, хоча всі розуміють, що земля, як вичерпний ресурс, буде лише рости в ціні.

Для того, щоб отримати банківську позику, треба мати на руках купу документів, наприклад, нотаріально завірену оцінку вашого майна. Та й за таких умов не факт, що вам дадуть багато грошей – не більше 30-40% від вартості землі. Якщо ваш пай у два гектари оцінили у 100 тисяч гривень, то на руки ви отримаєте не більше 30 тисяч. Зрозуміло, що з такими грішми не особливо і похазяйнуєш на своїй землі. Ну і не забуваємо, що якщо бізнес прогорить, то землю доведеться віддавати банку.

Грантові програми

У кожному регіоні працюють власні програми допомоги. Серед них – програми міжнародних фінансових організацій (МФО), іноземних держав, великих компаній, в тому числі агрохолдингів, органів місцевого самоврядування (ОТГ, обласні та районні програми). Основною умовою подібних проєктів є обов’язкова участь у фінансуванні як донора, так і отримувача гранту.

Тобто, якщо ви визначилися, що будете садити ягоди, і вам потрібна система поливу, посадковий матеріал, мінеральні добрива, то ви маєте внести половину від загальної суми, а половину заплатить донор. Рекомендується починати бізнес спочатку з культур, що не потребують багато інвестицій – ті ж самі ягоди будуть оптимальним варіантом, якщо у вас мало своїх коштів. Підтримка донорів тут буде дуже в нагоді.

Сільськогосподарський кооператив

Якщо таких пайщиків у вас на селі багато, то ви можете об’єднатися у кооператив. Цей вид співпраці дуже популярний у Європі і тільки-но розпочинається в Україні. Якщо ви зберетеся у єдине торгове об’єднання, то ціна входу в бізнес для вас буде невисока, бо ви поділили з колективом свої витрати. У такий спосіб ви зможете пропонувати гуртовим закупникам великі партії продукції, адже вони працюють лише з великим оптом. Тож у вас є шанс вийти на більш заможні зарубіжні ринки.

Також кооператив може розраховувати на чималі знижки під час закупівлі необхідного обладнання та матеріалів.

Також є програми фінансування з боку великих покупців, для них працюють різноманітні грантові і державні програми допомоги.

Державна допомога

Зараз існує багато програм державної підтримки малих фермерів та дрібних господарств – як на центральному, так і місцевому рівні. Зверніться до вашої сільради, запитайте які є програми для початківців на рівні вашої ОТГ, району чи області.

Якщо хочете отримати програму на центральному рівні, то не треба їхати до Києва – зайдіть на сайт Кабміну чи аграрного міністерства, знай­діть колонку про державну допомогу, оберіть свій вид бізнесу і заповніть необхідну форму. Якщо ваш проєкт пройде обробку, треба буде вислати ще низку документів, але натомість ви отримаєте різні види державної фінансової підтримки.

Зрозуміло, що держава профінансує ваш бізнес не повністю – зазвичай дається частина коштів на закупівлю матеріалів та обладнання. Але наявність власної землі стане суттєвою перевагою вашого проєкту.

Працюючи з державою, не забуваємо, що виділення допомоги може суттєво затягнутися. Здебільшого, бюджетні виплати надходять наприкінці року, тому сильно сподіватися на миттєву державну підтримку не варто.

Земля – цінний актив

Скасування мораторію на продаж сільгоспземлі дало селянам можливість продавати своє майно, але через обмежений характер ринку у власників недостатньо можливостей продати землю по справедливій ціні.

Але земля стала ліквідним товаром – її можна не лише здати в оренду, але й продати чи зробити заставою для кредиту. З таким майном ви можете претендувати на певний вид допомоги, чи об’єднуватися у господарчі товариства і спільно продавати той чи інший вид культур. Зараз є унікальна ситуація зробити все можливе, щоб земля нарешті почала працювати не на чужу людину, а на вас та ваших нащадків.

Сергій Чигир


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: