Чому плодоовочеводи вибирають «Мегафол» як антистресант №1?

30 Грудня 2021 г. опубликовано в газете: Агро1 №72

Статьи Агротехнологии Чому плодоовочеводи вибирають «Мегафол» як антистресант №1?
Мегафол

«Мегафол» визнаний на ринку України вже понад десять років як спеціальний антистресовий агрохімікат, що виробляється в Італії відомою компанією Valagro з рослинної сировини та містить амінокислоти в особливому поєднанні з калієм, бетаїном, полісахаридами та прогормональними сполуками. Основні компоненти «Мегафолу» отримані шляхом ензимного гідролізу та ексклюзивної технології Wave з високопротеїнових рослинних субстратів. Застосування «Мегафолу» підвищує врожайність та якість продукції та стабілізує ці показники у несприятливих умовах.

Амінокислоти та бетаїн в особливому поєднанні з іншими сполуками стимулюють ростові процеси, забезпечуючи рослину готовим енергетичним резервом у стресових ситуаціях (заморозки, низька або висока температура, градобій, хімічний опік тощо). «Мегафол» розширює температурні межі ефективності листових підживлень при спільному їх застосуванні, підвищує здатність засвоєння елементів живлення, граючи роль транспортного агента та поверхнево-активної речовини. «Мегафол» може використовуватися з усіма хімічними та біологічними ЗЗР, підвищуючи їхню ефективність. Так, стимулюючи обмін речовин, він сприяє легкому подоланню овочевими культурами стресу, викликаного фітотоксичністю хімічних ЗЗР, оскільки дозволяє рослині вийти зі ступору якнайшвидше.

На ринку України представлена величезна кількість вітчизняних стимуляторів росту, винайдених нашими доморощеними «хіміками» та вироблених мало не в гаражах. Діючі речовини в таких продуктах різноманітні – від примітивного поєднання сечовини з янтарною кислотою до простого розчинення у воді чи спирті синтетичних гормонів росту (гіберелінів, ауксинів, брасинолідів). При цьому у виробництві таких стимуляторів дуже часто завданням є отримання візуального ефекту, який часто не пов’язаний з урожайністю, оскільки ці продукти не враховують фазу внесення та позиціонуються як призначені «на всі випадки життя».

Але, як кажуть британці: «Ми не настільки багаті, щоби купувати дешеві речі». Тому хотілося б глибше розглянути проблему стресів та стимулювання ростових процесів. Навіщо ми використовуємо стимулятори? Правильно, для прискорення росту та розвитку рослин. Коли виникає проблема? Тоді, коли ми хочемо отримати більш ранню продукцію, що найважливіше в овочівництві та садівництві. Польовим культурам стимулятори дозволяють швидше проходити фенофази, які є критичними для формування врожаю. Наприклад, прискорення цвітіння соняшника та кукурудзи в період найбільш сприятливий для запилення.

Для всіх без винятку культур існує проблема зупинки зростання внаслідок стресів. Найбільш критичними є абіотичні стреси. Вони систематизуються за такими факторами як вплив високих та низьких температур, посуха, перезволоження ґрунту, хімічний вплив ЗЗР. Кожен з них може бути критичним і призводить до часткової чи повної втрати врожаю. У більшості ситуацій фермер мало уявляє, як визначити, знаходиться рослина в стресі чи ні, тим більше – оцінити його рівень та критичність. У результаті він побачить результати цього стресу під час збирання врожаю.

Стрес не є абсолютним злом для рослин. Реагуючи на абіотичні фактори, рослина запускає механізм захисту. Наприклад, при високих температурах рослина закриває продихи і зупиняє дихання з метою збереження вологи. Однак за умови, що такі стресові фактори є короткочасними, «відключення» рослиною свого активного розвитку негативно вплине на зростання та формування врожаю.

Більше того, стрес від температур, перезволоження, дії ЗЗР чреватий для рослини затримками у розвитку, і втрати можуть бути значними, якщо не вжити заходів для лікування.

Чим найкраще лікувати стрес? Якому продукту рослина має найбільшу довіру?

Щоб розібратися в цьому, потрібно звернути увагу на те, що використовує рослина для опору на стрес і відновлення.

За аналогією, коли травний тракт людини не справляється з їжею, ми використовуємо ферменти, які допомагають позбавитися тяжкості в шлунку. Рослина теж має власний механізм виходу зі стресу. У роботу включаються речовини-помічники під назвою амінокислоти.

Близько 60 років тому вчені, вивчаючи механізм виживання морської водорості Фукус Пухирчастий (Ascophyllum nodosum) в умовах критичних перепадів температур і сильних берегових течій уздовж узбережжя Норвегії, знайшли надзвичайно високий вміст амінокислоти проліну. Досліджуючи далі роль незамінних амінокислот, фахівці виявили, що як опір стресу рослини активно використовують гліцин та глутамінову кислоту.

Компанія Valagro (Італія) одна з перших почала розробляти надійний інструмент протидії стресу, використовуючи останні наукові дані. Загалом усі продукти Valagro досить наукомісткі. Понад 20 років тому з’явився лідер продажу компанії – препарат на основі амінокислот, антистресант під назвою «Мегафол», обсяг продажу якого у світі перевищує 2 000 000 літрів на рік. За час існування препарату його склад постійно змінювався і вдосконалювався. «Мегафол», який був в Україні 10 роками раніше, і сьогодні – це абсолютно різні продукти.

Valagro стала першою компанією, яка застосовує для випробування своїх продуктів технологію генних чіпів. Для тестів використовують рослину під назвою Резуховидка Таля (Arabidopsis thaliana). У світі широко використовують арабідопсис як модельний організм для вивчення генетики та біології розвитку рослин. Вважається, що арабідопсис грає для аграрних наук таку ж роль, як лабораторна миша та плодова мушка для тваринництва.

Рослина часто використовується при дослідженнях у космосі. Зокрема, арабідопсис вирощувався на радянській станції «Салют-7» 1982 року. NASA планувало його вирощувати на Місяці у 2015 році, а автори проекту Mars One – на Марсі у 2018-му.

Мінімальний розмір геному (близько 157 мільйонів пар нуклеотидів) робить Arabidopsis thaliana зручним об’єктом для картування генів і секвенування. Геном арабідопсису у 2000 році став першим секвенованим геномом рослини.

Технологія генних чіпів Valagro дозволяє оцінити ефективність препаратів у межах дії генів з урахуванням знань у тому, за що відповідає той чи інший ген. Наприклад, в лабораторії Valagro при вивченні впливу «Мегафола» на арабідопсис побачили експресію (відгук) більше десятка генів.

Їхня активність проявилася у більшому синтезі рибонуклеїнової кислоти. Даний показник дозволяє зробити висновок про те, який ефект має препарат на рослину з наукової точки зору.

Що цікавого у «Мегафолі»? Це препарат на основі амінокислот, бетаїнів, полісахаридів, глікозидів, вітамінів. Кожен з компонентів суворо дозований. Повний склад «Мегафолу» є комерційною таємницею компанії, проте амінограма дозволяє побачити, що в цьому препараті підвищений вміст проліну. Пролін і гідропролін – найважливіші амінокислоти, залучені на захист рослин від стресів. Їхнє найважливіше завдання – підтримання стінок клітин у нормальному стані та посилення їх. Пролін також залучений до процесів фотосинтезу, азотного обміну, збереження цілісності білків, процесів генеративного розвитку та запилення.

Це особливо важливо при посусі, перезволоженні, високих температурах. У разі впливу подібних негативних факторів рослина використовує для підвищення концентрації амінокислот білки зі своїх резервів. Однак для цього потрібен час, енергія та зменшення своїх ресурсів.

Гліцин є другою за значимістю амінокислотою, що використовується рослиною для протидії стресу. Гліцин критично важливий підтримки структури білків, ензимів і ферментів, клітинних мембран. Він бере активну участь у процесах протікання фотосинтезу та дихання.

Гліцину належить основна роль протидії біотичному стресу, викликаному захворюваннями. Він також має лікувально-профілактичну дію.

Глутамінова кислота – третя за значенням речовина, яка є основою для створення більшості амінокислот та має значний вплив на процеси фотосинтезу.

Крім цього «Мегафол» характеризується високим вмістом триптофану. Цікаво зауважити, що амінограма стимуляторів зростання інших виробників (італійських, іспанських) часто не містить цієї речовини. Пояснюється це дуже просто: при вилученні амінокислот з сировини тваринного походження виходить продукт, який не містить триптофан. Valagro використовує для створення «Мегафолу» виключно сировину рослинного походження, в якій триптофан присутній. Амінокислота триптофан є прекурсором ауксинів, що робить її важливим елементом активації розтягування клітин та активного зростання кореневої системи.

Такий оригінальний склад «Мегафолу» дозволяє йому бути унікальним інструментом для протидії стресам різної природи. У цілому, як ви бачите, «Мегафол» – це препарат для отримання чудового врожаю та високого прибутку.

Друга половина 2021 року відзначилася різким зростанням цін на сировинних ринках, що викликало подорожчання сировини для виробництва добрив у 2, а то й у 3 рази. У результаті такого зростання цін багато аграріїв недовнесли NPK-добрива в ґрунт і планують різко обмежити їх внесення з метою економії коштів. Внесення добрив та стимуляторів по листу ніколи не замінювало основне внесення добрив під корінь. Проте цієї весни прогнозується зростання інтересу та практики внесення водорозчинних добрив по листу (NPK Master від компанії Valagro – 3-4 кг/га формули 20:20:20, 18:18:18 та 13:40:13) спільно із стимуляторами «Мегафол» та ЗЗР.

Денис Миргород,
комерційний директор «Агрісол»


+38 050 330-56-77