Підсумки сезону-2020: як показав себе соняшник «Терра-Юг»

30 Листопада 2020 г. опубликовано в газете: Агро1 №59

Статьи Агротехнологии Підсумки сезону-2020: як показав себе соняшник «Терра-Юг»
Терра-Юг

Більшість українських фермерів поминатимуть 2020-й рік «незлим тихим словом». Адже нормальних опадів у степовій зоні та у центральних областях України не було майже рік – з осені 2019-го. В результаті багато де погоріли озимі зернові, погоріла кукурудза і погоріла навіть така посухостійка культура як соняшник. Недобір врожаю по цій культурі становить у багатьох господарствах 50 і більше відсотків. Це особливо болюче відобразилося на тих полях, де висівалися дорогі імпортні гібриди та застосовувалася інтенсивна технологія вирощування.

Здавалося б, що про вітчизняний соняшник на такому тлі годі й говорити… Мовляв, якщо вже відомі світові бренди не впоралися з посухою, то що вже казати про українські сорти та гібриди. Та ні, це зовсім не так, оскільки якраз вітчизняний соняшник не просто вистояв, забезпечивши нормальну врожайність, а ще й продемонстрував дуже непогані показники рентабельності. Простіше кажучи, він вижив там, обмежившись недорогим доглядом, де вигоріло все.

Ми проаналізували результати врожайності соняшнику селекції відомої української компанії «Терра-Юг» по різних регіонах. Звісно, що подекуди траплялися просто неможливі для будь-якої вегетації рослин умови і там взагалі нічого не виживало, однак у більшості своїй сортовий та гібридний соняшник «Терра-Юг» витримав кліматичну катастрофу-2020 і забезпечив хороші результати, навіть у найспекотніших регіонах.

Так, наприклад, у Вітовському районі Миколаївської області соняшник вигорів майже повсюдно, давши буквально по 2-3 ц/га. Натомість керівник ФГ «Українківське» Леонід Чернохатов посіяв стійкий до Гранстару гібрид Річард селекції «Терра-Юг» та отримав за таких умов врожайність 12-13 ц/га. Як на такий рік, то це просто чудовий результат, тим більш, що вартість насіння гранстарівського гібриду «Терра-Юг» разів у чотири нижча у порівнянні з західними брендами.

Терра-ЮгОчевидно, що такому результату посприяла не лише виняткова посухостійкість гібриду Річард, але і його генетична стійкість до 7 рас вовчку та цілої низки захворювань соняшнику.

Ще у одному господарстві з Новобузького району Миколаївської області, яке очолює Ігор Шабан, стійкий до Євро-Лайтнінгу гібрид Лорд показав аналогічну врожайність – 12 ц/га. Результати по соняшнику у сусідніх господарствах аналогічні до першого прикладу – до 3 ц/га. Відверто кажучи, обидва фермери щиро здивовані такими результатами вітчизняної селекції, оскільки, з огляду на погоду, навіть не сподівалися на якийсь врожай.

Якщо вести мову про стійкі до ударних гербіцидів гібриди соняшнику «Терра-Юг», то потрібно зазначити, що вони за таких умов показали себе скрізь добре. Адже посуха притисла не лише південні та східні області України, але й досі благополучну Вінниччину, де погоріла і кукурудза, і соняшник. Однак той таки стійкий до Гранстару гібрид Річард у СВАТ «Моївське» (Чернівецький район Вінницької області) продемонстрував результат 25 ц/га. Аналогічну врожайність на полях господарства дали також іноземні гібриди, однак витрати на посівний матеріал та технологію, звісно, не йдуть у жодне порівняння.

Чудово себе показав Річард у ще одному степовому регіоні – Михайлівському районі Запорізької області. Там керівник господарства Олександр Шаламов отримав удвічі вищу врожайність, у порівнянні з сусідами – 20 ц/га проти 9-10 ц/га.

– Щиро кажучи, сам здивований таким результатом, оскільки погодні умови не дозволяли сподіватися на нормальну врожайність. Хочу також відзначити набагато нижчу вартість посівного матеріалу вітчизняної селекції у порівнянні з іноземними гібридами, – зазначив Олександр Валерійович.

