Практичний досвід очистки легконасіннєвих культур

31 Січня 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №51

Статьи Агротехнологии Практичний досвід очистки легконасіннєвих культур
культур

Фацелія, чіа, кіноа: як працює технологія з використанням сит і решіт нової геометрії


Число значущих сільськогосподарських культур, насіння яких якісно очистити на традиційних машинах неможливо, досить велике. До них відносяться, наприклад, фацелія, чіа і кіноа, які набувають популярності у світі. У цій статті представлено практичний досвід застосування технології очищення легкого насіння при використанні сит і решіт нової геометрії.

Фацелія – королева медоносів

Шановний читачу, значимість бджоли у рослинництві виключно висока. Є дослідження, які показують, скільки років людству вдасться зберігати свою популяцію після зникнення бджоли. Терміни називають різні, але те, що людству без бджоли не вижити – висновок, який у всіх дослідників збігається.

Я багато разів писав про те, що виникнення життя на Землі зобов’язане величезній кількості випадкових подій, починаючи з того, що Сонце зупинило нашу планету на тій відстані від себе, яка дозволила виникнути на Землі всьому тому, що виникло, включаючи бджолу, за 40 млн років до появи людини, а потім самої людини.

                     Рис. 1. Вихідний матеріал              Рис. 2. Велике сміття              Рис. 3. Сход з сита 2,0

 Так фацелія – сама медоносна рослина. Нас вона цікавить як дрібнонасіннєва культура у плані очищення її насіння від засміченості. Але необхідно додати кілька загальних слів. Батьківщина фацелії – Північна і Південна Америка. Є види як однорічних, так і багаторічних рослин. Висота рослин від 0,5 до 1 м. Фацелія дуже пишно цвіте, оскільки у неї густо розгалужені відростки і кожна квітка складається з п’яти пелюсток.

Нам привезли фацелію, засмічену різним рослинним і мінеральним сміттям. Очищати комбайном при збиранні дрібнонасіннєві рослини проблематично – аспіраційне повітря виносить з купи дрібне насіння культури.

Іноді запитують: навіщо таке дрібне насіння розділяти на фракції? Відповідаю: обов’язково.

культур
Рис. 5. Схема очистки чіа

■ По-перше: ви в кожній фракції отримаєте абсолютну чистоту насіння.

■ По-друге: ви з кожної фракції зможете строго виділити важке, а значить сильне насіння.

■ По-третє: ви зможете строго задати посівну норму у розмірності шт. кг/га, оскільки у кожної фракції буде своя маса 1000 шт. насіння.

Саме в цьому ми переконалися на прикладі фацелії. Вихідний матеріал був засмічений (рис.1). Інакше не можна: комбайн може видути в поле дрібне насіння. Крупне сміття зійшло з сита Фадєєва 2,5 (рис. 2). Дрібна фракція насіння пройшла через решето Фадєєва 1,2. Крупна фракція насіння пройшла через сито Фадєєва 2,0. А сміття крупніше за таке насіння зійшло (рис. 3).

Пневмовібростіл послідовно розділив кожну фракцію на легку і важку.

Загальну схему очистки фацелії наведено на рисунку 4.

Чіа – заморська культура

Шановний читачу, сьогоднішній час безмежної комунікації дозволяє віртуальному маркетингу впливати на споживача з безапеляційною переконаністю. Чіа – один з прикладів цього. Реклама: «Насіння чіа – один з найбільш популярних і суперкорисних продуктів харчування. Це 100% натуральна добавка містить безпрецедентну кількість корисних речовин, чіа випереджає молоко за вмістом кальцію, калію в ньому в 2 рази більше, ніж в бананах, а заліза в 15 разів більше, ніж у шпинаті». Ще одне рекламне твердження про користь насіння чіа – високий вміст у ньому омега-3 жирів. Нібито в 100 г насіння чіа міститься до 17 г омега-3, тобто стільки ж, скільки у великому стейці з сьомги.

Тепер наукові дані. В насінні чіа в 100 г (типовий розмір фасування) дійсно міститься 82% денної норми магнію, 63% добової норми кальцію і 42% норми заліза. Але якщо рекомендується з’їдати насіння чіа одну-дві столові ложки на день (в одній столовій ложці 10 г) то зрозуміло, що добова потреба в зазначених елементах тільки чіа задоволена не буде. У 100 г насіння чіа кальцію стільки ж, скільки у повній склянці молока.

культур
Рис. 5. Схема очистки чіа

Тепер про жир омега-3. Дійсно, в насінні чіа омега-3 міститься у вигляді α-лінолевої кислоти (ALA), але справа в тому, що ця кислота рослинного походження і засвоюється людським організмом не більше ніж на 10% на відміну від омега-3 у червоній рибі. Тобто одна ложка насіння чіа рівнозначна 0,5 г риб’ячого жиру. Але це теж чудово.

