УРОЖАЙ ПОЧИНАЄТЬСЯ З СЕЛЕКЦІЇ

1 мая 2018 г. опубликовано в газете: Агро1 №28

СтатьиЛидер МесяцаУРОЖАЙ ПОЧИНАЄТЬСЯ З СЕЛЕКЦІЇ
УРОЖАЙ ПОЧИНАЄТЬСЯ З СЕЛЕКЦ

На перший погляд, український ринок посівного матеріалу давно розподілений на користь відомих світових брендів. Більшість дистриб’юторів воліє працювати із чудово розрекламованими виробниками, переконуючи в тому й керівників господарств. Усе логічно: гучне ім’я та блискуче підготовлені демонстраційні ділянки не дають підстав сумніватися в успіху. Однак, якщо поспілкуватися ближче з агрономами, то чимало з них відверто скажуть, що той чи інший розрекламований сорт чи гібрид так і не зміг виправдати сподівань.
– Вродило так само, як і скрізь у нашому регіоні. Опадів майже не було, і що? Ми взяли по 50 центнерів кукурудзи, що й сусіди. Різниця лише в тому, що ми заплатили за посівну одиницю удвічі більше…
Трапляються і зовсім відверті висновки на кшталт: «більшість площ у нас під німецькими сортами пшениці, а все інше – під українськими. Першу нагодували донесхочу, а під нашу майже нічого не дали. Так само із обробками ЗЗР. Тим не менш, результат «на круг» і там, і там однаково чудовий – за 80 ц/га. Щиро кажучи, не знаю, чого наші власники так мало площ засівають вітчизняним насінням…».

Саме так найчастіше і відбувається: чимало агровиробників за звичкою не довіряє вітчизняній селекції, і вкладає кошти у площі під таким насінням, якщо воно навіть таки придбане, за залишковим принципом. Вродить – то добре, не вродить – то таке діло, ми на ньому багато не втратимо!
І водночас уперто шукають нових стабільних сортів та гібридів, і на жаль, не так часто, як варто було б, звертають увагу на українське насіння. І даремно, оскільки на відміну від деяких інших споріднених галузей, вітчизняна селекційна наука ніколи не простоювала, і після певного затишшя середини 90-х років, змогла якісно оновитися. І в першу чергу – завдяки новим, вже ринковим підходам.

УРОЖАЙ ПОЧИНАЄТЬСЯ З СЕЛЕКЦІЇ

Прикладом успішної бізнес-моделі української селекції є Всеукраїнський науковий інститут селекції (ВНІС). Розпочатий ще 1991 року приватний проект зі створення конкурентоспроможних на світовому рівні вітчизняних сортів та гібридів насіння широкого спектру культур, сьогодні виходить на максимальну потужність. В лінійці ВНІС є створений та апробований за найсучаснішими світовими стандартами посівний матеріал соняшнику, кукурудзи, ріпаку, пшениці, жита, ячменю, цукрових та кормових буряків, а також насіння таких нішевих культур як спельта, тритикале та ін. 50 га селекційних розсадників, 150 га випробувальних полів, і понад 30 фахівців, які займаються безпосередньо селекцією! Дослідники ВНІС застосовують усі відомі сьогодні методи створення вихідного матеріалу та нових стабільних, високоврожайних і стійких до стресових умов середовища сортів та гібридів. Це класична селекція, методи редагування геному, метод ДНК-маркерів, в тому числі і технологія CRISPRCas та ін.

У кожної селекційної школи повинна бути власна «родзинка» – одна чи декілька фірмових переваг. Сортам та гібридам ВНІС притаманні дві ключові особливості.

Перша – висока адаптивність до регіональних ґрунтово-кліматичних умов. Тут не поділяють сорти та гібриди на «степові» чи «лісостепові», а створюють нові, які здатні реалізувати свій потенціал у кожному регіоні України.

Друга ключова особливість продукції ВНІС – висока стійкість до фітотоксичних явищ, зокрема до дії та післядії найпоширеніших видів гербіцидів. В арсеналі Всеукраїнського наукового інституту селекції зареєстровано 11 гібридів, 1 сорт соняшнику олійного напряму та 1 сорт кондитерського соняшнику. На фінальному етапі сортовипробування та реєстрації перебуває 15 олійних гібридів соняшнику, у тому числі й високоолеїнові гібриди з вмістом олеїнової кислоти в олії до 96%! Враховуючи їх високі посухостійкі характеристики та унікальну стійкість до імідазолінонів та трибенуронметилу стає зрозуміло, чому площі під гібридами селекції ВНІС зростають з кожним роком більш ніж удвічі.

Серед найцікавіших гібридів соняшнику відзначимо ультраранній гібрид Українське сонечко, особливістю якого є короткий період вегетації (95 днів), гібрид посухостійкий та призначений для вирощування на різних типах ґрунтів. Потенціал урожайності цього гібрида 42 ц/га. Вміст олії 50-52%. Гібрид Український F1 – потенціал урожайності 52 ц/га. Забезпечує стабільні врожаї за будь-яких умов. Надзвичайно стійкий проти хвороб, шкідників та стресів. Вегетаційний період 105-110 днів. Висота рослин 170-180 см. Вміст олії 49-50%.

