Як  протистояти  посухі?

2 Жовтня 2018 г. опубликовано в газете: Агро1 №33

Статьи Агротехнологии Як  протистояти  посухі?
посухі

Посуха – одна з особливо гострих проблем аграріїв. І на сьогодні вона вирішується тільки посухостійкими сортами рослин і крапельним поливом. Але є ще варіант: застосування біопрепаратів на кремнієвій основі. Кремній – це особливий мікроелемент в життєдіяльності природи і живих організмів. За висловом В. І. Вернадського, «ніякий (живий) організм не може існувати без кремнію» (1944 р.).


І одна з особливих його властивостей – він безпосередньо бере участь і в значній мірі визначає стан водного балансу, кругообіг і випаровування вологи в організмах тварин і рослинному середовищі. У рослинах він утворює в поверхневих шарах листя, кореневої системи, стебел подвійну кутикулярно-кремнієву оболонку, яка захищає рослину від надмірних втрат вологи, а також охороняє від зараження всілякими грибами-паразитами, бактеріями, вірусами, які в достатку знаходяться на її поверхні. І чим більше в рослині кремнієвих з’єднань, тим товще комплекс кутикули і кутінізірованої оболонки, і вище її захист від осушення.

Крім того, в клітинах рослини кремній, поряд з іншими функціями, утворює гідрофільні сілікатно-галактозні комплекси, які пов’язують вільну воду і тим самим підвищують внутрішньоклітинну оборотність і водоутримуючу здатність клітини і рослини в цілому. Останні властивості кремнієвих з’єднань викликають до них високий інтерес і значно активізують їх використання в аграрній практиці. У 2018 р. в Бразилії пройшов вже 4 Міжнародний аграрний форум з питань застосування кремнієвих з’єднань, включаючи і боротьбу з посухою, за участю у ньому великої кількості фахівців з багатьох країн світу.

посухі
Овес. Носівська дослідно-випробувальна станція, червень 2018 р.

Разом з тим, для кремнієвих з’єднань характерна наступна проблема: вони дуже складні у виробництві тієї рідкої іонної форми, в якій вони сприймаються рослинами. І таке виробництво – об’єкт особливої уваги сучасної передової науки і практики. Один з варіантів їх виробництва в результаті багаторічної діяльності розроблений в наукових установах Академії Наук України, випробуван протягом ряду років на багатьох культурах і зареєстрований в 2016 р. як Кремній «BAI-Si» в іонній формі. Після проведення відповідних випробувань препарат Кремній «BAI-Si» в останні два роки вже закуповують великими обсягами агропідприємства у Флориді (США), Індії, Ірані, ОАЕ та інших країнах, з тенденцією значного збільшення. Цей препарат в поточному році буде представлений на великій міжнародній аграрній виставці в Індонезії.

В Україні використання цього препарату в поточному році збільшилось в кілька разів. Однак загальний обсяг продажів дуже недостатній. Препарат поки недостатньо відомий нашим фахівцям і ще вимагає значного проведення польових випробувань в конкретних господарствах на різних культурах і в різних умовах застосування. З урахуванням останнього, фірма-виробник ТОВ «АГРОЕКОТЕХ» (м. Київ) запрошує всі бажаючі господарства до випробувань препарату з урахуванням їх конкретних природно-кліматичних та інших умов і надає 5 л препарату для тестування безкоштовно. Більш детальна інформація за телефонами: (066) 232-41-89, (096) 308-48-38, (050) 517-25-71.

Крім того, кремнієві сполуки  володіють і багатьма іншими корисними для аграрної діяльності властивостями.

Мікроелемент кремнію входить до складу всіх клітинних стінок рослин, поверхневих шарів листя, кореневої системи, стебел, стовбурів, практично забезпечуючи повноцінну побудову і функціонування самого фізіологічного «скелета» рослин і стійкість до зовнішніх впливів, включаючи шкідливих комах і паразитів. При його нестачі формування «скелета» рослин буде ослабленим, але при достатній кількості і певних надлишках рослина отримує можливість потужного розвитку в межах селекційного потенціалу і може мати більш високі показники розвитку та урожайності.

Перебуваючи в іонній формі, кремній виконує функцію іонного каталізатора по відношенню до багатьох інших мікроелементів. Практично більше 70 видів мікроелементів та їх сполук не зможуть проявляти свої властивості і практично не діють без каталізатора кремнія. Ця його властивість означає, що в рослинах при нестачі кремнію далеко неповно будуть використовуватися можливості внесених добрив і ЗЗР, а при достатній кількості він не тільки забезпечить їх повноцінне використання, але і дозволить збільшувати отримання відсутніх елементів з ґрунту. Кремній в оптимальних дозах сприяє кращому обміну в тканинах азоту і фосфору, підвищує споживання бору і ряду інших елементів.

За рахунок великої кількості різних властивостей, кремнієві препарати значно знижують загрозу рослинам від усіх можливих видів стресів.

Маючи рН 10-12, знижується кислотність ґрунту і активізується в ній протікання багатьох реакцій органічних і інших з’єднань.

Кремній збагачує ґрунт, особливо піщаний, шляхом формування «ланцюгів» між окремими елементами, структуруючи і забезпечуючи більше надходження до нього кисню і вологи.

Кремній «BAI-Si» сумісний з усіма хімічними препаратами та добривами. Застосовується до всіх культур. Діючі речовини – кремній в іонній формі (оксид кремнію SiO2) – 5-7%, оксид калію K2O – 2,2-3,3%, мікроелементи: залізо, мідь, цинк. Відносіться до 4 групі безпеки, не летючий. Використання: а) обробка насіння; б) обприскування листової поверхні рослин в критичні фази розвитку. Витрати препарату: 0.5 л/1 т насіння (10 л р.р.), 0,3-0,5 л/га (250 ± 50 л робочого розчину). Ціна – 240 грн/л.

Розробник: Інститут екології людини – ІНЕКО, м. Київ.

Завод-виробник: ТОВ «АГРОЕКОТЕХ», м. Київ.

Запрошуємо керівників господарств і фахівців до ефективної співпраці з використання кремнієвого препарату Кремній «BAI-Si» в інтересах підвищення стійкості рослин до посух і успішному вирішенні багатьох проблем аграрної практики.

Запорожець В.А., ТОВ «АГРОЕКОТЕХ»


При бажанні отримати препарат безкоштовно для випробувань направляти заявку на lizing33@ukr.net з невеликою інформацією про господарство та культури для випробувань.
Щодо більш детальної інформації звертатися за телефонами:
(066) 232-41-89, (096) 308-48-38, (050) 517-25-71,

ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: