Обираємо причіпний обприскувач

2 Квітня 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №53

Статьи Техника Обираємо причіпний обприскувач
обприскувач

Універсальна недорога машина – оптимальний варіант для невеликих і середніх господарств


З огляду на те, наскільки різко змінюються кліматичні умови впродовж останніх років, саме обприскувач можна назвати ключовим агрегатом у кожному фермерському господарстві. Тепла зима сприяє поширенню чисельності шкідників і збудників захворювань, щороку фіксуються спалахи різних видів бур’янів, а посушливі умови вегетації зумовлюють підвищену потребу підгодовувати рослини по листу. Відповідно, необхідна машина, яка це все зробить вчасно і якісно.

Якщо великі агрокомпанії в Україні переважно застосовують дорогі самохідні обприскувачі, то для господарств площею до 1500-2000 га і досі оптимальним варіантом з точки зору співвідношення ціни та якості залишаються причіпні моделі.

В кожному господарстві обов’язково знайдеться трактор типу МТЗ-82, до якого можна вчепити «бочку зі штангою».

Інша річ, що сучасні вимоги до ефективності обприскування є такими, що цю машину так назвати язик не повертається. Причіпний обприскувач сьогодні – це високопродуктивна автоматизована техніка, спроможна в умілих руках закрити усі питання захисту та позакореневого підживлення рослин.

У нас і досі багато де використовуються відверто застарілі моделі причіпних обприскувачів, золоті часи яких минулися ще 20-30 років тому.

Деякі фермери не завдають собі клопоту оцінити їх реальну ефективність: мовляв, виливає водичку та й добре – не витрачати ж гроші на новий…

Дійсно, якщо мова йде просто про те, аби перекалатати пестицид у ємності з водою і розпирскати його по полю, то не варто заморочуватися з сучасною технікою. Бо воно «або вродить, або не вродить»… Однак якщо ми орієнтуємося на продуману технологію гарантованого отримання рентабельності вирощування сільгоспкультур, то маємо звернути увагу на сучасну техніку.

Нагадаємо, що довжина штанги повинна бути кратною ширині захвату сівалки. В інакшому разі виникатимуть серйозні труднощі під час роботи технологічними коліями.

При цьому не обов’язково купувати «космічний корабель» на колесах і сплачувати за нього «космічну» суму. Для того, щоб забезпечити ефективне внесення препаратів на посівах достатньо обрати хорошу вітчизняну чи дорогу імпортну модель. Сьогодні на ринку їх не бракує.

Ще один архіважливий показник – обприскувач повинен чітко витримувати вилив заданої норми робочого розчину. Неприпустимо, якщо цей показник буде постійно порушуватися, адже це може призвести до агрономічних прорахунків та прямих економічних збитків. В цьому аспекті необхідно звернути увагу на два основні моменти.

Почнімо з факторів, які безпосередньо відповідають за продуктивність роботи причіпного обприскувача. Зокрема, це довжина штанги і місткість баку для робочого розчину. Нагадаємо, що довжина штанги повинна бути кратною ширині захвату сівалки. В інакшому разі виникатимуть серйозні труднощі під час роботи технологічними коліями.

Для того, щоб раз-по-раз не займатися зварювальними роботами необхідно обрати модель зі штангою з по-справжньому міцного металу, а також звернути увагу на систему стабілізації штанги. В ідеалі вона повинна упевнено балансувати і відхилятися під час обробітку нерівних ділянок поля, щораз повертаючись на місце. Цей показник краще перевірити самостійно, здійснивши невеличкий тест-драйв машини.

Потрібно пам’ятати, що на кожній заводській моделі, якщо ми не робимо спеціального замовлення, в базовому оснащенні встановлені форсунки найбільш поширеного типу. Вони можуть не підійти для роботи в умовах вашого господарства, тому це питання бажано з’ясувати з продавцем заздалегідь.

