Науковці ВНІС зробили прорив в селекції гібридного озимого ріпаку

28 июня 2018 г. опубликовано в газете: Агро1 №30

СтатьиАгротехнологииНауковці ВНІС зробили прорив в селекції гібридного озимого ріпаку
ВНІС

Ще зовсім недавно не було й чути про вітчизняну селекцію ріпаку на гетерозис. А сьогодні ми стверджуємо, що віт­чизняні гібриди ріпаку характеризуються не лише високою фінальною врожайністю, але й стійкістю до ключових стресових факторів для рослин, включаючи дію гербіцидів тотальної дії, у тому числі і до гербіцидів імідазолінонової групи.


Врожай озимого ріпаку — це перші «живі» гроші в сезоні, які має змогу отримати фермер. До того ж, ця культура, всупереч поширеній думці, є чудовим попередником, і, якщо гібриди ріпаку було обрано та посіяно правильно, їх вирощування забезпечує гарантовану відчутну рентабельність для господарства. Особливо ж, коли мова йде про нові вітчизняні гібриди, такі як Паркер, Редстоун, Блекстоун та інші, створені у Всеукраїнському науковому інституті селекції (ВНІС) — одній з небагатьох компаній, яка веде селекційну роботу з цією культурою на теренах України.

Безпосередньо до селекційної роботи у нас залучено більше ніж 30 працівників, при цьому напрямок селекції ріпаку посідає одне із чільних місць. Ріпак — дуже цікава культура: з одного боку вона об’єднує в собі риси самозапильної культури як пшениця, та перехреснозапильної як соняшник, з іншого вона порівняно легко піддається модифікації. В своїй роботі ми використовуємо сучасні технології селекції: редагування геному, маркер-опосередковану селекцію (MAS) та генетичну трансформацію. Наша селекційна програма спрямована не стільки на створювання гібридів озимого ріпаку, призначених суто для вирощування в Україні чи у конкретній кліматичній зоні, скільки на створення універсального високоадаптивного гібриду. Яскравою ознакою по-справжньому якісного гібриду є те, що він нормально себе покаже за будь-яких ґрунтово-кліматичних умов, що підходять для культури в принципі, — розповідає директор ВНІС Мирослав Парій.

ВНІС

На сьогоднішній день Всеукраїнський науковий інститут селекції має в своєму портфелі 10 гібридів озимого ріпаку. Акцентуємо увагу на тому, що серед них три гібриди — Блекстоун, Паркер та абсолютна новинка ВНІС — Грім — мають стійкість до імідазолінонів. Конверсія класичних гібридів, тобто створення аналогів, стійких до гербіцидів, є одним із пріоритетних завдань селекціонерів ВНІС, оскільки промислові посіви таких гібридів забезпечують стабільність під час вегетації і позитивно реагують як на внесення таких гербіцидів як Нопасаран чи Пульсар, так і на післядію діючої речовини цих гербіцидів. Численні випробування та практичні результати вирощування стійкого до гербіцидів ріпаку підтверджують можливість внесення гербіциду Нопасаран при дотриманні норм витрат робочої рідини до 1,2-1,5 л/га.

— Також перевагою толерантних до імідазолінонів гібридів є і те, що разом зі стійкістю до гербіцидів посилюється стійкість і до інших чинників, що негативно впливають на врожайність: зимостійкість, посухостійкість, стійкість до захворювань тощо, — звертає увагу Мирослав Парій.

Ще одним важливим фактором успіху у вирощуванні озимого ріпаку є визначення оптимальних термінів сівби та пластичність рослин, яка дає змогу нормально увійти в зиму у потрібній фазі, перезимувати та рівномірно розвиватися з настанням весняно-літнього періоду.

— Рослини повинні увійти в зиму, маючи не менше 5 листочків та діаметр кореневої шийки 1,5 см. Це забезпечить нормальну перезимівлю. Вегетаційний період при цьому має становити приблизно 60 днів. Відповідно, в Україні починають сіяти озимий ріпак десь із 10 серпня. Тут багато залежить від регіональних ґрунтово-кліматичних особливостей і фактору наявності вологи в ґрунті. На заході України сума температур до настання стійких холодів буде меншою, а тому там ріпак зазвичай сіють раніше. Однією із ключових переваг гібридів ВНІС є рівномірність їх розвитку. Посіви повинні встигнути сформувати нормальну кореневу систему та листову частину, тим більш що з осені закладаються генеративні органи. Разом з тим, неприпустимим є надмірний розвиток рослин, що можливо регулювати протягом осінньої вегетації, — стверджує вчений-агроном Володимир Скорик.

Фахівець радить особливо ретельно підходити до обробітку ґрунту під озимий ріпак, формуючи дрібногрудкувату структуру його верх­нього шару. Перед посівом необхідно внести повну дозу фосфору і калію, а сірки та азоту від 30 до 50% необхідної для запланованого врожаю норми. Решту добрив можливо вносити вже навесні у якості підживлення посівів. Ключовими елементами для цієї культури окрім азоту та калію, є також сірка та бор.

— Саме бор відповідає за формування генеративних органів, тому від його правильного та своєчасного внесення суттєвим чином залежить майбутня врожайність ріпаку. Бажано проводити не лише позакореневі підживлення, але й вносити перед сівбою добрива на кшталт борофоски. Сірка може вноситися одноразово перед сівбою, або ж восени та навесні у вигляді сульфатів, — рекомендує Володимир Скорик.

Агроном наголошує на ключовій ролі регуляторів росту під час вирощування озимого ріпаку, які потрібно вносити не лише восени, але й навесні — для запобігання формування рослинами надмірної вегетативної маси на високих агрофонах. І, звичайно ж, слід обрати по-справжньому ефективний ґрунтовий гербіцид, незалежно від того, який гібрид ріпаку вирощується.

— Кожен аграрій обирає власну технологію вирощування, орієнтуючись на розраховану рентабельність виробництва. Однак, якщо правильно дотримуватися рекомендованої технології, то можна мати чудові результати по врожайності. Скажімо, наш новий гібрид Редстоун, посіяний у Херсонській області поблизу Каховки, наразі виглядає на усі 40 ц/га — це без жодного зрошення, — наводить приклад Володимир Скорик.

Редстоун — це простий ранньостиглий гібрид інтенсивного типу, який, зокрема, характеризується високою стійкістю до осипання. Середня врожайність за роки випробування у нього якраз перебуває у межах 38-45 ц/га, чим гібрид завдячує також винятковій зимо- та посухостійкості та низькій вразливості до більшості захворювань ріпаку.

На ринку України цьогоріч з’явилися довгоочікувані гібриди ріпаку Паркер та Халк.

Перший гібрид — стійкий до гербіцидів імідазолінонової групи і придатний для ранніх строків посіву, однак при цьому, що важливо, Паркер — не схильний до переростання восени. Гібрид також характеризується стійкістю до посухи та осипання при перестої.

Другий гібрид — Халк — формує компактну розетку і має повільне весняне відростання, що забезпечує стійкість до приморозків у критичні фази. Ясна річ, цей гібрид має високу зимостійкість, а також посухостійкість. При цьому Халк є пластичним до різноманітних умов вирощування.

Ще одна новинка Всеукраїнського наукового інституту селекції — стійкий до гербіцидів групи імідазолінонів гібрид Грім. Це ранньостиглий гібрид, потенціал врожайності якого сягає 71 ц/га (!), а на демонстраційних посівах зафіксовано вражаючі 52 ц/га. Виняткова посухо- та зимостійкість, стійкість до вилягання та осипання поєднані із низькою вразливістю до майже усіх поширених в Україні захворювань ріпаку. Грім — це потужний пластичний гібрид із швидким весняним відростанням, що дає змогу ефективно використовувати весняну вологу.

Обов’язково слід згадати і про вже чудово випробуваний у товарних посівах в Україні гібрид Блекстоун, також стійкий до імідазолінонової групи. Блекстоун вирізняється винятковою посухостійкістю та, що важливо, стійкістю до пошкодження ріпаковим квіткоїдом. При цьому вегетаційний період його становить 295-300 днів. Потенціал врожайності Блекстоуна також вражає і сягає 72 ц/га, а результати у демонстраційних посівах перебувають у межах 45-46 ц/га.

Гібриди Редстоун та Блекстоун успішно пройшли сортовипробування та на разі перебувають на фінальному етапі реєстрації. Загалом гібриди озимого ріпаку селекції ВНІС задовольнять вимоги будь-якого господарства на території України. Науковцям ВНІС вдалося досягти світової якості власних гібридів, і що важливо, забезпечити суттєво нижчу вартість посівного матеріалу. На їх користь свідчить і те, що географія і площа посівів озимого ріпаку Всеукраїнського наукового інституту селекції з кожним роком істотно зростає завдяки стабільним високим результатам по врожайності і, звичайно ж, — по рентабельності.


"Вніс"

ТОВ «АПК ВНІС»
Клієнтська підтримка: 0 (800) 302-032 (дзвінки в межах України безкоштовні)