Озимий прорив

4 Липня 2019 г. опубликовано в газете: Агро1 №42

Статьи Агротехнологии Озимий прорив
гібриди ріпаку

Вітчизняні гібриди ріпаку характеризуються не лише високою фінальною врожайністю, але й стійкістю до ключових стресових факторів для рослин, включаючи дію гербіцидів імідазолінонової групи.


Врожай озимого ріпаку – це перші «живі» гроші в сезоні, які має змогу отримати фермер. До того ж, ця культура, всупереч поширеній думці, є чудовим попередником, і якщо гібриди ріпаку було обрано та посіяно правильно, їх вирощування забезпечує гарантовану відчутну рентабельність для господарств. Особливо ж, коли мова йде про нові вітчизняні гібриди, такі як Грім, Редстоун, Блекстоун та інші, створені у Всеукраїнському науковому інституті селекції (ВНІС).

– Безпосередньо до селекційної роботи у нас залучено не менш аніж 30 працівників, при цьому напрямок ріпакової селекції посідає одне з чільних місць. Ріпак – дуже цікава культура і порівняно легко піддається модифікації. Ми використовуємо усі сучасні технології селекції: класичну селекцію, редагування геному, ДНК-маркерів та біотехнології (останній – винятково у лабораторних умовах). Водночас ми не ставимо собі за мету створювати гібриди озимого ріпаку, призначені суто для вирощування в Україні чи в конкретній кліматичній зоні. Навпаки: яскравою ознакою по-справжньому якісного гібриду є те, що він нормально себе покаже за будь-яких ґрунтово-кліматичних умов, що підходять для культури в принципі, – розповідає директор ВНІС Мирослав Парій.

В лінійці Всеукраїнського наукового інституту селекції на сьогоднішній день нараховується до 10 гібридів озимого ріпаку, які або вже є зареєстрованими, або ж перебувають на стадії реєстрації. Акцентуємо увагу на тому, що серед них три гібриди – Блекстоун, Паркер та абсолютна новинка ВНІС – Грім – мають стійкість до імідазолінонів. Перенесення геному стійкості до рослин ріпаку є одним з пріоритетних завдань селекціонерів ВНІС, оскільки такі посіви забезпечують стабільність під час вегетації і стійко реагують як на внесення таких гербіцидів як Євро-Лайтнінг чи Пульсар, так і на післядію цих речовин. Численні випробування та практичні результати вирощування стійкого до гербіцидів ріпаку підтверджують можливість внесення імідазолінонів у дозі до 6 л/га та ізопроміламінових препаратів – до 0,7 л/га.

– Також перевагою таких гібридів є і те, що разом зі стійкістю до гербіцидів посилюється стійкість і до інших чинників, що негативно впливають на врожайність: зимостійкість, посухостійкість, стійкість до захворювань тощо, – звертає увагу Мирослав Парій.

Ще одним важливим фактором успіху у вирощуванні озимого ріпаку є визначення оптимальних термінів сівби та пластичність рослин, яка дає змогу нормально увійти в зиму в потрібній фазі, перезимувати та рівномірно розвиватися з настанням весняно-літнього періоду.

Рослини повинні увійти в зиму маючи не менше 5 листочків та діаметр кореневої шийки 1,5 см. Це забезпечить нормальну перезимівлю. Вегетаційний період при цьому має становити приблизно 60 днів. Відповідно, в Україні починають сіяти озимий ріпак десь з 10 серпня. Тут багато залежить від регіональних ґрунтово-кліматичних особливостей і фактору наявності вологи в ґрунті. На заході України сума температур до настання стійких холодів буде меншою, а тому там ріпак зазвичай сіють раніше. Однією з ключових переваг гібридів ВНІС є рівномірність їх розвитку. Посіви повинні встигнути сформувати нормальну кореневу систему та листову частину, тим більш що з осені закладаються генеративні органи. Разом з тим неприпустимими є надмірний розвиток рослин, – стверджує вчений агроном Володимир Скорик.

