Чи потрібно повідомляти податкову службу, якщо ППР оскаржується у суді?

1 февраля 2020 г.
Статьи Законодательство Чи потрібно повідомляти податкову службу, якщо ППР оскаржується у суді?
суді

Наше підприємство отримало податкове повідомлення-рішення (далі – ППР), з яким не погодилося. Ми маємо намір відразу йти до суду, минувши процедуру адміністративного оскарження. Протягом якого строку можна подати позов?


Платник податків, який збирається оскаржити в суді рішення податкових органів, повинен керуватися нормами Кодексу адміністративного судочинства (далі – КАС) і ст. 56 Податкового кодексу (далі – ПК). Так, у ст. 122 КАС установлено 6-місячний строк для подання позову до адміністративного суду. Проте в ч. 3 цієї статті міститься застереження, що іншими законами можуть установлюватися інші строки. У нашому випадку йдеться про податкове законодавство.

Відкриваємо ПК і бачимо, що згідно з п. 56.19 платник податків має право оскаржити в суді рішення органу ДПС протягом строку давності, передбаченого ст. 102 ПК, тобто 1095 днів. Цей строк обчислюється з дня отримання ППР.

Для оскарження ППР підприємству слід звернутися до окружного адміністративного суду (ст. 20, 22 КАС). Позов може бути поданий до суду:

■ або за місцезнаходженням позивача,

■ або за місцезнаходженням відповідача (тобто податкового органу, чиє ППР оскаржується).

На замітку!
Вимоги до складання позовної заяви ви знайдете у ст. 160, 161 КАС.

Чи потрібно повідомляти податкову про те, що підприємством розпочато процедуру судового оскарження ППР?

У ПК з цього приводу нічого не сказано. Такий обов’язок виникає, тільки коли платник податків оскаржить ППР в адміністративному порядку (п. 56.5 ПК). Тобто подає скаргу до вищого податкового органу.

Звернемося до норм КАС. Податковий орган дізнається про те, що підприємство оскаржує ППР у судовому порядку, з повістки про виклик до суду (ч. 2 ст. 124 КАС). Тобто податковому органу як відповідачеві буде направлено ухвалу суду про відкриття провадження. На підставі цієї інформації нарахована сума податків вважатиметься неузгодженою, а до інтегрованої картки платника заносяться облікові показники (операції) щодо її виключення (пп. 9.2 розд. IV Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 07.04.16 р. №422).

Як бачимо, прямого обов’язку повідомляти податковий орган про оскарження ППР у суді у платника податків немає.

Проте ми рекомендуємо підприємству все ж таки самостійно відправити податковій ухвалу суду про відкриття провадження. Тоді вже точно буде зрозуміло, що податковий орган отримав цю ухвалу. І можна бути спокійним – податкове зобов’язання з ППР вважатиметься неузгодженим до моменту прийняття рішення судом.

Анастасія ШЕВЧЕНКО,
юрист видання «БАЛАНС-АГРО»