Стерня потребує правильних дисків

25 мая 2019 г. опубликовано в журнале: AgroONE №43

Статьи Агротехнологии Стерня потребує правильних дисків

В останні роки жодна з груп ґрунтообробних агрегатів не розвивалась так сильно, як дискові борони. До того ж з’являлись нові агрегати, часто з більшим діаметром диску – адже чим він більший, тим глибше може працювати агрегат. Але великий диск коштує великих грошей. Тому багато практиків задаються питанням: який розмір найкращим чином підходить для моїх виробничих потреб?


Саме цим питанням ми займались, порівнюючи різні системи, виходячи з практичного спільного знаменника: підприємство має певний трактор і підшукує для нього підходящу дискову борону.

В нашому випадку був наданий в розпорядження трактор Claas Axion 830 (макс. потужність 235 к.с.), який агрегатувався з наступними дисковими боронами:

  • Heliodor 9/600 KA, діаметр диска 510 мм, робоча ширина 6 м
  • Rubin 9/500 KUA, діаметр диска 620 мм, робоча ширина 5 м
  • Rubin 12/400 KUA, діаметр диска 736 мм, робоча ширина 4 м
  1. Тест по сидератах

Перший тест пройшов 27 березня 2017 року на полі гірчиці, де переважали суглинисті піски. Особливість: на глибині 10-12 см було виявлено достатньо ущільнений горизонт.

Heliodor 9/600 KA

■ Поверхневий обробіток, приблизно 7 см. Робота з повним перекриттям, все коріння було вирване з землі. На поверхні ґрунту залишився однорідний шар мульчі, рештки подрібнені не повністю. Продуктивність 6,6 га/год., витрата пального 4,3 л/га.

■ Середня глибина обробітку, 10-12 см. Інтенсивний обробіток, більша кількість рослин подрібнена, менше пожнивних решток на поверхні. Тут агрегат працював глибше, аніж залягало ущільнення, тому йшов спокійніше, швидкість сягала 14,5 км/год., 8,7 га/год., 5,1 л/га.

Rubin 9/500 KUA

■ Поверхневий обробіток, приблизно 7 см. Стабільна робота по всій ширині. Завдяки більшій вазі та більшим дискам Rubin «не гуляв» по ущільненому горизонту, розвиваючи швидкість до 15 км/год. Продуктивність 9,0 га/год., витрата пального 7,5 л/га.

■ Середня глибина обробітку, приблизно 10-12 см. Добра робота. Але значно більше землі в агрегаті. При зменшенні глибини обробітку на 1 см, ризик забивання зникає. Максимально – 13 км/год., 6,5 га/год., 6,4 л/га.

Rubin 12/400 KUA

■ Поверхневий обробіток, приблизно 7 см. Дуже спокійний хід на 15 км/год. Проста настройка штригеля, через що відсутнє забивання. Інтенсивне подрібнення та рівномірний розподіл рослинних решток. Закритий коток, який був у комплектації, залишає дуже рівну поверхню, 6 га/год., 6,4 л/га.

■ Середня глибина обробітку, 10-12 см. Найкраще перемішування на всю глибину. До 13 км/год., 5,2 га/год., витрата 7,7 л/га.

■ Максимальна глибина, приблизно 18-20 см. Однорідний обробіток, але через легкі ґрунти та ризик забивання. Максимально – 11 км/год., 4,4 га/год., 8,5 л/га.

  1. Тест по стерні

Два агрофони: одне поле (суглинистий ґрунт) з подрібненою соломою пшениці, інше – з прибраною та вивезеною.

Heliodor 9/600 KA

■ Поверхневий обробіток. Heliodor показав всі свої сильні сторони: 3 см глибини було достатньо, щоб в міру розрихлити ґрунт для проростання падалиці. Біля 50% стебел було вирвано/зрізано. На швидкостях більше 13,5 км/год агрегат злегка розгойдувало: 8,1 га/год., 4,2 л/га.

■ Середня глибина. І на 10 см результат був гарний. Агрегат добре перемішував, хоча не подрібнював. Поверхня поля була вкрита мілким ґрунтом, зворотне прикочування дещо слабше. Максимально 12,5 км/год., 7,5 га/год., 6,7 л/га.

Rubin 9/500 KUA

■ Поверхневий обробіток. 90 % стебел було вирвано з землі, агрегат працює по всій поверхні. Тільки там, де лежало багато подрібненої соломи, диски проникали не на всю глибину. До 15 км/год., 7,5 га/год., 5,2 л/га.

