Чи зможе тепер сільгоспкооперація конкурувати з агрохолдингами

Новини Законодательство Чи зможе тепер сільгоспкооперація конкурувати з агрохолдингами
сільгоспкооперація

Опубліковано:


Днями Верховна Рада ухвалила нову редакцію Закону України “Про сільськогосподарську кооперацію”. Як вплинуть ухвалені Парламентом зміни на дрібних фермерів України, журналісти SEEDS намагалися дізнатись у досвідчених експертів.

“ВР прийняла довгоочікуваний закон про кооперацію. У 2014 році почалася робота над ним, у 2015 році був законопроект, потім роки обговорень, доповнень, погоджень, прийняття у першому читанні у 2019 році і нарешті прийняття.

Здійснено перший крок на ефективному шляху об’єднання фермерів (як фізичних та юридичних форм), легалізації процесу закупівель від населення та виходу з тіні значної частки маленьких (самозайнятих) виробників, сталого розвитку територій та розбудови сільської інфраструктури”, – вважає директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА), Катерина Звєрєва.

“Побоювання дрібних виробників у тому, що великі фермери та переробники отримають більше влади у кооперації та монополізують можливості для збільшення власних прибутків. Проте, одне з важливих демократичних надбань цього закону у тому, що статут кооперативу приймається виключно за принципом рівноправності всіх членів кооперативу – як дрібних фермерів, так і великих. 1 член – 1 голос кваліфікованою більшістю голосів.

Правило пропорційності в залежності від згенерованого обороту визначається також виключно у статуті кооперативу. Коли члени кооперативу вирішать впровадити правило пропорційності, то автоматично новим законом вводяться наступні додаткові запобіжники: сума всіх додаткових голосів не може перевищувати 1/3 всіх голосів, додаткові голоси одного члена не можуть перевищувати 1/6 всіх голосів”, – додає директор з розвитку УПОА.

Однак без державної підтримки, особливо фінансової, селянським кооперативам буде дуже важко розвиватися, вважає кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський.

“Прийнятий Закон Про сільськогосподарську кооперацію полегшує роботу кооперативів, робить їх більш привабливими та усуває низку вад Закону Про кооперацію, який діє ще з 2004 року.

Серед переваг нового закону право кооперативу купувати сільгосппродукцію у своїх членів за ціною встановленою ними самими. Раніше це було заборонено, що ускладнювало роботу і змушувало селян здавати свою продукцію перекупникам.

Зараз кооперативи зможуть формувати великі товарні партії та продавати їх в тому числі й за кордон. Кооперативи будуть виплачувати своїм членам прибуток від реалізації продукції пропорційно до обсягів зданої продукції. Також кооперативи отримали право надавати послуги особам, які не є їх членами”, – зазначає Олександр Хмелевський.

“Інший важливий момент є те, що згідно до нового закону, директорами кооперативів можуть бути члени кооперативу. Раніше це заборонялося, що створювало зайві проблеми із пошуком директорів. Сприятиме розвитку кооперативів і запровадження кооперативних банків, яке передбачене Законом.

Також Закон передбачає створення Державної агенції з розвитку сільськогосподарської кооперації. Будемо сподіватися, що ця агенція працюватиме ефективно та сприятиме розвитку кооперації в Україні. Адже без державної підтримки, особливо фінансової, селянським кооперативам буде дуже важко розвиватися”, – додає експерт.

Водночас провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України Андрій Мартинов вважає, що за нинішніх обставин головне, аби новий закон запрацював у інтересах фермерських та одноосібних господарств.

“Сільгоспкооперація має глибоке історичне коріння в Україні. Гасло “свій до свого по своє”, яке стало практикою співпраці українських аграріїв навіть у Польщі міжвоєнного періоду, не лише давало можливість виживати, а й було засобом національної ідентифікації.

Правда, після 1991 року у сільгоспкооперації аграрним баронам було вигідно побачити “практику колгоспів”, аби привласнити й майно сільськогосподарських кооперативів. Тому за нинішніх обставин головне, аби новий закон запрацював у інтересах фермерських та одноосібних господарств”, – вважає Андрій Мартинов.

“Якщо це буде можливим, є надія, що сільгоспкооперація буде конкурентом для транснаціональних агрохолдингів спочатку хоча б на внутрішньому українському ринку. Взаємодопомога має сприяти хоча б частковій компенсації дефіциту сільськогосподарських субсидій, які для українських фермерів набагато менші, чим у тій же Польщі.

Ефективна сільськогосподарська кооперація має допомогти дрібним і середнім фермерським господарствам самоорганізуватись та не тільки захищати свої соціальні інтереси, а й зберігати національну ідентичність”, – додає фахівець.

Новости: Законодательство

все новости


Читайте также:

все актуальные материалы