Отримуйте стабільно високі врожаї в умовах посухи за допомогою унікальних сортів пшениці 5-го покоління

30 июня 2021 г. опубликовано в газете: Агро1 №67

СтатьиАгротехнологииОтримуйте стабільно високі врожаї в умовах посухи за допомогою унікальних сортів пшениці 5-го покоління
пшениці

Озима пшениця — Шестизерна


Фермерське господарство «Бор» розпочало свою роботу у 1996 році. Всі без винятку ресурси підприємства і сім’ї Артюшенко з самого початку були мобілізовані в селекцію озимої пшениці. Як результат, перший сорт Тронка фермерського господарства «Бор», районований у 2005 році, показав в державному сортовипробуванні рекордну урожайність — 111 ц/га і якість зерна 450-661 о.а.

Такі показники вивели ФГ «Бор» у лідери селекції озимої пшениці в Україні. Всі без винятку сорти озимої пшениці фермерського господарства «Бор» — створені і районовані — є космополітами, придатними для вирощування у виробничих умовах для різних технологій в усіх областях України. Це стосується як класичних сортів, так і сортів п’ятого покоління.

Особливо хотілось виділити сорти п’ятого покоління, які були вперше створені і до цього часу створюються тільки у фермерському господарстві «Бор». У 2007 році був районований перший сорт 5-го покоління — Шестопалівка, селекції ФГ «Бор», який швидко перетворився в національний бренд та став найпоширенішим сортом озимої пшениці в Україні. Сьогодні фермерське господарство «Бор» створило і районувало повну технологічну лінійку сортів п’ятого покоління.

Що таке сорти пшениці 5-го покоління?

Сорта озимої пшениці 5-го покоління мають подвійну фізіологію, тобто мають ознаки як озимих, так і ярових пшениць. Що це дає при виробництві?

В осінній період при посіві вони розвиваються швидше інших і акумулюють високий процент сахарів. Зимою сорта 5-го покоління стають жорстко озимими: впадають в анабіоз (не переростають и не вичерпують запаси сахарів та грунту). По весні, приблизно з 22-го березня при відповідних температурах, швидко йдуть у ріст, випереджаючи інші сорти в розвитку. Колоситься пшениця в умовах Одеської області 5-10 травня та завдяки травневому наливу зерна, сорта йдуть від літньої повітряної та грунтової посухи, що забезпечує високий врожай.

Всі вище названі сорти 5-го покоління являються монопластами. Так, перший сорт Шестопалівка — монопласт, який спростував догму про низьку продуктивність скоростиглих сортів. Зафіксована найвища урожайність цього сорту — 137,5 ц/га в 2004 році в Одеській області.

Другий монопласт — сорт Шпалівка — досяг вершини пластичності. Всі існуючі сорти мають статичну форму колоса і щільність, але сорт Шпалівка під впливом різних факторів може набувати будь-якої форми колоса і його щільності.

Третій монопласт — сорт Магістраль — став самим конкурентним, можна сказати, агресивним до інших сортів та бур’янів, демонструючи скоростиглість, силу росту та швидке наростання біомаси.

Четвертим монопластом є інтенсивний сорт Сталева – потужний колос, здатний формувати два колоски на одному уступі колоскового стрижня. Такий колос формує не тільки крупні зернівки, але й здатний формувати більше 100 зернівок в одному колосі.

П’ятий монопласт — сорт Шестизерна — взагалі змінив уявлення про будову колосу. В колоску цього сорту з’явилося не 3-5 квіток, а 5-8! Відповідно додалась така ж кількість зернівок (без зменшення маси зернівки), а колос отримав форму ялинки.

Окрім масштабного напрямку створення сортів п’ятого покоління, підприємство має передові позиції у створенні сор­тів-аскетів. Яскравим прикладом є сорт Тайра. Цей сорт можна сіяти там, де пшеницю взагалі не сіють (несприятливі кліматичні умови, бідні ґрунти та ін.).

Районований у 2018 році сорт Тайра показав найвищий урожай 114,7 ц/га в державному сортовипробуванні. Головна мета сортів-аскетів — витримувати жорсткі кліматичні і ґрунтові умови, формуючи високі врожаї та якість зерна.

Ще однією новинкою є сорт Магнітка, якому вдалося зберегти  високу врожайність сорта Шпалівка, але він при цьому досягнув більш високих показників по зимостійкості в порівнянні з сортами Шпалівка і Шестопалівка.

Також на 2021 год до реалізації представлені нові сильні сорти: Кріпиш, Шестал, Шаховка.

Найбільший попит насіння сортів ФГ «Бор» має в степу України, особливо в районах з жорсткими умовами вирощування озимої пшениці (Запорізька, Миколаївська, Одеська, Дніпропетровська, Луганська, Харківська, Кіровоградська та інші області).

Ми всі несемо великі витрати на виробництво, добрива та засоби захисту рослин. Тому слід вибирати якісний посівний матеріал, який ефективно окупить ці витрати!

 


(050) 987 39 31
(093) 36 007 25
(097) 606 56 98