Які труднощі можуть спіткати фермера під час роботи з дисковою бороною?

3 Червня 2022 г. опубликовано в газете: Агро1 №76-77

Статьи Решение Які труднощі можуть спіткати фермера під час роботи з дисковою бороною?

Мудрі люди кажуть: «Хочеш насмішити Бога – розкажи йому про свої плани». Особливо ця приказка актуальна для фермерів, адже так часто продумані наміри розбивають реальні несподіванки. Погода, яку важко передбачити, сюрпризи з технікою чи людський фактор стають причинами раптових змін у планах. Деякі труднощі можна передбачити та уникнути їх. Аграрії мають свої лайфхаки, написані потом, нервами та досвідом.


Кожна одиниця технопарку будь-якого господарства підбирається за принципами функціональної необхідності – чи то ґрунтообробна техніка, чи комбайн. Відомо, що до вибору сільськогосподарської техніки слід підходити так само відповідально, як, наприклад, і до вибору посівного матеріалу. Сьогодні мова йтиме про дискові борони та труднощі, які ймовірно можуть виникнути під час їх роботи.

Дискові борони зазвичай працюють в агресивних умовах. Їх найчастіше використовують для лущення пожнивних залишків та неглибокої чи середньої обробки ґрунту. Тож головним завданням дискових борін є подрібнення та перемішування стерні із землею, що стане поштовхом до формування верхнього родючого шару. Також цей вид ґрунтообробної техніки прекрасно знищує бур’яни.
У процесі роботи з дисковою бороною фермера можуть спіткати труднощі різноманітного характеру. Конструктивна особливість цієї техніки має змогу стати причиною якоїсь прикрої несподіванки. До прикладу, мала відстань між переднім та заднім рядом дисків здатна спричинити забивання борони рослинними рештками разом із землею. Цю проблему можна вирішити, застосувавши мульчувач, який подрібнить пожнивні рештки і залишить після себе вже не таке агресивне середовище.

Зазвичай після жнив, а це гаряча пора для дискової борони, погода суха та спекотна. Ґрунт відповідно твердий і зовсім не піддатливий. Тому буває, що борона не може заглибитись в землю на потрібну глибину. Цю проблему експлуатаційного характеру нівелюють шляхом зменшення кута атаки, якщо така опція передбачена конструкцією звісно. Також можна підняти передній ряд дисків (зменшити глибину обробки), що знизить навантаження на робочі органи. Такий комплекс дій зможе запобігти ймовірності майбутньої поломки та оптимізує роботу агрегату.

Кожен фермер знає своє поле та свою землю, тому придбання та експлуатація різних одиниць техніки має базуватися на індивідуальних особливостях окремих господарств. Вибір дискової борони не є винятком. Недарма існують різновиди цього агрегату, особливість кожного з яких сформована диференціацією умов їх застосування. Простіше кажучи, на господарствах з важкими глинистими ґрунтами ефективніше працюватиме дискова борона із жорсткими стійками. А от на легшій землі оптимально використовувати агрегати на пружинних стійках, адже внаслідок вібрацій вони самоочищаються від ґрунту, часток рослин та краще копіюють поверхню. Такими боронами можна раніше заїхати на поле, якщо використовувати їх у передпосівній підготовці, бо вони не будуть забиватися так, як агрегати на жорстких стійках.

Багатьох майбутніх неприємностей можна уникнути ще на етапі покупки ґрунтообробної техніки. Не секрет, що розмір та форма дисків мають пріоритетне значення – кожен різновид найкраще виконує якусь одну функцію. Якщо фермер не хоче зіткнутися з гірше посіченими пожнивними рештками, він вибирає диски діаметром до 520 мм наприклад. А коли результатом має бути добре подрібнені грудки, краще звернути увагу на гладенькі диски. Є агрегати з більш універсальними робочими органами, які добре обробляють ґрунт та якісно подрібнюють рослинні залишки.

Тож, диявол криється в дрібницях, і під час роботи на полі можуть статися різні несподіванки. Головне – вміти передбачити та попередити їх. Дискова борона буде працювати довго та якісно, якщо максимально відповідально підійти до її експлуатації та конструктивних особливостей.


ТОВ «АРК-ГРУПП»
Кіровоградська обл. • м. Кропивницький
тел.: 067 364-21-29, 050 102-16-77
www.arkgroupp.com.ua