Соняшниковий настрій від Nuseed

3 апреля 2017 г. опубликовано в газете: Агро1 №15

СтатьиАгротехнологииСоняшниковий настрій від Nuseed

Більшість аграрних експертів прогнозують, що кожний 5 гектар в Україні засіють соняшником. Звичайно, що  з цього питання аграрії вже давно поділилися на два табори. Одні пропонують дотримання сівозміни, щоб запобігти інфікування хворобами та негативних наслідків частого повторення культури. Опоненти вбачають, що це нагальна потреба бізнесу – використовувати прибуткову культуру, доки є можливості, і запобігати шкоди сучасними методами захисту рослин. А правда, як завжди, посередині – баланс повинен бути оптимальним.

На наш погляд, досягнути його можна за рахунок освоєння нових рішень, котрі працюватимуть найкраще саме на місцевому рівні, і пропонувати якісно інші продукти, враховуючи особливості кожного конкретного регіону. А це освоєння нових і незанятих соняшником площ – Захід і Північ України, а, значить, поширення дуже ранніх  за вегетацією продуктів. Для цього компанія об’єднує досвід своїх підрозділів в усьому світі. Продукція Nuseed реалізується в багатьох країнах, де регіональні представництва розробляють нові гібриди, враховуючи конкретні якісні ознаки, застосовують сучасні технології виробництва і обробки насіння, щоб адаптувати їх до індивідуальних ґрунтово-кліматичних та ринкових умов. Пропонуючи кондитерський, олійний і високоолеїновий напрямок, американська компанія Nuseed не обмежує побажання аграріїв у виборі високоякісного насіння соняшнику.

Кондитерський соняшник є особливим концептом компанії Nuseed. Зокрема, компанія є лідером у створенні кондитерських гібридів, які розрізняються за забарвленням насіння – смугастого, білого і чорного типу, розміру насінини (L – 15 мм або XL – 20 мм) і, звичайно, смакових якостей. Їх перевагою є чудова ціна (535 – 1250 $US/тонна) у порівнянні до олійного. Цей напрямок традиційно найкраще розвивається на те- риторіях, де посуха завдає найбільшої шкоди. Тому тут фермери й користуються можливістю отримати прибуток навіть за низької урожайності та кращої рентабельності, порівняно до олійного соняшника. Переважно ці гібриди за періодом вегетації ранні і середньо-ранні. Це дозволяє використовувати їх як на Півночі і Заході України, так і на Півдні, на поливі і за ресурсозберігаючих  технологій.  По  відношенню  до захисту від бур’янів гібриди є:

                                        

 • Класичні: Х3939, ЛД5009 і Н6ЛН436.
 • Clearfield: Конфета, Ягуар 2, Ягуар ХЛ, Х4334, Н5ЛM
 • Clearfield Plus: Н6ЛМ304.
 • ExpressSun: 9180ДМР, Н6ЛE417.

Системи захисту Clearfield і Clearfield Plus є дуже високоефективні для контролю бур’янів, а також для стримування та контролю всіх рас вовчка (G+). ExpressSun достатньо популярна завдяки своїй ефективності у боротьби з бур’янами та вартості. Навіть є кондитерські гібриди, стійкі до всіх рас несправжньої борошнистої роси (НБР) – Н5ЛM307 і  9180ДМР.

Високоолеїновий напрямок сьогодні має нейтральне положення, спад уже відбувся. Цьому свідчать наміри таких компаній як АДМ, Авіс, Адваг планувати закупки високоолеїнового соняшнику, в першу чергу, від лінолевого соняшника, якщо буде все добре – то премії повернуться. Потенціал цього напрямку залишається величезним, адже більшість людей прагне до здорового харчування. Це повністю співпадає із місією компанії Nuseed – турбуватися про збереження здоров’я людей. А, отже, працювати над поліпшенням якісних показників олії, завдяки високому вмісту в ній олеїнової кислоти – до 92%. В результаті слідування такому тренду було створено гібриди:

 • Н4XE115. Ультраранній – 94 дні, вміст олеїнової кисло- ти – 90%, під технологію ExpressSun + стійкість до НБР.
 • Калібр Ранній – 99 днів, вміст олеїнової кислоти – 89%, під технологію Clearfield + стійкість до НБР.

В областях, де вже насиченість соняшником сягає 35 – 40%, збільшення площі реально неможливе. Тому уль- траранні продукти пропонуються для Північних і Західних областей. Їх урожайність конкурентно висока – понад 4,5 т/га. Також хочеться відмітити успішне застосування цих продуктів в другий урожай на Півдні після озимих зернових та гороху, з отриманим урожаєм до 3 т/га.

За посухостійкістю для Півдня будуть  найкращими:

 • НХК12М010. Середньоранній – 110 днів, вміст олеїнової кислоти – 90%, під технологію Clearfield + стійкість до НБР.
 • N4XМ411. Середньоранній – 113 днів, вміст олеїнової кислоти – 91%, під технологію Clearfield + стійкість до НБР.

Ці гібриди вирощують фермери Техасу в жарких та послушливих умовах без використання поливу. В лінійці грунто- во-кліматичних випробувань вони завжди входять в п’ятірку найкращих  за урожайністю.

В лінолевому соняшнику компанія має особливе ставлення до розробок в ранній групі стиглості з високим потенціалом уро- жайності – до 5,5 т/га, стійкості до імідазолінів або сульфоніл- сечовин, до останньої раси вовчка 7+, хвороб і пероноспорозу.

 

Ось такою є різноманітність за виробничими  системами:

 • Н4ЛE111. Ультраранній – 95 днів, під технологію ExpressSun + стійкість до НБР.
 • ТАЛОН. Ранній – 99 днів, під технологію
 • Кобальт 2. Ранній – 99 днів, під технологію Clearfield + стійкість до НБР.
 • Х4219. Ранній – 105 днів, під технологію
 • ІМПАКТ. Ранній – 105 днів, під технологію Clearfield + стійкість до нових рас вовчка OR7 + стійкість до НБР.

Якщо N4ЛE111 і ТАЛОН є придатні для вирощування на Півночі та Заході, а також на другий урожай, то Імпакт є тим продуктом, що зможе допомогти отримати високий урожай   в зоні критичного насичення останніми расами вовчку на Півдні України.

 

За посухи досить великими є недобори урожаю. Тим біль- ше, що важко підібрати та визначити матеріал, що витримає грунтову або повітряну посуху. В списку компанії Nuseed є й такий гібрид – Н4ЛМ408: середньоранній – 115 днів, під тех- нологію Clearfield + стійкість до НБР. Його особливістю є те, що на момент достигання насіння є мілке і виповнюєтся дуже добре. Натура до 530 г/л, що свідчить про високу олійність. Також вивільнення вологи з зерна сповільнене, що не дає змоги згоріти до критичного рівня вологості. І це сьогодні не дрібниця, і є необхідним моментом в бізнесі. Адже елеватори вже штрафують за низьку вологість і  олійність.

Унікальна відданість справі та прагнення до збільшен- ня потенціалу гібридів дозволили компанії набути великого досвіду та знань у селекції соняшнику. Nuseed продовжує розвиватись, вдосконалюватись, і її майбутнє пов’язане з майбутнім України і її людей.

 

Ігор ГАВРИЛЮК, Микола ШЕПЕЛЯ


"nuseed"

Представники по Україні:
моб.: +38 (050) 445-59-55; +38 (050) 412-00-44
e-mail: Igor.Gavrilyuk@ua.nuseed.com; Mykola.Shepelya@ua.nuseed.com
www.nuseed.com