Практичний досвід очистки легконасіннєвих культур: кріп і редис

1 Квітня 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №53

Статьи Агротехнологии Практичний досвід очистки легконасіннєвих культур: кріп і редис
культур

Ми продовжуємо цикл публікацій, присвячених унікальній технології очистки легкого насіння різних культур. Наскільки сита і решета нової геометрії дозволяють виконати якісну очистку, можна переконатися на прикладі насіння редису і кропу різного ступеня засміченості.

Редис  – рання підмога імунітету

Редис – овоч настільки відомий, що про нього можна тільки сказати щось таке, про що від продавців не почуєш. Його назва від латинського слова «radix» – корінь. Редис (корінь) має гострий смак, обумовлений вмістом у ньому гірчичного масла. Редис може бути однорічний – дає і коренеплід і насіння в рік посіву, і дворічний – дає коренеплід в рік посіву, а насіння тільки на наступний рік.

У їжу вживають як коренеплід, так і листя. Раннє дозрівання плодів редису і високий вміст необхідних людині вітамінів дозволяють відновлювати імунітет після зими. Коренеплоди редису виростають на 3-5 тижнів.

Батьківщиною редису вважається Середня Азія. Він був відомий також у Стародавній Японії, Стародавній Греції та Стародавньому Єгипті. В Європі редис став оброблятися з XVI століття. Першими його розсмакували французькі кухарі. В кінці XVI століття редис був завезений в наші краї з Амстердама Петром I. Сьогодні редис вирощують по всьому світу. Такої популярності він заслужив через легкий обробіток і корисні властивості.

Редис містить калій, натрій, кальцій, фосфор, магній, залізо, вітаміни групи В, РР, С. Салати з редису мають помірний жовчогінний і протинабрякові властивості, збуджують апетит, сприяють кращій перистальтиці. Сік, отриманий з редису, покращує травлення і обмін речовин. До речі, води в редисі 94%. Але велика кількість ефірних масел може подразнювати слизові тканини, тому лікарі радять вживати редис не частіше одного разу на тиждень.

Сік корисний тим, хто страждає на подагру, ожиріння, цукровий діабет. Вживання редису бадьорить, покращує роботу серця і зміцнює стінки судин. Завдяки великій кількості клітковини цей овоч знижує рівень шкідливого холестерину в крові, виводить з організму токсини.

Бадилля редису містить не менше вітамінів і мікроелементів, ніж коренеплід. З нього готують зелений борщ, його ріжуть і додають в салати і окрошки, тушкують як капусту. У косметології з редису можна приготувати живильну маску для обличчя. Для цього 2-3 подрібнених коренеплоду змішують з 5-6 краплями рослинного масла, розмішують, додають 1 ч. л. крохмалю, кладуть суміш на обличчя на 10 хвилин.

Привезена нам партія насіння редису була порівняно чиста, залишалося відібрати зі складу насіння дрібне сміття і відкалібрувати насіння за розмірами на три фракції. Схема очистки і калібрування з зазначенням використаних для цього сит Фадєєва приведена на схемі (рис. 1).

Після калібрування кожна фракція надходила на пневмовібростіл для сепарування насіння по щільності. Сильне (важке відкаліброване насіння) пофракційно затарили і відвантажили замовникові.

Рис. 1. Схема очистки насіння редису

Кріп – пряність і ліки

Прочитавши назву цього розділу, читач, який поважає себе, скаже: «Ну, нам тепер про кріп розкажіть! Я його вже 10 років не можу вивести у городі, що у моїх батьків». І я так би сказав, поки нам на завод не привезли партію посівного матеріалу кропу для очистки і виділення з неї сильного насіння. Для мене було одкровенням, що ця культура вирощується у промислових обсягах і має стійкий попит у харчовій, фармацевтичній промисловості, косметології. Далі коротко по порядку.