Чому ж так поклонялися цій культурі у доколумбовій Америці ацтеки. Батьківщина чіа – Центральна Америка. Чіа до завоювання іспанськими колонізаторами займала в раціоні харчування індіанців таке ж місце як кукурудза, боби, амарант. Причина тому – відсутність зернових колосових культур, і з насіння чіа отримували цільнозернове борошно для хліба та іншої випічки. Крім того, листя чіа схожі на відому у європейських країнах шавлію. Напої, настої, чай з листям чіа використовувалися корінними жителями Центральної Америки від багатьох недуг. Недарма Гіппократ називав шавлію священною травою і радив щодня використовувати чай для зміцнення і омолодження організму.

Насіння чіа при взаємодії з водою, молоком та іншими напоями утворює гель буквально за кілька хвилин перемішування. Такий напій дає відчуття ситості і знижує апетит, що часто рекомендують для схуднення. При цьому, звичайно, в організм потрапляє певна кількість білків, жирів і клітковини.

Підводячи підсумок харчовій значущості насіння чіа для людини, можна сказати, що столова ложка насіння чіа у фруктовому салаті з йогуртом – чудова суміш в раціоні здорового харчування.

Насіння чіа до нас надійшло з Парагваю з метою визначення можливості ефективного його очищення і підготовки. Поставлена задача ніяких труднощів не викликала. Насіння чіа було очищене і розділене на фракції на насіннєвому заводі по впроваджуваній нами щадній пофракційній технології. В результаті надійшло замовлення з Парагваю на обладнання. Уже три роки як воно там працює і чіа, кіноа і кунжут, які замовник чистить на ньому, відправляються на ринок Росії через Санкт-Петербург і в Україну через Одесу.

Діапазон товщини насіння чіа виявився достатнім, щоб розділити його на чотири фракції. Це важливо для подальшої пофракційної сепарації насіння чіа по щільності на пневмовібростолі.

Кіноа – матір усього насіння

Рис. 5. Схема очистки чіа
Рис. 6

Кіноа (квіноа, кінва) – хлібна зернова культура, що відноситься до псевдозернових, однорічна рослина сімейства Амарантові. Рідко коли в історії землеробства точно вказується місце на Земній кулі, де рослина (прабатько майбутньої культури) з´явилась вперше. Андам у цьому плані пощастило. Тільки в Андах росла дика картопля і тільки в Андах росло у дикому вигляді кіноа. А якщо ще точніше, то на схилах самого високогірного озера у світі – Тітікака.

Кіноа була вперше одомашнена народами Анд близько 3000 років тому. В житті народів Анд дана культура була основною вихідною сировиною для найважливіших видів їжі нарівні з кукурудзою і картоплею. Разом з тим за межами Анд ця культура була маловідома.

Інки, які вважали, що насіння кіноа священне, називали його «матір´ю всього насіння». Імператори інків традиційно спостерігали за сходами перших паростків. Іспанські конкістадори ввели заборону на вирощування насіння кіноа як культу язичницького поклоніння, і змушували вирощувати замість нього пшеницю.

У 1553 році іспанець Сьєса де Леона у книзі «Хроніка Перу» зробив перший опис культури. Довгий час кіноа культивувалася тільки в Андах. Однак висока поживна цінність кіноа і її пристосованість до жорстких умов зростання дозволяє вирощувати цю культуру у багатьох регіонах.

У середині 2000-х років харчові властивості кіноа привернули увагу активістів здорового харчування в усьому світі. Так, в період з 2007 р. до 2013 р. імпорт кіноа в США збільшився приблизно в 10 разів (з 3,3 тис. тонн у 2007 році до 30,8 тис. тонн у 2013 році).

Тому не дивно, що за період з 2009 р. до 2016 р. країни виробники кіноа збільшили виробництво у два і більше разів (рис. 6).

Рис. 7. Схема очистки кіноа

Чим же так приваблює кіноа дієтологів і прихильників здорового харчування. У кіноа багато білка (від 16,2 до 20%). Це майже в два рази вище, ніж в зернових і круп’яних культурах. Амінокислотний склад білка дуже збалансований і близький до складу білків молока, кількість амінокислот у ньому до 20 типів. Отримане з кіноа борошно використовують для виробництва макаронних виробів, хліба та інших страв. Кіноа додають в супи, салати, випічку і десерти.

Крім білків, кіноа містить також вуглеводи, жири (з високим вмістом лецитинової кислоти), клітковину, мінерали і вітаміни групи В. Кіноа багата фосфором (в три рази більше, ніж рис найвищої якості і не поступається багатьом видам риби), залізом (вдвічі перевищує пшеницю), кальцієм, цинком.

Кіноа підходить для вирощування в сухому кліматі, досить невибаглива до складу ґрунту, добре переносить посуху, різкі перепади температур і навіть невеликі заморозки. Урожайність: у Голландії врожайність кіноа 20-30 ц/га.

Кіноа нам привезли на очистку та підготовку насіння, вирощену у Луганській області (агрофірма «Насіння», директор Михайлов Я.М). При обмолоті аспірацію не включали, тому посівний матеріал був засмічений дрібним і великим рослинним сміттям. Великих труднощів при очищенні киноа і підготовці насіння не виявилося (рис. 7).

Таким чином, впровадження в технологію зерноочистки і виробництва насіння сит і решіт нової геометрії істотно розширює можливості обладнання як по продуктивності, так і за якістю їх роботи.

 

 

Леонід Фадєєв, к.т.н.