Кондитерський соняшник: нові можливості розвитку

2 февраля 2019 г. опубликовано в газете: Агро1 №37

СтатьиАгротехнологииКондитерський соняшник: нові можливості розвитку
соняшник

Україна одна із перших у Європі представляє гібриди кондитерського чорного соняшнику Onyx™ американської селекції Nuseed. На сьогодні ми вже маємо локальний досвід вирощування унікальних гібридів Н5ЛМ307, Н6ЛМ304, Н6ЛН436, Н6ЛЕ417 і очікуємо в найближчі роки новий кондитерський гібрид Н5Л301 КЛ.


Nuseed об`єднує досвід підрозділів по всьому світу, застосовуючи його для вирішення проблем клієнтів на місцевому рівні. На сьогодні в компанії працює більше 300 людей, включаючи підтримку біля 100 науково-дослідних працівників у 11 країнах світу.

Ринок кондитерського соняшнику змінився у 2014 році: посівні площі під ним зменшились з 200 до 70 тис. га через зміни торгових відносин. Не дивлячись на це, фермери успішно знаходять нові можливості збуту. Сенс шукати нові виходи є, так як ціна завжди залишається цікавою, хоча і коливається в різні роки.

Вартість зерна за останні роки варіювала в межах $500-1200 за тонну. Оскільки ринок порівняно невеликий, поява кожного великого гравця позначається на цінах.

В Україні конкурентів фактично немає. На зовнішньому ринку одним з найбільших постачальників кондитерського соняшнику є Китай, а в Європі — Болгарія.

Окрім фінансової вигоди, великою перевагою кондитерського соняшнику є його відносна стабільність Якщо в несприятливі роки, в посуху, деякі культури можуть помітно втрачати в продуктивності, то кондитерський соняшник показує стабільний врожай і тримає період вегетації в нормі. Всі несприятливі умови впливають на нього значно менше.

Що стосується самого зерна, то його склад відрізняється від стандартного балансом олії і білка. Якщо в олійному соняшнику 45-53% олії, то в кондитерському Н6ЛМ304, Н6ЛН436, Н6ЛЕ417 — менше 35%. Відповідно, готова продукція не гіркне, довше зберігається, наприклад, на полицях магазинів. Це новий важливий продукт для здорового харчування, дуже чутливий до зворотного зв’язку зі споживачем. Гібриди Н5ЛМ307 і Н5Л301 КЛ є межеумками з вмістом олії до 45% та стабільною урожайністю 3.5-4.5 т/га.

Ця культура не вимагає ніяких особливих агротехнічних прийомів, крім хіба що меншої густоти висіву і підвищеної уваги до термінів збирання. З іншого боку, кондитерський соняшник вимагає великої уваги і спеціалізованого обладнання на етапі доопрацювання — сушки, очищення, калібрування.

Калібр має значення. Якщо з сортів можливо фактично отримати 50% потрібного ділового соняшнику, то з гібридів — 85 або навіть 90%. Гібриди відрізняються більш синхронними фазами вегетації — всі рослини одночасно сходять, зацвітають, підходять для більш зручного збору. У такій технологічності легкість для виробника, стабільність показників для переробника, прогнозований улюблений смак для споживача.

Цікавим нововведенням щодо кондитерського соняшнику стало застосування Clearfield (Н5ЛМ307 і Н5Л301 КЛ), Clearfield Plus (Н6ЛМ304) і Express (Н6ЛЕ417) технології, завдяки якій одночасно вдається позбавитися, в тому числі, і від проблемних бур’янів і вовчка. Це ще раз доводить, що гібриди дозволяють з року в рік отримувати передбачуваний результат. Але є й вибір для цінителів класичної технології – Н6ЛН436.

Гібридним кондитерським соняшником українські виробники логічно замінюють низькопродуктивні сорти, щоб мати високу ефективність посівів та хороші прибутки з гектара.

Переваги Onyx™:

  • агрономічні та врожайні переваги над сортами;
  • прогнозовані у вирощуванні;
  • високотехнологічне «ділове зерно», яке добре підходить для кінцевого ринку;
  • мінімальна кількість відходів;
  • харчова цінність для споживачів;
  • високі смакові якості насіння.


Дізнайтеся більше про гібриди Onyx™ на сайті Nuseed: 
http://www.nuseed.com   info.ua@nuseed.com
+380 44 391 53 33