Отримуйте стабільно високі врожаї в умовах посухи за допомогою унікальних сортів пшениці 5-го покоління

4 июля 2019 г. опубликовано в газете: Агро1 №42

СтатьиАгротехнологииОтримуйте стабільно високі врожаї в умовах посухи за допомогою унікальних сортів пшениці 5-го покоління
сортів пшениці

Фермерське господарство «Бор» розпочало свою роботу у 1996 році. Всі без винятку ресурси підприємства і сім’ї Артюшенко з самого початку були мобілізовані в селекцію озимої пшениці. Як результат, перший сорт Тронка фермерського господарства «Бор», районований у 2005 році, показав в державному сортовипробуванні рекордну урожайність — 111 ц/га і якість зерна 450-661 о.а. Такі показники вивели ФГ «Бор» у лідери селекції озимої пшениці в Україні. Всі без винятку сорти озимої пшениці фермерського господарства «Бор» — створені і районовані — є космополітами, придатними для вирощування у виробничих умовах для різних технологій в усіх областях України. Це стосується як класичних сортів, так і сортів п’ятого покоління.


Особливо хотілось виділити сорти п’ятого покоління, які були вперше створені і до цього часу створюються тільки у фермерському господарстві «Бор». У 2007 році був районований перший сорт 5-го покоління — Шестопалівка, селекції ФГ «Бор». Високий рівень професіоналізму та освіченості виробників України швидко перетворили сорт Шестопалівка в національний бренд, який став найпоширенішим сортом озимої пшениці в Україні. Сьогодні фермерське господарство «Бор» створило і районувало повну технологічну лінійку сортів п’ятого покоління.

Що таке сорти пшениці 5-го покоління?

Сорта озимої пшениці 5-го покоління мають подвійну фізіологію, тобто мають ознаки як озимих, так і ярових пшениць. Що це дає при виробництві?

В осінній період при посіві вони розвиваються швидше інших і акумулюють високий процент сахарів. Зимою сорта 5-го покоління стають жорстко озимими: впадають в анабіоз (не переростають и не вичерпують запаси сахарів та грунту). По весні, приблизно з 22-го березня при відповідних температурах, швидко ідуть у ріст, випереджаючи інші сорти в розвитку. Колоситься пшениця в умовах Одеської області 5-10 травня та завдяки травневому наливу зерна, сорта йдуть від літньої повітряної та грунтової посухи, що забезпечує високий врожай.

Всі вище названі сорти 5-го покоління являються монопластами. Так, перший сорт Шестопалівка — монопласт, який спростував догму про низьку продуктивність скоростиглих сортів. Зафіксована найвища урожайність цього сорту — 137,5 ц/га в 2004 році в Одеській області.

Другий монопласт — сорт Шпалівка — досяг вершини пластичності. Всі існуючі сорти мають статичну форму колоса і щільність, але сорт Шпалівка під впливом різних факторів може набувати будь-якої форми колоса і його щільності.

Третій монопласт — сорт Магістраль — став самим конкурентним, можна сказати, агресивним до інших сортів та бур’янів, демонструючи скоростиглість, силу росту та швидке наростання біомаси.

Четвертим монопластом є сорт Сталева, який сформував потужний колос, здатний формувати два колоски на одному уступі колоскового стрижня. Такий колос формує не тільки крупні зернівки, але й здатний формувати більше 100 зернівок в одному колосі.

П’ятий монопласт — сорт Шестизерна — взагалі змінив уявлення про будову колосу. В колоску цього сорту з’явилося не 3-5 квіток, а 5-8! Відповідно додалась така ж кількість зернівок (без зменшення маси зернівки), а колос отримав форму ялинки.

Сьогодні селекція ФГ «Бор» інтенсивно напрацьовує генофонд сортів монопластів, які несуть радикальні зміни в фізіології та морфології озимої пшениці методом класичної селекції. Цей прорив в селекції основної продовольчої культури планети Земля відкриває нові горизонти в різних напрямках розвитку класичної селекції. Сьогодні ще невідомо, якого розмаху наберуть монопласти у виробництві зерна, але все ясніше вимальовуються контури майбутніх сортів — поліпластів, які зберуть в один букет частково, або всі без винятку досягнення монопластів і створять сорти агресивної виробничої надійності з високою продуктивністю і якістю зерна.

сортів пшениці

На протязі всього періоду існування фермерського господарства «Бор» головною метою було і є селекція озимої пшениці, створення, напрацювання і розвиток генетичного фонду цієї культури. Масштабні об’єми гібридизації дозволили швидко сформувати всесторонній генофонд і розвинути різнопланові напрямки селекції озимої пшениці. Окрім масштабного напрямку створення сортів п’ятого покоління, підприємство має передові позиції у створенні сортів-аскетів. Яскравим прикладом є сорт Тайра. Цей сорт можна сіяти там, де пшеницю взагалі не сіють (несприятливі кліматичні умови, бідні ґрунти та ін.).

Районований у 2018 році сорт Тайра показав найвищий урожай 114,7 ц/га в державному сортовипробуванні. Головна мета сортів-аскетів — витримувати жорсткі кліматичні і ґрунтові умови, формуючи високі врожаї та якість зерна.

Також новинкою цього року є сорт Магнітка, якому вдалося зберегти  високу врожайність сорта Шпалівка, але він при цьому досягнув більш високих показників по зимостійкості в порівнянні з сортами Шпалівка і Шестопалівка.

Найбільший попит насіння сортів ФГ «Бор» має в степу України, особливо в районах з жорсткими умовами вирощування озимої пшениці (Запорізька, Миколаївська, Одеська, Дніпропетровська, Луганська, Харківська, Кіровоградська та інші області).

Головною особливістю сортів ФГ «Бор» є їх радикальна відмінність між собою, тому замінити один сорт іншим неможливо. Кожний сорт має своє яскраве обличчя, свій унікальний набір властивостей, свій характер.

І в кінці хочеться сказати про те, що ви отримуєте при співпраці з Фермерським Господарством «Бор»:

— високоякісне зерно, захищене патентами і сертифікатами

— стабільно високі показники по врожайності

— оригінальне зерно, безпосередньо від виробника, чим оберігаєте себе від фальсифікату

— скоростиглий і високопродуктивний посівний матеріал


Фермерське господарство «Б О Р».
fgbor.com.ua. E-mail: fgbor96@gmail.com
67624, Одеська обл., Біляївський р-н, с. Дачне, вул. Уютна, 17
(050) 607-32-69; (093) 360-07-25