Гречка – попелюшка на шляху до принцеси

25 Жовтня 2019 г. опубликовано в журнале: AgroONE №48

Статьи Агротехнологии Гречка – попелюшка на шляху до принцеси
Гречка

Підготовка сильного насіння є найважливішою умовою високого врожаю


Завершення (публікації в номерах 9-11 (2019)


Оскільки ми робимо обладнання з очищення зерна будь-яких с/г культур і виробництва сильного насіння, то перевага пропонованих нами решіт для очищення зерна полягає в тому, що, хоч би яку складну форму не являла собою зернівка, вона на решеті нової геометрії повернеться і прикладеться найменшим розміром.

Гречка
Рис. 1. Взаємодія решета і насіння гречки

Саме так відбувається взаємодія решета і насіння гречки (рис. 1). Це важливо, бо на таких решетах калібрування розділяє насіння по виконаності, що для такого насіння, як гречка, на традиційних ситах зробити неможливо. Саме таку сепарацію по геометрії ми виконуємо на наших машинах, а подальша сепарація по щільності на пневмовібростолі виділяє з посівного матеріалу гречки найсильніші і вирівняні по насіннєвому і врожайному потенціалу насіння. Наше обладнання поставлено на фірму ТОВ НВМП «Антарія», яка готує насіння гречки провідних селекціонерів Інституту землеробства НААН під керівництвом доктора с/г наук Тараненко Л.К.

Завод з підготовки сильного насіння (рис. 2) універсальний для будь-яких культур. Основна відмінність його від наявних на ринку в тому, що на ньому реалізується щадна пофракційна технологія виробництва сильного насіння.

Рис.3. Насіння гречки після сепарації по щільності на пневмовібростолі

Травмування насіння повністю виключено. Пофракційна технологія дозволяє строго відкалібрувати насіння як за розміром, так і за формою. Така підготовка насіння перед сепарацією по щільності на пневмовібростолі дозволяє, при всій зовнішній схожості насіння, строго розділити його по насіннєвим і врожайним якостям. Як приклад на рисунку 3 наведено зовнішній вигляд насіння гречки, суворо відкаліброваного за розміром (сход з решета Фадєєва 3,6 і прохід через решето Фадєєва 3, 8) і розділеного по щільності на пневмовібростолі.

Рис. 2. Завод по виробництву сильного насіння різних с/г культур (щадна пофракційна технологія Фадєєва)

Будь-яку відмінність візуально не визначити. У той же час, це дві різні по щільності фракції насіння, що зійшли з деки пневмовібростола. Одна партія «важка» (а), інша середня по щільності (б). На малюнку 4 наведено характеристики обох партій.

Рис. 4. Результати сепарації насіння гречки по щльності на пневмовібростолі (а – важке насіння; б – середнє насіння по щільності)

Добре видно відміну маси 1000 шт. насіння і натури, але головне не це. Головне те, що при практичному збігу відсотка схожості (97% і 96%) істотно відрізняються показники енергії проростання (91% і 84%). У польової схожості різниця буде ще значніше.

В цьому і полягає функція пневмовібростола як машини, здатної розділити зовні абсолютно однакове насіння на фракції по щільності, тобто за посівними і врожайними якостями. Крім того, така технологія підготовки насіння дозволяє очистити зерно від важковідокремлюваних домішок.

Очищення гречки від суріпки

Нам подзвонив фермер і задав питання: «Гречку від суріпки можете очистити?» Оскільки таку суміш розділяти нам не доводилося, то ми попросили фермера привезти на пробу 4-5 мішків. Підступність цього бур’яну в тому, що якщо насіння суріпки залишилося у цілому стручку, то очищення від нього великих проблем не становить, а в разі поділу стручка на окремі частини, в кожній з яких знаходиться сім´янка, очищення стає проблемним з тієї причини, що частини стручка суріпки «супроводжують» гречку практично на всіх етапах очистки.

У привезеній партії суміші насіння суріпки було як в цілих стручках, так і в окремих частках стручка різної довжини. Наявний у нас досвід поділу складних сумішей відразу дозволив припустити схему очищення, яку ми застосовуємо при відділенні палички від соняшнику.

