10 грн за 1/т/% — це реально!

12 Серпня 2022 г. опубликовано в газете: Агро1 №80-81

Статьи Агротехнологии 10 грн за 1/т/% — це реально!

Використання кукурудзи у якості палива для сушарок дасть змогу українським агровиробникам значно покращити своє фінансове становище.

Попри, здавалося б, певний прорив у експорті українського зерна, зокрема, кукурудзи із портів Одещини, про подолання проблеми говорити зарано. Ті десятки тисяч тонн врожаю, які поки що вдається вивозити під постійною загрозою обстрілів – це дуже незначна кількість, яка не впливає на загальну нерадісну ситуацію. Досі на зерносховищах України зберігаються мільйони тонн зерна ще минулорічного врожаю, і до них додаються десятки мільйонів тонн вже цього року. Де і як їх сушити та зберігати – незрозуміло…

KMZ Industries теплогенератор, 14 МВт. Полтавська обл.

Годі сподіватися на подешевшання природного газу, оскільки сьогодні він коштує в ЄС 2500 дол. за 1 тис. куб.м, а в Україні з 1 серпня ціна блакитного палива для виробників продовольства зафіксована на рівні 38 325,5 грн з ПДВ. Своєю чергою за 1 тонну кукурудзи нині пропонують з доставкою в дунайські порти – 180-190 дол., а з доставкою на західний чи південний кордон – 200-215 євро. Тобто, сушіння зерна природним газом стане апріорі нерентабельним.

Тому наразі єдиним розумним виходом із цієї проблемної ситуації для багатьох українських аграріїв є переоснащення зернових сушарок на твердопаливні генератори. Так, як це зробили їхні колеги ще декілька років тому, наперед потурбувавшись про зниження собівартості вирощування та післязбиральної доробки зерна. Тим більш, зерна кукурудзи, на якому незрідка доводиться знімати по 10-15 відсотків вологості.

Для прикладу, провідний вітчизняний виробник твердопаливних генераторів компанія GRECO group минулого року реалізувала 230 проектів, потужністю від 1 до 21 мВт. Причому собівартість сушіння 1 тонновідсотка на таких об’єктах становила не більше 12 грн з ПДВ. І що важливо, у якості пального в таких генераторах використовувалися не лише солома, щепа та деревні пелети, але й пелети із висівки, із шроту та звичайна товарна кукурудза.

Річ у тім, що на внутрішньому ринку вартість 1 тонни зерна кукурудзи коштує стільки ж, як і тонна високоякісних пелет. Відповідно, існує очевидний сенс замінити кукурудзою інші види палива й уникнути додаткових витрат. Наприклад, в цей непростий для країни час можна буде обійтися без заготівлі дров чи пелет, не будувати для них додаткові сховища й не перейматися врожайністю та вологістю кукурудзи – за будь-яких обставин її можна буде використати як паливо для твердопаливного теплогенератора.
Простіше кажучи, увесь цикл відбуватиметься на власному продукті. За розрахунками спеціалістів, обладнання GRECO group потребує від 2,1 до 3,5 кг твердого палива на 1 тонновідсоток (з обладнанням інших фірм витрати можуть бути суттєво більшими) – залежно від типу переобладнаної сушарки.

Звісно, що для того, аби такий комплекс працював максимально ефективно, необхідно використовувати дійсно якісне обладнання, яке монтують та обслуговують кваліфіковані спеціалісти. Для цього потрібен досвідчений виконавець, як-от, приміром, GRECO group, що має досвід переобладнання 98% наявних на ринку сушарок американського, італійського, українського виробництва.

Buhler теплогенератор, 20 МВт. Чернігівська обл.

Натомість такі українські виробники як GRECO group мають значний досвід реалізації в тому числі проектів із твердопаливними генераторами великої потужності. Наприклад, на замовлення агрохолдингу «Агрейн» за місяць з моменту підписання угоди змонтували і запустили теплогенератор на 16 (!) мВт. Також тривають роботи в компаніях «Зоря Поділля» («Укрпромінвест»), «Тесла груп», «Харвест» та інші – загалом 87 об’єктів. Серед охочих здешевити енергетичні витрати – здебільшого середні й великі компанії з земельним банком від 5 тис. га до 400 тис. га. Наголосимо на тому, що системний підхід до оптимізації надзвичайно важливий, бо в пріоритеті не сам по собі запуск теплогенератора, а запуск зернової сушарки разом з теплогенератором.

При цьому важливо, що усі роботи провідний вітчизняний виробник оперативно виконує «під ключ», і без залучення підрядних організацій, оскільки впродовж багатьох років роботи в GRECO group сформувалася високопрофесійна команда фахівців.
Перше, з чого починається переоснащення — виробництво теплогенератора під конкретний тип зерносушарки (гарантія збереження її продуктивності прописана в договорі). Щойно обладнання готове, інженери-сервісники разом із монтажною бригадою виїжджають на об’єкт для його встановлення й пусконалагоджувальних робіт. Замовлення виконують за максимально короткий строк. А надалі кожен об’єкт беруть на сервісне обслуговування – як за гарантією, так і після її завершення.


Компанія «Греко Груп», м. Вінниця, вул. Гонти, 35
www.greco.com.ua • +38 (098) 88-85-848