Такий знайомий та незнайомий «Сампо»

7 февраля 2022 г. опубликовано в газете: Агро1 №73

Статьи Техника Такий знайомий та незнайомий «Сампо»
Сампо

Багато хто з українських аграріїв пам’ятають маленькі комбайни «САМПО» з Фінляндії. Вони були більшістю без кабін, з навісом типу «канапе». Однак вони запам’яталися виключно надійною роботою, невибагливістю, чистотою збирання зерна. Пам’ятаю відгук одного фермера у пресі, який пропонував представити конструкторів комбайну «САМПО-500» до Нобелівської премії!

У той же час, сучасні «САМПО» не мають великого розповсюдження в Україні, велика частина сільгоспвиробників навіть не знають про їх існування. Так у чому ж справа? Чому так незаслужено були водночас забуті такі корисні напрацювання? Але ж у Радянському союзі цих комбайнів було 4000 одиниць, у т.ч. в Україні — 600!

ПЕРЕВАГИ

Традиційно комбайни «САМПО» визначаються такими перевагами:

  1. Чистота збирання. Еталон чистоти збирання за даними колишнього ВНІІСХ. Правильно налаштований комбайн працює практично без втрат та травмування зерна.
  2. Впевнено працює при важких умовах – за високої вологості, на зеленій масі.
  3. Невеликі витрати палива та надійність (про двигуни AGСO-POWER).
  4. Швидкий та легкий демонтаж вузлів і агрегатів (шнеків, клавіш, вітру та ін.) для їх обслуговування та очищення і підготовки техніки.
  5. Висока ремонтна придатність та доступність.

ВИРОБНИЧА ПРОГРАМА

Сьогодні виробнича програма заводу складається з 4 груп:

  1. Селекційні комбайни SR-2010

За співвідношенням ціна-якість вони не мають конкурентів у світі. Тому й успішно перемагають майже у всіх тендерах. Додамо до цього його важливу якість – здатність працювати з культурами від дрібнонасіннєвих до бобових. Може бути обладнаний як фасуванням до 20 кг мішків, так й комп’ютерною системою фірми COLEMAN (Велика Британія), системами вимірювання врожайності, вологості та ін.

  1. Серія 2000

Найбільш відпрацьована серія комбайнів, яка пройшла випробування часом. Унікальна якість та надійність. Кращої рекомендації малому та середньому фермеру просто немає. Поєднує в собі найкращі якості селекційного комбайну: легке очищення всіх трактів комбайну, чистота збирання, низькі витрати палива, а також суттєва продуктивність для свого класу. Тому ця серія може використовуватися як для селекції, так і для «промислового збирання».

  1. Серія COMIA

Оновлений ряд серії 2000 та 3000. Комбайни С-6, С-8, С-10, С-12 (2-барабанний флагман серії). Сюди був привнесений не тільки «фейсліфтінг» до попередніх моделей, але підсилені та змінені багато вузлів, які суттєво доповнили та покращили характеристики даної серії комбайнів. Так, на С-12 встановлений двигун AGCO-POWER потужністю 300 к.с., жниварки 5,1-6,9 м, повністю оновлена кабіна та ін.

  1. Наприкінці, у 4-й групі, фіни пропонують «гібридну серію» — «класика», об’єднана з «ротором». Це комбайни COMIA C-20, C-22 та C-24 (одно- та двобарабанні версії).

ЖНИВАРКА

Жниварка являє собою класичну жорстку конструкцію. Але конструкція має низько розташований ріжучий апарат (коси), який дає можливість працювати без різноманітних приставок при збиранні сої, ячменю та інших низькорослих культур. Площа сучасної версії робочого стола жниварки збільшена на 20%. Це дозволяє збирати такі культури як ріпак напряму, з використанням лише вертикальних ножів та мінімальними втратами врожаю.

Пластикові пальці граблин забезпечують менші втрати, травматизм зерна, а також пошкодження ріжучого апарату.

ЕКОНОМІЧНИЙ ТА НАДІЙНИЙ ДВИГУН AGCO-POWER

Історична довідка. Спочатку це був відомий бренд VALMET. Потім, на протязі довгого часу – SISU-DIESEL. Це повністю роботизоване підприємство було придбане концерном-гігантом та носить ім’я його нинішнього власника – AGCO-POWER Inc.

Головним фактором, за думкою фінських конструкторів, є збалансованість потужності двигуна з енерговитратами основних вузлів комбайну. Це — один з секретів низького споживання палива. Потужний ряд двигунів, від 68 до 300 к.с. на наш ринок поставляються без системи опрацювання відпрацьованих газів (без AdBlue).

Номінальної потужності цей двигун досягає всього при 2000 об/хв. Ось чому ці фінські двигуни є найекономічнішими. За даними заводу-виробника цей показник на 25-30% менше, ніж у конкурентів-«однокласників».

ВИСНОВКИ

Отже, основна сила фінського бренда «САМПО» у еволюції! Так, ніяких революцій! На протязі досить тривалого часу (зернозбиральні комбайни виробляються на SAMPO-ROSENLEW з 1953 року) фінські конструктори методично, зберігаючи усі переваги їх рішень, крок за кроком «відшліфовували та вдосконалювали своє дітище».

Але залишається питання, яке винесено до заголовку цієї невеличкої статті – чому комбайн «незнайомий», краще сказати, «не досить знайомий»?

А відповідь, на мою думку, у непростому характері фінів. Вони роблять все ґрунтовно, не поспішаючи та міркуючи приблизно так: До чого рекламувати гідну річ? Вона покаже в роботі себе сама!


З питань придбання зернозбиральних комбайнів SAMPO-ROSENLEW (Фінляндія)
звертайтесь до офіційного представника в Україні – ПП «САМПО».
Тел.: (066) 532-37-17, (067) 836-83-00, (044) 467-67-62