Фахівець радить особливо ретельно підходити до обробітку ґрунту під озимий ріпак, формуючи дрібногрудчасту структуру його верхніх шарів. Перед сівбою та разом з насінням слід внести 30-40% необхідних азотних добрив, а решту вносити вже навесні у якості підживлення посівів. Ключовими елементами для цієї культури окрім азоту та калію, є також сірка та бор.

Саме бор відповідає за закладання генеративних органів, тому від його правильного та своєчасного внесення суттєвим чином залежить майбутня врожайність ріпаку. Бажано проводити не лише позакореневі підживлення, але й вносити перед сівбою добрива на кшталт борофоски. Сірка може вноситися одноразово перед сівбою, або ж навесні у вигляді сульфатів, – рекомендує Володимир Скорик.

Агроном наголошує на ключовій ролі регуляторів росту під час вирощування озимого ріпаку, які потрібно вносити не лише восени, аби не дати рослинам занадто розвинутися і загинути взимку, але й навесні – для більш рівномірного розвитку. І звичайно ж, слід обрати по-справжньому ефективний ґрунтовий гербіцид, незалежно від того, який гібрид ріпаку вирощується.

Кожен аграрій обирає власну технологію вирощування, орієнтуючись на розраховану рентабельність виробництва. Однак якщо правильно дотримуватися рекомендованої технології, то можна мати чудові результати по врожайності. Скажімо, наш новий гібрид Редстоун, посіяний у Херсонській області поблизу Каховки, наразі виглядає на усі 40 ц/га – це без жодного зрошення, – наводить приклад Володимир Скорик.

Редстоун – це простий ранньостиглий гібрид інтенсивного типу, який, зокрема, характеризується високою стійкістю до осипання. Середня врожайність за роки випробування у нього якраз перебуває у межах 38-45 ц/га, чим гібрид завдячує також винятковій зимо- та посухостійкості та низькій вразливості до більшості захворювань ріпаку.

Ще одна цьогорічна новинка Всеукраїнського наукового інституту селекції – стійкий до гербіцидів імідазолінонової групи гібрид Грім. Це ранньостиглий гібрид, потенціал врожайності якого сягає 71 ц/га (!), а на демонстраційних посівах зафіксовано вражаючі 52 ц/га. Виняткова посухо- та зимостійкість, стійкість до вилягання та осипання поєднані з низькою вразливістю до майже усіх поширених в Україні захворювань ріпаку. Грім – це потужний пластичний гібрид зі швидким весняним відростанням, що дає змогу ефективно використовувати весняну вологу.

Обов’язково слід згадати і про вже чудово випробуваний у товарних посівах в Україні гібрид Блекстоун, також стійкий до імідазолінонової групи. Блекстоун вирізняється винятковою посухостійкістю та, що важливо, – стійкістю до пошкодження квіткоїдом. При цьому вегетаційний період його становить 295-300 днів. Потенціал врожайності Блекстоуна також вражає і сягає 72 ц/га, а результати у демонстраційних та випробувальних посівах перебувають у межах 45-46 ц/га.

Загалом лінійка гібридів озимого ріпаку ВНІС нараховує 8 зареєстрованих гібридів, які задовольнять вимоги будь-якого господарства на території України. Важливою перевагою їх є те, що при тому, що селекції ВНІС вдалося досягти світової якості власних гібридів, однак забезпечити суттєво нижчу вартість посівного матеріалу. На їх користь свідчить і те, що географія і площа посівів озимого ріпаку Всеукраїнського наукового інституту селекції з кожним роком істотно зростає завдяки стабільним високим результатам по врожайності і, звичайно ж, — по рентабельності.


ТОВ «АПК ВНІС»
0 (800) 302-032 (дзвінки в межах України безкоштовні)
www.vnis.ua