■ Середня глибина. Добра робота. Однорідне перемішування, навіть у місцях скупчення соломи. Максимально – 12 км/год., 6,0 га/год., 7,9 л/га.

Rubin 12/400 KUA

■ Поверхневий обробіток. При 5-6 см Rubin 12 обробляв ґрунт, але горизонт обробітку був нерівномірним. Багато стебел залишались в землі. Через більшу відстань між дисками було мало мілкого ґрунту на обробленій поверхні: 15 км/год., 6 га/год., 6,8 л/га.

■ Середня глибина. Починаючи з 10 см, результат був значно кращим, стебла були повністю вирізані з землі, пожнивні рештки добре перемішані. Максимально – 13 км/год., 5,2 га/год., 9,3 л/га.

■ Глибокий обробіток. Досягти 20 см можна було б через пару днів, але у зв’язку з погодними умовами від цього тесту відмовились.

  1. Тест по стерні кукурудзи на зерно

Кукурудзу (15,5 т/га) на піщаному суглинку (від 40 до 45 балів) молотили 19 жовтня 2017 року. Дискові борони були запущені відразу за комбайном по стерні висотою 25-30 см й подрібнених стеблах.

Heliodor 9/600 KA

■ Максимальна глибина: 10-12 см. Подрібнення було слабке, деякі ряди рослин не вирвані. Пожнивні рештки були більше рівномірно розподілені, аніж замішані в ґрунт. Стійки з пружинної сталі в роботі сильно відхилялись. Тому результат роботи цього агрегату підходить більше для подальшої оранки. Максимально – 12 км/год., 6,1 л/га. Після другого проходу по полю з тими ж налаштуваннями поверхневий результат був кращим.

Rubin 9/500 KUA

■ Максимальна глибина: при 13 см глибини та швидкості 9,5-11,5 км/год. продуктивність трактора була повністю вичерпана. З кукурудзою Rubin 9 справляється дуже добре. Вирівнювання та перемішування було значно кращим, аніж в Heliodor, але залишалось більше пожнивних решток на поверхні, аніж в Rubin 12. При другому проході ситуація покращилась. Продуктивність 5,8 га/год., 8,2 л/га.

Rubin 12/400 KUA

■ Перший підхід: 12-15 см глибини. Ефект перемішування був добрим. Всі стебла були вирвані з землі, але не повністю зруйновані (захист від кукурудзяного метелика був обмеженим). Вирівнювання було прекрасним, зворотне прикочування добрим. Після того, як за допомогою системи швидкого регулювання було піднято штригель, відсутнє забивання. На швидкостях 11,5-13 км/год. трактор був повністю завантажений: 5,2 га/год., 9,3 л/га.

■ В тестових умовах випробували на глибині 20 см. Рихлення та прикочування були добрими. Але коли ґрунт і рештки рослин добре просохли, то значна частина мілкої землі просипається до низу і ефект перемішування покращується незначно.

дисків

ВИСНОВКИ

■ Диски меншого розміру (510 мм) підходять, перед усім, для мілкого/поверхневого обробітку стерні чи передпосівної підготовки.

■ Диски універсального розміру (620 мм) справляються з усіма видами робіт – від більш-менш поверхневих до робіт на середню глибину.

■ Диски великого розміру (736 мм) підходять більше для полів з великою кількістю органічної маси, великими нерівностями, важкими ґрунтами на велику глибину.

Heliodor 9/600 KA

+ легке заглиблення;

+ велика ширина захвату (до 16 м);

+ ефективний для мілкого обробітку, з глибини 3 см добре

лущення стерні;

+ можливий передпосівний обробіток.

– менша висота рами;

– місцями «гуляє»;

– менша глибина, мало подрібнює матеріал;

– стерня кукурудзи: майже жодного ефекту.

Rubin 9/500 KUA

+ універсальний агрегат;

+ добре показує себе по сидератах (сухих), на стерні зернових;

+ добре зароблення рослинних решток;

+ регульований штригель.

– працює від 5 см і глибше;

– обмежене подрібнення при великій кількості маси;

– максимальна глибина від 12 до 15 см;

– менша зручність налаштування, наприклад, штригеля.

Rubin 12/400 KUA

+ глибина до 20 см;

+ також підходить для основного обробітку ґрунту;

+ інтенсивне подрібнення;

+ стабільне, однорідне перемішування по всій глибині.

– важкий та дорогий;

– висока потреба в тяговій силі при більшій глибині;

– менша ширина захвату;

– менше підходить для поверхневого обробітку, менш універсальний.

 


"lemken"