Бак у машини повинен бути виготовлений з поліестеру чи сталі, що підвищує його надійність і дає змогу в разі чого здійснити простенький ремонт. Форма баку повинна виключати критичне перехиляння рідини на один бік, а також давати змогу повністю використати робочий розчин, без залишків. В інакшому разі ці концентровані залишки буде доволі складно видалити, що негативно вплине на дієвість наступного препарату.

Поряд з тим сама конструкція причіпного обприскувача має передбачати рівномірне розподілення центру ваги, аби машина не перекинулася під час роботи.

Висота кліренсу машини також має значення, однак тут ми змушені орієнтуватися на аналогічний показник у трактора. Який сенс брати причіпний обприскувач з високим кліренсом, якщо у рушія він буде значно нижчим.

Перший момент – продуктивність насоса. Реально, виходячи з сучасних вимог до техніки для захисту рослин, цей показник має починатися від 180 л/хв.

Власне насос повинен відзначатися високими характеристиками надійності. Солідні виробники мають хорошу звичку встановлювати навіть у бюджетних машинах насоси відомих світових виробників, переважно італійських фірм. Цей момент також слід з’ясувати, оскільки він є чітким маркером, за яким можна скласти враження про якість самої моделі. Якщо в ній використовується насос маловідомого виробника, це означає, що економили на всьому, на чому можна…

Другий момент – сучасний обприскувач обов’язково повинен оснащуватися бодай простеньким бортовим комп’ютером, котрий стежить за тим, щоб чітко витримувалася норма виливу робочого розчину.

Річ у тім, що вимоги в цій галузі постійно змінюються, в залежності від препарату.

Десь існує потреба виливати по 200-300 л/га, а згодом може знадобитися внести по 75 л/га чи навіть 50 л/га.

Відповідно, бажано орієнтуватися на машини, заявлені та реальні характеристики яких дозволяють чітко витримувати норму виливу в діапазоні від 50 до 500 л/га. Це істотно розширить можливості агровиробника.

Необхідною буде і функція самостійного закачування води в бак причіпного обприскувача. З цією метою використовується довгий шланг, яким можна взяти воду з відкритої водойми. Це досить зручно, однак при цьому потрібно враховувати фактор якісного змішування води з препаратом.

Ефективність роботи змішувача у баку – одна з найважливіших характеристик роботи обприскувача. Просто покалатати водичку недостатньо. Необхідно обрати машину, у якій ця процедура реалізована максимально ефективно.

Універсальні варіанти причіпних обприскувачів– це відносно конструктивно прості, надійні машини, оснащені елементарними електронними системами

Сьогодні погодні умови змінюються настільки стрімко, що оптимальні строки внесення пестицидів можуть тривати усього лише декілька днів.

При цьому, як відомо, багато чого залежить від часу доби, вітру, сонячної активності та вологи. Виходячи з цього, виникає гостра потреба вносити препарат не лише у ранкові та вечірні години, а навіть вночі. Тому бажано, щоб машина була оснащена потужним зовнішнім освітленням, яке дасть змогу спокійно працювати у технологічних коліях.

Відповідно, ми радимо звернути увагу на універсальні варіанти причіпних обприскувачів. Це відносно конструктивно прості, надійні машини, оснащені елементарними електронними системами, завдяки яким можна гарантовано закрити усі питання по захисту і підживленню рослин. Їх вартість є досить помірною, а експлуатація – надійною та зручною для агровиробників.

Звісно, що така машина однаково повинна супроводжуватися належною сервісною підтримкою. Це чудово, що чимало технічних операцій у наших господарствах можуть виконувати самостійно. Але існують речі, до яких бажано залучати спеціаліста, наприклад, перші рази налаштування норм виливу. Повторимося, що обслуговування таких універсальних обприскувачів є відносно недорогим і краще не ризикувати, намагаючись все зробити самотужки.

Іван Бойко


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: