Земельна реформа

30 Грудня 2021 г. опубликовано в газете: Агро1 №72

Статьи Вопрос-ответ Земельна реформа
реформа

Я — землевласник
Що мені дає земельна реформа?


Вiльно розпоряджатися своєю власністю: продавати, здавати в оренду, обмінюватися дiлянками (щоб ліквідувати «шахівницю»), передавати у спадок та дарувати, змінювати цільове призначення.

Досвід інших країн доводить, що вартість землi зростатиме як завдяки світовому зростанню попиту на агропродукцію, так і залученню інновацій та вiдповiдальному землеробству. Цифровізація, яка є частиною земельноï реформи, робить зручним доступ до електронних документів та iнформацiї про землю, доступ до електронних сервісів, посилює захист майнових прав та допомагає отримати державну підтримку прозоро й справедливо для усіх заявників-землевласників.

Чи обов’язково я маю продавати земельну ділянку?

Ні, не обов’язково. Власник земельної ділянки сам вирішує: продавати свою землю чи ні.

За якою ціною я можу продати землю?

Законодавство України не встановлює верхню межу ціни. Проте встановлює нижню: до 1 січня 2030 року така ціна не може бути меншою від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Які документи потрібні?

  1. Документи, які підтверджують право власності на земельну ділянку (державний акт на право власності, свідоцтво про право власності на нерухоме майно або інші документи).
  2. Витяг з Державного земельного кадастру (можна отримати у нотаріуса).
  3. Витяг з Державного реєстру прав (можна отримати у нотаріуса).
  4. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку (можна отримати в Дії, на сайті Держгеокадастру або в ЦНАПі).
  5. Паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника (ідентифiкацiйний номер).
  6. Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки.

Важливо: на документі, який підтверджує право власності на ділянку, має бути її кадастровий номер. Якщо він відсутній, його необхідно присвоїти.

Чи можна продати землю, яка перебуває в оренді?

Так, можна. Але ваш орендар має переважне право на придбання. Щоб продати земельну ділянку іншій особі, ця особа повинна запропонувати більш високу ціну, яку орендар відмовиться платити.

Чи можу я продати частину землі?

Можете, але пiсля певної пiдготовки. Річ у тім, що земельна ділянка має три ключові характеристики: кадастровий номер, площу та адресу. Самостійно їх змiнювати не можна. Проте можна здійснити поділ землі, зареєструвати окремi дiлянки, а вже потiм – продати одну з них.

Я успадкував ділянку разом з родичами. Як продати мою частину?

Кожен спадкоємець може продати свою частину, але iнший спадкоємець має переважне право на її придбання.

Які податки я сплачу в разі продажу землі?

Податок з доходів фізичних осіб у розмірі 5% від оцiнки (є пiльги, які не поширюються на ранiше пiдмораторнi землі).

Вiйськовий збір – 1,5% вiд оцінки.

Оплаті підлягатимуть також послуги нотаріуса за вчинення відповідних нотаріальних дій.

Чим мені допоможе відкритий ринок землі?

Земельна реформа – це можливість розпоряджатися своєю власністю з користю для себе й законно отримувати за свою землю справедливу, а не найнижчу в Європі платню.

Власник землі може самостійно вирішувати, що з нею робити. Вартість земельної ділянки постійно зростатиме, тому сiльськогосподарська дiлянка у власності – це дуже хороший актив.

Крім того, ціна на оренду землі з запровадженням ринку також йтиме вгору. Землевласники зароблятимуть значно більше.

Чи може власник змінювати цільове призначення землі?

Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативи власників земельних ділянок та на підставі рішення сільської, селищної, міської ради.

Етап 1. Необхідна нотаріально засвідчена Заява на зміну призначення земельної ділянки, яка підписана власником. Заява є підставою для розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється.

Етап 2. Власник земельної ділянки повинен подати розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської ради. Затвердження документації щодо земельної ділянки, яка розташована за межами населеного пункту, здійснює районна державна адміністрація.

Підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих, відповідно до них, нормативно-правових актів, документації землеустрою або містобудiвнiй документації.

Етап 3. Якщо рішення про затвердження проекту землеустрою прийняли, потрібно внести відповідні зміни до державного земельного кадастру. Для цього документацію з землеустрою подають державному кадастровому реєстратору через центр з надання адміністративних послуг (ЦНАП) або через електронний кабінет.

Я — орендатор
Як працює переважне право орендаря?

Землевласник зобов’язаний не пізніше як за два місяці до дня укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки зареєструвати намір щодо її продажу в державному реєстрі речових прав, звернувшись до нотаріуса. Нотаріус повідомляє (з вказівкою ціни та умов продажу) про такий намір суб’єктів переважного права цінним листом з описом вкладень та повідомленням про вручення або особисто під розписку. Якщо Ви як орендар бажаєте скористатись своїм переважним правом, про це потрібно повідомити відповідного нотаріуса.

Скільки сільськогосподарських земель можна буде купити після відкриття ринку землі?

Фізичні особи мають право купувати землю не більше за 100 га, а з 2024 року – не більше 10 тисяч га. Юридичні особи – з 2024 року не більше за 10 тисяч га.

Що станеться, якщо земельна ділянка буде набута з порушеннями?

Земельна ділянка, набута з порушенням установленого порядку, може бути конфіскована. Конфіскація здійснюється на підставі рішення суду за позовом Держгеокадастру України. Конфіскована земельна ділянка підлягає продажу на торгах.

Я — фермер
Як я зможу конкурувати з великими компаніями?

Фермери можуть викупити земельні ділянки:

  • надані їм у постійне користування для ведення фермерського господарства, або довічне успадковане володіння, або переоформлені в оренду;
  • з розстрочкою платежу до 10 років;
  • за вартість на рівні нормативної грошової оцінки таких земельних ділянок;
  • без проведення земельних торгів.