Крок у правильному напрямку

2 Грудня 2021 г. опубликовано в журнале: AgroONE №73

Статьи Агротехнологии Крок у правильному напрямку
Гуменюком

Ця стаття – як наслідок проміжного етапу мого життя довжиною в 25 років. Кожен з нас, перебуваючи в теперішньому сьогодні на координаті часу, складається з минулого, змінити яке неможливо, і, в той же момент, стоїть перед майбутнім, зробити крок у який можна у будь-якому напрямку, крім зворотного (рис. 1).

Напрямок кроку – ваш вибір. Ось тут і трапляється зустріч з людиною, яка визначає напрямок цього кроку. Мені у житті неймовірно щастило на такі зустрічі.

У точці закінчення служби в армії (у званні полковника ВПС України), у пенсійному віці, відбулася зустріч з селекціонером Інституту ім. В. Я. Юр’єва Гуменюком Анатолієм Дмитровичем.

Лихі 90-ті, фінансування згорнуте. Анатолій Дмитрович запропонував мені як спонсору (тоді цього слова в ходу ще не було) брати участь у виведенні нового високобілкового кондитерського сорту соняшника з метою подальшої переробки ядерця на харчовий білок та виробництва на його основі продуктів харчування.

А це вже готовий до роботи насіннєвий завод. Йде благоустрій території

Дилема. Спокійно доживати в селі (купив будиночок на цей випадок) або зробити крок у нове життя. Вибрав друге.

«Курс молодого бійця» з селекції сорту проходив під командуванням Анатолія Дмитровича.

Результат: до реєстру України внесено кондитерський сорт соняшнику РАНОК, серед авторів і моє ім’я. До речі, Кириченко Віктор Васильович активно підтримував цю роботу.

Розпочали розмноження високих репродукцій. Скосили супереліту. Потрібно очистити. За рекомендацією Анатолія Дмитровича (сам я на той час нічого не знав про с/г машини), купую зерноочисну машину другого рівня очищення. Задоволений: велика, фарбою пахне, шумить, сама переміщається ангаром.

Але коли вона почала шнеком (що з бурта бере), норією (що всередині вбудована), ситами з задирками і щіткою, що очищає, руйнувати насіння соняшнику репродукції супереліта, я сказав СТОП!

Рис.1

З цього розпочався новий етап життя. Взяв лист міліметрівки, олівець Кохінор і, маючи досвід конструювання (щоправда реактивних двигунів – Калузький дослідно-моторний завод) та наукову спеціалізацію з газової динаміки (ад’юнктура Академії ім. М. Є. Жуковського та дисертація на тему), почав розробляти машини для очищення та калібрування насіння і вийшов на щадну пофракційну технологію виробництва СИЛЬНОГО НАСІННЯ.

Пишаюся тим, що сьогодні виробляємо насіннєві заводи, які працюють за цією технологією вже у восьми країнах ближнього та далекого зарубіжжя.

Мені повірили та мене підтримали Кириченко В.В., Буряк Ю.І. (Інститут ім. В.Я. Юр’єва). Але головне – мені повірили фермери, які, не бачачи аналогів (їх ще не було), почали купувати машини нової технології. Нескінченно вдячний Язикову Олексію, Макляку Володимиру, Чумаку Олександру та багатьом іншим фермерам України, Казахстану та інших країн.

Значимість впровадження нової технології виробництва СИЛЬНОГО НАСІННЯ обумовлена тим, що поля показують істотне збільшення врожаю в порівнянні з контро­лем (за інших рівних умов).

Перша делегація. Знайомство з технологією.

У житті кожного з нас буває день, який як наслідок етапу життя. ДЛЯ МЕНЕ СЬОГОДНІ САМЕ ТАКИЙ ДЕНЬ.

Стійко приходжу до переконання, що активне життя має бути довгим. Людина за життя багато робить, але визнання цьому, як подяка, приходить через якийсь час. Ось до нього треба дожити.

Успіхів!
З повагою, к.т.н. доцент Фадєєв Л. В.