Є й гібрид Заграва, за своїми характеристиками це покращений аналог F1. За потенціалу врожайності 52 ц/га має вищий вміст олії та більшу стійкість проти хвороб, стійкий проти вовчка раси Е. Добре реагує на внесення мікроелементів.

Гібрид соняшнику Атілла впродовж останніх декількох років здобув прихильність аграріїв завдяки своїй стійкості до стресових умов та стабільно високій урожайності. Стійкий до вовчка раси F. За вегетаційного періоду 95-105 днів потенціал урожайності становить 52 ц/га, вміст олії 51-52%. Має потужну кореневу систему, завдяки чому стійкий проти вилягання та посухи. Значна перевага Атілли — відсутність потреби внесення високих доз азотних добрив.
Гарно себе зарекомендували гібриди соняшнику, стійкі до гербіцидів групи імідазолінонів. Серед них флагман ВНІС – гібрид Армагедон, в якому поєднано два типи захисту від ураження вовчком. Це генетична стійкість до вовчка та можливість провадити хімічний контроль із використанням гербіцидів імідазолінонової групи. Потенціал урожайності 53 ц/га, вегетаційний період 105-110 днів, вміст олії 50%. Відрізняється потужним відгуком на своєчасне внесення добрив, унікальною посухостійкістю та дає гарні врожаї як при повному вологозабезпеченні, так і при нестачі вологи.

Карлос 105 – гібрид помірно інтенсивного типу з добрими темпами росту на початкових етапах розвитку, гнучкий до строків посіву. Відрізняється дуже високою посухостійкістю та, що важливо, гарним запиленням за високих температур, які настають під час цвітіння при пізніх строках посіву. Це сприяє отриманню високих та стабільних урожаїв за будь-яких умов при потенціалі врожайності 50 ц/га та вмісті олії 48-50%. Відрізняється дуже високою стійкістю проти хвороб. Стійкий проти вовчка раси Е.

Карлос 115 – простий гібрид інтенсивного типу. Має високий потенціал урожайності (52 ц/га), особливо на потужних родючих ґрунтах. Вегетаційний період становить 115 днів. Гібрид можна відзначити високою стійкістю проти посухи та вилягання, а також стійкістю проти вовчка раси Е. Вміст олії 52%.
Гібриди соняшнику Дракон, Матадор та Сонячний настрій стійкі до гербіцидів на основі трибенуронметилу.

Дракон є ранньостиглим простим гібридом, що має високу стійкість проти хвороб та стресових умов середовища. Вегетаційний період 103-107 днів. Гібрид має унікальну посухостійкість та високу стійкість проти полягання.

Матадор – високоврожайний простий гібрид з підвищеною стійкістю проти хвороб та шкідників. Потенціал урожайності 49 ц/га та вміст олії 50- 52%. Добре переносить помірну посуху та стійкий проти вовчка раси F. Завдяки цьому є ідеальним для вирощування в умовах Півдня України.

Сонячний настрій. Це простий гібрид з вегетаційним періодом 103 дні. Придатний до екстенсивної технології вирощування. Має швидкий розвиток на початкових етапах росту, що забезпечує високу конкурентну спроможність у посівах з бур’янами до внесення трибенуронметилу. Надзвичайно стійкий проти хвороб, шкідників та стресових умов.

Гібриди кукурудзи Всеукраїнського наукового інституту селекції – це передусім пластичність, посухостійкість та здатність забезпечувати високий стабільний урожай навіть на низькому агрофоні. Скажімо, такі гібриди як Амарок чудово протистоять цілій низці захворювань кукурудзи, а гібриди лінійки Гран разом з тим відзначаються швидкою вологовіддачею. Взагалі кукурудза ВНІС показала себе особливо добре впродовж останніх посушливих років, у тому числі навесні 2017 року з її вбивчими для посівів приморозками. На завершення констатуємо відому істину – рентабельність виробництва завжди залежить від такого простого поняття як співвідношення «ціна/ якість». Бажано, щоб перший показник був якомога нижчий, ну а другий – вищим. Завдяки тому, що науково-виробнича база ВНІС знаходиться в Україні, витрати на рекламу є мінімальними, а продуктивність праці – високою. Це дає змогу вітчизняній селекційній установі пропонувати чи не найпривабливішу ціну на ринку. І це – за гарантованої якості продукції дійсно світового рівня. Саме так: за українською селекцією наше майбутнє, оскільки фундаментальний підхід до справи, яскравим прикладом якого є Всеукраїнський науковий інститут селекції, завжди забезпечить провідні позиції в плані співвідношення ціни, якості та потенціалу врожайності.


ТОВ «АПК ВНІС»
0 (800) 302-032 (дзвінки в межах України безкоштовні)