Саме завдяки наявності різних за геометрією сит і решіт, і можливості регулювання кожного з очищувальних калібраторів, вдається розділити такі складні суміші. Так, для видалення стручка суріпки на калібратор, що очищає, встановлюється сито з трикутними отворами розміром 6,5, а сам калібратор встановлюється під кутом 9-10° при установці вібраторів на ньому по нормалі до площини сит (рис. 5). При такому положенні вібратор викликає плоско-паралельне коливання сит, що забезпечує «повзучий» режим руху суміші по ситу, насіння гречки при цьому прокидається через отвори трикутної форми, а велике рослинне сміття (стручки суріпки) сповзають і зсипаються у відповідний бункер.

Рис.5. Технологічна схема комплексу передпосівної обробки насіння

Суміш насіння гречки з дрібним рослинним і мінеральним сміттям, битою ядрицею і з фрагментами стручка суріпки, яка пройшла через сито з трикутними отворами, надходить на другий по ходу матеріалу калібратор, який очищає, на якому встановлено решето Фадєєва  .

Завдяки такій формі решета фрагменти суріпки з насінням розвертаються уздовж щілини (3,0х30) і проходять через решето. Практично чиста гречка сходить з решета другого калібратора. Я пишу «практично», оскільки якесь сміття, співрозмірне з насінням гречки, а це частинки більше за будь-яким з трьох розмірів ніж 3 мм, і менше за всіма трьома розмірами ніж 4 мм, залишаються в складі гречки.

Остаточне очищення виконується на пневмовібростолі. Насіння гречки важче рослинного сміття, яке опинилося з ним в «компанії», а оскільки ця суміш виявилася строго відкаліброваною за розміром, то по щільності вона дуже добре розділяється на пневмовібростолі.

Двокомпонентний протруювач – вимога часу

Оскільки сучасні агротехнології настійно вимагають обробки насіння мікробними препаратами, то машина для передпосівної обробки насіння повинна дозволяти нанесення інокулянту, несумісного в одній ємності з хімпрепаратами. Саме такі машини ми встановлюємо на останньому етапі технології підготовки насіння (рис. 5, 6).

Рис. 6. Машина для передпосівної обробки насіння (ПСФ).

Робота комплексу передпосівної обробки насіння

Зерно з бункера вихідного продукту (1) надходить на стрічковий конвеєр-дозатор (2). Привід конвеєра через частотний перетворювач включений в систему автоматичної підтримки заданої витрати насіння. Зі стрічкового конвеєра-дозатора зерно зсипається у знепилюючий аспіратор АФ-5 (3) (два аспіратора). З аспіратора зерно зсипається у бункер підготовчий (4), що встановлюється на тензодатчики з метою суворої підтримки заданої витрати зерна. Рівень зерна в бункері автоматично відстежується системою автоматичного регулювання. З підготовчого бункера зерно зсипається по каналу у вимішувач зерна (5).

Система подачі протруйника складається з двох баків з вимішувачами препаратів (6) і (7), двох насосів-регуляторів (8) і (9) і двох відцентрових форсунок, встановлених у вимішувачі насіння.

Рідкий препарат відповідного складу заливається в баки (ємністю по 300 л кожен), встановлені на тензодатчики для безперервного контролю витрати препарату. Вимішувач препарату підтримує рівномірну концентрацію різнокомпонентного складу (протруйник + прилипач + барвник і т.п.). Насоси-дозатори забезпечують задану витрату препарату за рахунок регулювання частоти обертання приводів насосів, підключених через частотні перетворювачі до системи автоматичного регулювання. Відцентрові форсунки (2 шт.) розпилюють препарат на насіння, яке безперервно пересипається у вимішувачі насіння.

Вимішувач насіння забезпечує рівномірний розподіл препарату по поверхні насіння за рахунок взаємоконтактів між сім’янками і контакту їх з розвиненою внутрішньою поверхнею камери вимішування у процесі безперервного обертання камери вимішування насіння.

Шановний читач, сьогодні технічний прогрес вторгся в саму, на мій погляд, архаїчну область – рослинництво. Основна мета – підвищити ефективність використання землі, не знижуючи її родючості, а ще краще, відновлюючи родючість. Гречка, як винятково важлива культура для здоров’я людини, добре поєднується у сівозміні з іншими культурами, підходить під щадну обробку землі, вдало вписується в тренд XXI століття «Здорові продукти», гідна уваги нашого фермера.
Ну а що стосується підготовки сильного насіння, то я до ваших послуг.

З повагою, к.т.н., доцент Фадєєв Л.В.