Якщо взяти далі на схід, то у дуже складних умовах цього року довелося працювати фермерам Донеччини та Луганщини. Проблеми були як з озимими зерновими, так і з соняшником. Тим не менш, селекція «Терра-Юг» і тут не підвела. Поблизу Вугледара місцевий фермер Юрій Курай зробив ставку на спеціалізовані вітчизняні сорти соняшнику і не помилився. Так, сорт з підвищеним виходом олії Тібо дав 12 ц/га на фоні 5-6 ц/га у сусідів. При цьому вміст олії у насінні перевищував показник 50%. У свою чергу кондитерський сорт Княжий дав 11-12 ц/га, причому понад 65% зібраного насіння належить до фракції +3,8 мм.

Такий підхід дав змогу фермеру не просто вийти на позитивну рентабельність соняшнику, але й отримати непоганий додатковий заробіток.

Неабияку стійкість продемонстрував сорт соняшнику з підвищеним вмістом олії Тібо і в Новосілківському районі Донецької області, де, на жаль, вигоріло майже все. За таких умов 10 ц/га з мінімальними витратами на вирощування – дуже непоганий результат, котрий дасть змогу завершити сезон без збитків.

Аналогічним чином можна охарактеризувати результати вирощування соняшнику і у Петропавлівському районі Дніпропетровської області, де дощів практично не було. Однак фермера Юрія Цибаня всерйоз виручив ранній високостійкий до посухи, вовчку та хвороб гібрид (до 90 днів) Кардинал, селекції «Терра-Юг». Нехай врожайність Кардинала на полях Юрія Володимировича становила всього лише 8-9 ц/га, але це був реальний максимум для соняшнику у цій місцевості. Для порівняння, гібриди одного з найкращих світових брендів, які вирощувалися паралельно у господарстві, дали аналогічний результат. Проте, звісно, показники витрат на вирощування вітчизняного та імпортного соняшнику відрізняються в рази.

Правильно обрав гібрид і Дмитро Козинцов з Михайлівського району Запорізької області. У нього на полях чудово себе показав ще один ранній гібрид селекції «Терра-Юг» – Шериф. Умови для рослин у регіоні склалися надзвичайно складні і, звісно, головним чином через сильну повітряну та ґрунтову посуху. Проте Шериф «насипав» 18 ц/га, причому олійність насіння досягала 51%. Аби зрозуміти різницю, достатньо сказати, що в сусідніх господарствах була отримана не просто істотно нижча врожайність, а ще й, на жаль, олії у насінні майже не було через нестачу вологи…

– Вирішив спробувати новий вітчизняний гібрид і бачу, що вчинив правильно. Рослини встигли нормально розвинутися до настання стійких високих температур, що дало змогу отримати хороший результат, – вважає Дмитро Анатолійович.

І нарешті, варто звернути увагу на показники врожайності соняшнику «Терра-Юг» отримані у більш північних областях, де цього року виникли серйозні проблеми з вологою у ґрунті. Зокрема, дуже сильно постраждала Київщина, у південній частині якої середня врожайність соняшнику коливалася в межах від 8 до 17 ц/га. Натомість у Таращанському районі Київщини фермер Олександр Нечипоренко виростив цьогоріч 28 ц/га високопродуктивного середньораннього гібриду Хорол. Очевидно, що свою роль разом з майстерністю аграрія зіграли відмінні показники посухостійкості та пластичності гібриду Хорол. Скажімо так: це унікально висока врожайність для регіону у цьому році!

Відзначимо також роботу керівника ФГ «Симаченко» Михайла Симаченка у Краснопільському районі, що на Сумщині. Михайлу Івановичу за умови сильної посухи вдалося зібрати 26 ц/га сорту Тібо.

Підсумовуючи наш огляд, наголосимо на тому, що кліматичні зміни на більшій частині території України є очевидними. І, на жаль, вплинути на погоду ми не зможемо. Саме тому вирощування соняшнику вітчизняної селекції може стати оптимальним рішенням для отримання гарантованої рентабельності агровиробництва. Адже, як ми вчергове переконалися, сорти та гібриди «Терра-Юг» витримують найскладніші умови вегетації, що у поєднанні з невисокими витратами на їх вирощування дає змогу завершити сезон з «плюсом».

(098) 573-08-73
(066) 235-01-28
terra-yug.com.ua