ТЕНДЕНЦІЇ РИНКУ НАСІННЯ СОНЯШНИКА В УКРАЇНІ

31 Січня 2018 г. опубликовано в газете: Агро1 №25

Статьи Агротехнологии ТЕНДЕНЦІЇ РИНКУ НАСІННЯ СОНЯШНИКА В УКРАЇНІ

За останні два десятиріччя в Україні:

  • Кількість насіннєвих підприємств зменшилась більше ніж в 10 разів.
  • Насіннєві підприємства укрупнились, стали більш спеціалізованими, вертикально інтегрованими.
  • Іноземна селекція значно потіснила на ринку насіння українську селекцію.
  • З’явились українські приватні підприємства з власною селекцією.

На наш погляд, зараз ринок насіння є збалансованим і знаходиться на піку свого розвитку. В той же час подальший рух залежить від існування і розвитку вітчизняної селекції державних установ.

Пояснимо свою позицію:

На даний час урожайність українських гібридів зовсім не поступається іноземним. Це доведений факт, і як там зараз не намагаються відомі фірми принизити роль вітчизняної селекції, досягнуті успіхи України на ринку соняшникової олії в світі забезпечені в основному завдяки гібридам, створеним в державних українських інститутах.

Українські гібриди, створені на цей час в приватних установах — це модифіковані (а просто кажучи поцуплені) гібриди українських інститутів, іноземних фірм. Існування цих приватних установ поки залежить тільки від способу ідентифікації ознак «створених ними» гібридів. Зараз — це 42 незмінні морфологічні ознаки рослини. Як тільки ідентифікація буде проводитись на ДНК і білковому рівні, практично всі гібриди, стійкі до Гранстару і Євролайтингу виявляться вкраденими у іноземних компаній, а класичні — в інститутів. Звісно, штрафи за порушення прав власності приведуть до банкрутства цих установ. Для того, щоб тільки технічно створити гібрид потрібно 7 років (поколінь) для переведення його в гомозиготний (однорідний) стан; ще 2–3 роки для Державного сортовипробування. Крім цього, ще 5–10 років для пошуку видатних ознак. Крім того, найбільші світові компанії витрачають щорічно на селекцію більше 100 млн. доларів США. Жодна приватна українська компанія не може навіть мріяти про таке. Наше підприємство вже більше 10 років витратило на створення гібридів соняшника. У нас вже є деякі успіхи, але ж свої гібриди ми ще навіть не передавали на Державне сортовипробування.

Що стосується іноземних компаній, вони тільки «сплять і бачать», як розвалити державну українську селекцію. По нашим особистим каналам є інформація, що навіть лобіюється невнесення надалі в Державний реєстр українських гібридів.

Якщо Ви думаєте, що Вас це не стосується, наведемо приклад Індії, де дії «Monsanto» по впровадженню в виробництво генетично модифікованого насіння бавовни привело спочатку до витіснення їх вітчизняної селекції, а в кінцевому рахунку до зльоту цін на насіння і засоби захисту рослин, банкрутству і самогубству фермерів.

Так, за даними національного бюро реєстрації злочинів (NCRB) Індії з 1995 по 2015 р. на себе наклали руки більше 300 тис. фермерів. Проблема посилюється ще й тому, що зараз з’явились хвороби, до яких цей бавовник вже не стійкий.

Тому відоме гасло: «КУПУЙТЕ ВІТЧИЗНЯНЕ» — це Ваш майбутній добробут.

Ми знову звертаємо Вашу увагу на насіння соняшника вітчизняної одеської селекції від Селекційно-генетичного інституту — Національного центра насіннєзнавства та сортовивчення, яку виробляє наше підприємство, починаючи з 2003 р. Перевагами цих гібридів на нашу думку є те, що їх селекція ведеться в самих жорстких умовах півдня України. Вже це є запорукою пристосованості до кліматичних умов України, стійкості до посухи та спеки. Ми є виробниками з власним насіннєвим заводом, тому контролюємо виробництво насіння на всіх етапах. А також твердо переконані, що урожайність цих гібридів може зайняти пристойне високе місце у порівнянні навіть з найкращими імпортними гібридами.

Під посів 2018 р. ми можемо запропонувати такі гібриди:

  • для низьковитратних технологій вирощування, стресових умов, бідних ґрунтів, і посіву соняшник по соняшнику: СУЧАСНИК і АРЦИЗ;
  • для інтенсивних технологій: СЕЛЯНИН, ВІВАТ, БАЗАЛЬТ.

P. S. Звертаємо також Вашу увагу, що основною проблемою, яка стримує розвиток нашого підприємства, є перенасичення України товарними посівами соняшника, що ускладнює розміщення насіннєвих ділянок з потрібною нам ізоляцією для отримання якісного насіння. Так, наприклад, в Туреччині на державному рівні лобіюється пріоритет насінництва. Тобто, якщо Ви вирішили розмістити ділянку гібридизації, Державні органи повинні забезпечити, щоб на потрібній Вам відстані не було товарових посівів. В кінцевому рахунку у виграші залишаються і насінницькі господарства, бо отримують генетично чисте насіння, і звичайні господарства, які потім сіють це насіння на товарових площах. Є така постанова і в Україні, але практично вона не діє. Тому, запрошуємо господарства до спільного вирощування ділянок гібридизації на 2018 рік.

НАСІННЯ