Що треба врахувати при виборі зерносушарки на альтернативному паливі

2 Грудня 2021 г. опубликовано в журнале: AgroONE №73

Статьи Техника Що треба врахувати при виборі зерносушарки на альтернативному паливі
зерносушарки

Природний газ дорожчає на очах, що спричиняє цілу низку проблем як для комерційних елеваторів, так і для фермерів. Агровиробники сьогодні з особливою увагою приглядаються до зерносушарок, що працюють на альтернативних видах палива – соломі, дровах, пелетах та відходах очистки зерна. Їх використання може бути високоефективним, однак при цьому слід враховувати цілу низку нюансів.

  1. Наявність палива

Парою тюків соломи чи оберемком дров тут не обійтися. Необхідно забезпечити стабільне сушіння тисяч тонн зерна. Якщо мова йде про куповані готові пелети, то необхідно заздалегідь укласти угоду з постачальником сировини про своєчасну її доставку. Якщо зерносушарка працює на дровах, то слід досягти угоди з сертифікованим продавцем, наприклад, лісництвом, звідки надходитимуть відходи легальних рубок лісу. Навряд чи вдасться обійтися санітарними вирубками лісосмуг в околиці.

Чимало фермерів розраховує на солому, зібрану на полях господарства. Так, така схема цілком робоча і може успішно працювати. Але для цього необхідні високопродуктивні прес-підбирачі, навантажувачі та причепи для тюків. Також слід розуміти, що не можна забирати усю солому з поля, оскільки сама по собі вона є цінним органічним добривом.

зерносушаркиЯкщо мова йде про великі обсяги сушіння зерна, є сенс встановити на току потужне зерноочисне обладнання та сушити зібраний врожай відходами – половою тощо. У такому разі варто поцікавитися, куди дівають таку сировину сусіди, і домовитися про вивіз їхніх відходів зерноочистки.

  1. Логістика та зберігання палива

Не меншу проблему може становити і перевезення палива та його зберігання у сухому вигляді на території господарства чи елеватора. Для цього необхідно виділити декілька вантажівок або тракторів з причепами, а також мати великі криті приміщення, навіси чи хоча б просторий майданчик з забетонованим покриттям. Адже мова йде про сотні тонн сировини, котра повинна зберігатися у сухому вигляді та у безпосередній близькості від зерносушарки.

  1. Рівномірність нагрівання зерна

Деякі фермери із засторогою ставляться до сушіння зерна альтернативними видами палива через те, що мали справу із низькоякісними агрегатами. Останні не могли підтримувати впродовж заданого періоду сушіння оптимальну температуру і залежали від інтенсивності горіння дров чи соломи. Сьогодні більшість моделей зерносушарок на твердому паливі, представлених на ринку України, позбавлені цього недоліку. Ці агрегати забезпечують задану температуру сушіння впродовж усього циклу. Однак звісно ж, що при виборі моделі зерносушарки цей аспект потрібно додатково прояснити.

  1. Продуктивність

Оскільки за виробництво зерносушарок на альтернативних видах палива взялася велика кількість виробників, не всі вони спроможні забезпечити необхідні параметри, в тому числі продуктивності сушіння. Це пояснюється цілою низкою конструктивних причин. Може трапитися, що реальна продуктивність роботи бюджетної зерносушарки буде вдвічі-втричі нижчою, аніж заявлена.

Аби не придбати таку модель, обов’язково слід попросити у продавця контакти тих агровиробників, які вже експлуатують таку сушарку. У всякому разі краще звертатися до відомих виробників сушарок.

  1. Максимальна автоматизація процесу

Сучасні зерносушарки, що працюють на альтернативних видах палива, за своїм функціоналом практично нічим не відрізняються від моделей на природному газу. Це повністю автоматизовані машини зі зручним управлінням, що не потребують великої кількості працівників для обслуговування. Тому краще обирати саме такі комп’ютеризовані сушарки, налагодивши водночас механізовану подачу палива. Це дасть змогу забезпечити планове прогнозоване сушіння зерна, підвищивши якість та продуктивність роботи.

Іван Бойко