Соняшник. Стосується кожного

28 ноября 2018 г. опубликовано в газете: Агро1 №35

Статьи Агротехнологии Соняшник. Стосується кожного
Соняшник

Цікавий факт: кожен рік на основі випробувань до Державного реєстру сортів рослин вносяться нові гібриди соняшника української селекції, тим самим підтверджуючи свою конкурентоспроможність у порівнянні з найкращими іноземними. Але ж у товарних посівах частка українських гібридів з кожним роком знижується.


На наш погляд однією з головних проблем є те, що вітчизняні селекційні установи не можуть забезпечити насінницькі господарства якісним насінням батьківських форм. Так, згідно вимог законодавства, стерильність материнської форми повинна бути не нижче 98%. За 17 років, поки ми займаємось насінництвом, жодного разу ми не мали насіння відповідної якості. Більше того, з кожним роком якість материнських форм тільки погіршується. Наприклад, у 2018 році одна з материнських форм, яку ми купили для розмноження, мала стерильність 68% + 10% нетипових рослин. Тобто на кожному гектарі ми були вимушені вручну видалити біля 25000 рослин. Вартість цих робіт перевищила вартість придбаного насіння, а втрати від зниження врожаю взагалі зробили вирощування цієї лінії нерентабельною. І це далеко не поодинокий факт. Один з наших партнерів показував нам у цьому році лінію, яка мала стерильність 30% (замість 98%)! Ясно, що ці материнські лінії реалізовувались по підробленим документам, але ж сваритись з селекційними установами марно. Так, до 2015 року ми були найбільшими виробниками насіння селекції АПФ «Флора», але ж подібні конфлікти привели тільки до того, що ми взагалі перестали працювати з цією установою, що не є розумним рішенням з обох боків. Тому більшість насінницьких господарств офіційно показово вирощують 1-2 лінії для документів, а на інших взагалі не проводять потрібних робіт. Кількість такого насіння в Україні зараз в рази перевищує кількість якісного. Парадокс, але ж неякісне насіння на зовнішній вигляд є краще якісного – воно зазвичай крупніше і більш виповнене, хоча фактично це насіння з товарового посіву.
Висновок напрошується сам по собі: зараз важливо купити не просто конкретний гібрид, а гібрид, який вирощувався згідно методики. Фірмам, які займаються купівлею-продажем насіння, цікава тільки вартість насіння (купити подешевше – продати подорожче). Всі проблеми з тим, що потім на полях виростає зовсім не те, що очікуєш, вони переадресовують на виробників насіння. Тому і купляти таке насіння – це великий ризик.
Але ж і це не єдина проблема. Якщо лінія генетично неоднорідна і не вирівняна, то навіть якщо і провести на насіннєвих ділянках всі необхідні титанічні роботи, це не гарантує отримання насіння необхідної якості. Бо гібрид все рівно буде розщеплюватись.
Або під один гібрид реалізовується зовсім інший. Прикладом може слугувати та ж сама сумнозвісна АПФ «Флора», яка зараз реалізовує насіння батьківських форм гібридів Заклик (2004 рік внесення до Державного реєстру), Фрагмент (2005), Аракар (2011). Ці гібриди вносились до Державного реєстру як гібриди з класичною технологією вирощування і стійкістю до 5 рас вовчка. Яким чином вони набули стійкість до 7 рас вовчка і до гербіцидів імідозалінової групи без зміни господарських і морфологічних ознак — науці на даний час невідомо.
Терпіти нескінченно свавілля зі сторони подібних селекційних установ неможливо. Саме поняття про підприємницьку діяльність має на увазі діяльність на свій страх і ризик з метою отримання прибутку, а не підтримання штанів селекціонерам. В зв’язку з цим ми ще 7 років тому були вимушені почати власну селекційну роботу. На даний час ми вже створили і випробували низку гібридів, які в наступному році будемо передавати на Державне сортовипробування. І вже на посів в 2019 році можемо запропонувати експериментальні партії своїх нових гібридів:
— під технологію Clearfield – гібриди Торук і Беркана, які відрізняються швидким початковим ростом, високою урожайністю, посухостікостю і олійністю, швидким достиганням і висиханням за рахунок тонкого кошика;
— під класичну технологію – гібрид Презент, який відрізняється підвищеною стійкістю до зниження агрофону, стресових умов, бідних грунтів і придатний до посіву соняшник по соняшнику.

НАСІННЯ СОНЯШНИКА ВІД ВИРОБНИКА

17 років на ринку насінництва

ТОВ «АФ НПП АГРОМИР». Сайти:  af-npp-agromir.prom.ua, agromir-harkov.all.biz

Телефони: 050-401-95-04; 067-531-02-67

Гібрид Урожай реально отриман. Особливості Вартість за 1 т (за 1 посівну одиницю)
фракція
2,4-3,0 мм
фракція
3,0-4,0 мм
фракція
4,0-5,0 мм
Віват 43 стійкий до нових рас вовчка, інтенсивного типу 70 000
(400 — 1 п.о)
130 000
(1100 — 1 п.о)
150 000
(1600 – 1 п.о)
Базальт 47 високі темпи росту, інтенсивного типу
Селянин 43 високоолійний, пластичний,
невисокий, стійкий до вилягання
Арциз 40 підвищена витривалість до зниження агрофону 70 000
(400 – 1 п.о)
120 000
(1100 – 1 п.о)
130 000
(1450 – 1 п.о)
Сучасник 41,1 для низьковитратних технологій вирощування
Презент 45 стійкий до кореневих гнилей
Торук 36,5 пластичний, технологія Clearfield 700 – 1 п.о. 1600 – 1 п.о. 1800 – 1 п.о.
Беркана 40,5 потужний, технологія Clearfield
Запрошуємо господарства до спільного вирощування ділянок гібридизації на 2019 рік