Поки з усіх культур тільки кріп має єдиний вид – кріп пахучий або він же кріп городній, тобто кріп і є кріп. У дикому вигляді росте в Малій Азії, Північній Африці, Ірані, Гімалаях. Як рослина, яку культивують, і рослина як бур’ян – кріп відомий повсюдно і на всіх континентах.

Кріп світлолюбна рослина – навіть невелика тінь істотно зменшить урожай. Насіння життєздатне протягом 3-10 років, має еліптичну форму. За довідковими даними розмір насіння 3-5 мм – довжина і 1,5-3,5 мм – товщина. У привезеної нам партії розмір товщини насіння був більше 0,6 мм і менше 1,2 мм. Хоча при калібруванні насіння з привезеної нам партії частина насіння пройшла через решето розміром 0,6 мм, але це щупле насіння, і ми не стали його сепарувати за питомою вагою.

Насіння кропу використовують як лікарську сировину. У ньому міститься 15-18% жирної олії і 14-15% білків. До складу жирної олії входять петрозелінова (25-35%), олеїнова (65-46%), пальмітинова (3,05%) і лінолева (6,13%) кислоти. Видно, що основна частка припадає на олеїнову кислоту. Цим пояснюється властивість кропу як антиоксиданту.

Рис. 2. Схема підготовки насіння кропу

У всіх частинах рослини міститься ефірна олія, особливо у насінні кропу (до 8%). Ефірна олія –це рідина світло-жовтого кольору з приємним, дуже ніжним запахом.

Завдяки наявності ефірного масла і різноманітному набору вітамінів і мінеральних речовин, споживання кропу підсилює відділення секрету травними залозами, моторику травного тракту, підвищує апетит, сприяє нормалізації обміну речовин в організмі. Тому бажано використовувати зелень кропу в дієтичному харчуванні, при ожирінні, захворюваннях печінки, жовчного міхура, нирок, анацидних гастритах, метеоризмі.

Необхідно відзначити, що вживання кропу протипоказано людям зі зниженим тиском. Кріп використовується у свіжому, сушеному або солоному вигляді.

Сушений кріп вживається в різних сумішах прянощів і для приготування страв. При засолюванні овочів кріп не тільки надає їм специфічний смак, але і як антиоксидант охороняє від цвілі і псування овочеву консервацію.

Ефірну олію кропу широко застосовують у харчовій, консервній, лікеро-горілчаній та миловарній промисловості. Насіння і ефірне масло кропу мають заспокійливу дію. Ефірна олія помірно дратує секреторні клітини бронхіальних залоз, в результаті чого полегшується виділення бронхіального слизу.

Настій насіння вживають всередину як протигемороїдальний засіб. З насіння кропу отриманий препарат «Анетін» (сухий екстракт), що володіє спазмолітичною дією. Він застосовується для лікування хронічної коронарної недостатності, для попередження нападів стенокардії і неврозів.

Різні віріації решіт Фадєєва

Різні екстракти з зелені і насіння кропу широко використовують для приготування парфюмерно-косметичних композицій. Жирне і ефірне масло з насіння кропу, спиртові, масляні і вуглекислотні екстракти вводять у креми, одеколони, зубну пасту.

Партію кропу, яку нам завезли на завод для очистки і виділення з неї сильного насіння, ми пропустили через всі етапи технології (рис. 2), оскільки посівний матеріал був завезений безпосередньо після збирання, і його засміченість була висока. Велике сміття було легко видалене на решетах Фадєєва 1,5. Дрібне сміття і щупле насіння у невеликій кількості пройшло через решето Фадєєва 0,6. Виявилося, що все насіння кропу по товщині було більше 0,6 мм і менше 1,2 мм, і його прохід через решето Фадєєва 1,2 практично дозволив виконати наступну операцію – сепарацію по щільності на пневмовібростолі. Після пневмовібростола важке насіння з чистотою 100% було відвантажено замовнику.

Подальший аналіз посівних якостей кропу (важке насіння) показав дуже високий результат, що ще раз підтвердило універсальність технології.

к.т.н. Леонід Фадєєв


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: