Які культури на 2023 рік готувати на посів

13 Серпня 2022 г. опубликовано в газете: Агро1 №79

Статьи Вопрос-ответ Які культури на 2023 рік готувати на посів

Питання: Високого врожаю пшениці та ячменю не отримали. Частково було спалено, та взагалі так було сухо, що наразі не знаю, що робити. Скажіть, а які культури на наступний рік готувати на посів.

Одеська область, Березівка. Семен Григорович,
одноосібник –аграрій-невдаха.


Відповідь:
По-перше, не все так погано. Вже можливо купувати насіння пшениці та ячменю, рік на рік не приходиться. Не нехтуйте озимими культурами. Також вже незабаром можливо буде сіяти ріпак, тому готуйте насіння для посіву. Не забувайте про допомогу кремнієм, вже є наша програма для аграріїв – «Кремнієве диво». На кінець серпня – початок вересня всі українці матимуть цю програму.

Також залиште місце для посіву суперранніх бобових культур, особливо сочевиці та підзимнього гороху, не нехтуйте посівом нуту.
Також цікавою є зернобобова культура сочевиця. Сочевиця добре росте в умовах помірно-посушливого клімату, а за посухостійкістю майже не поступається нутові. Проте, на відміну від нуту, вона більш толерантна до надлишкового зволоження, є більш стійкою до небезпечних хвороб – фузаріозу і аскохітозу. Сочевиця – однорічна холодостійка рослина, мінімальна температура проростання насіння +4…+5°С. Сорти сочевиці, посіяні навесні, можуть витримувати заморозки до -6…-7°С.

Так звані зимуючі сорти можуть витримувати морози до -20°С. Сорти, що зареєстровані в Україні, належать до ринкового типу: зелена крупна сочевиця. Вегетаційний період сочевиці триває 60-90 діб, залежно від сортових особливостей та погодних умов. Сочевиця за фотоперіодом відноситься до культур довгого дня, тому сіяти її необхідно якомога раніше, аби не зменшувався врожай. Сочевиця добре адаптована до існування у напівпосушливому кліматі. Надмірне зволоження сприяє сильному росту вегетативної маси і зниженню насіннєвої продуктивності. Для отримання врожаю сочевиці достатньо 150-200 мм продуктивних опадів за вегетаційний період. В Україні зареєстровано декілька сортів сочевиці. Для умов посухи рекомендуємо сорт Лінза, створений на Кіровоградській дослідній станції ДУ Інститут сільського господарства степової зони. Сорт середньостиглий, вегетаційний період 65-75 діб. Насіння плоске, світло-зелене, однотонне, маса 1000 насінин 58-70 г. Смакові якості відмінні. Вміст білка в насінні 27%. Середня урожайність насіння 1,8 т/га.

З повагою – завжди для Вас, мої любі аграрії! Знаю як тяжко нам усім, українцям, але ми переможемо і за декілька років заживемо у вільній, сильній, незалежній нашій Батьківщині – Україні!

Слава ГЕРОЯМ, слава воїнам!!! Слава Україні!!!