Золоті рибки…

29 мая 2019 г.

Статьи Интересно Золоті рибки…
рибки

В Асоціації рибалок України вкрай стурбовані критичним  станом рибного ресурсу у вітчизняних водоймах


Непродумане, а часом і злочинне використання рибного ресурсу сьогодні поставило на межу виживання багато видів риби. Настільки критичної ситуації ще не було. Водойми погубила безвідповідальність і жадібність. Жоден вид риби не пропав просто так. В останню редакцію Червоної Книги України увійшли понад 70 видів аборигенних видів риби як зникаючі. Таке враження, що ми пережили екологічну катастрофу… Адже ці види досить впевнено почувають себе у водоймах наших закордонних сусідів.

За висновками науковців, якщо нічого не робити, то до 2050 року в українських водоймах може зникнути риба.

В основному загроза перелову нависла над хижою річковою рибою. Саме її популяція сьогодні особливо чутлива і потребує негайного відновлення.

За твердженням вчених, 90% видів великих хижих риб, такі як щука, судак, сом, вже ніколи не зможуть відновитися до колишньої чисельності.

Так і чисельність мирної «білої» річкової риби сильно зменшилася. За даними фахівців, традиційного для українських водойм ляща у порівнянні з 1991 роком залишилося не більше 25%, сазана, жереха – 10%. А такі види, як чехоня, головень, линь – стали дуже рідкісними.

Тотальне розграбування рибного ресурсу торкнулося не тільки річок, але і морів.

Рибні ресурси в Чорному морі серйозно підірвані. Особливо це відчуває на собі прибережний лов. Забруднення промисловими і побутовими стоками, нераціональне ведення рибного господарства і неналежна охорона водних живих ресурсів поставили багато видів риби на межу виживання. В першу чергу це торкнулося цінних видів риби: чорноморська камбала, катран, скумбрія, сарган, кефалеві види, морський судак … Значної шкоди завдає і браконьєрство, яке за останні роки досягло загрозливих масштабів, придбавши ознаки організованої злочинності.

Зараз вітчизняні браконьєри доловлюють залишки зникаючих представників осетрових риб. Не може похвалитися риб’ячим достатком і одеський Привоз, який є як би «лакмусовим папірцем», що визначає стан рибних запасів Чорного моря. Все більше на прилавках можна зустріти або річкову рибу, або взагалі атлантичну, замість традиційних чорноморських сортів. Пішли в далекі спогади «шаланди», які в Одесу приводив Костя …

Азовське море – це світова рибна перлина, вона нещодавно в 6,5 разів перевершувала по рибопродуктивності Каспійське море. Українські екологи стверджують, що рибні запаси здавалися практично невичерпними, проте сьогодні загибель Азовського моря здається неминучою через безперервне варварське знищення риби. В Азові водилися білуга та осетер, в достатку були судак і кефаль … Але сьогодні для повноцінного промислового вилову залишилось лише три види риби: тюлька, бичок і хамса, інші виловлюються в мізерній кількості.

лифлет

З особливим цинізмом наші водойми знищуються протягом останніх чотирьох років. На сьогодні вітчизняна рибна галузь знаходиться в катастрофічному стані. Вона майже зруйнована.

Знаючи в якому критичному стані знаходяться наші річки, пора задуматися про скорочення або взагалі припинення промислового вилову у внутрішніх прісноводних водоймах, а на морях режими промлова необхідно переглянути. Сьогодні промисловий вилов риби у внутрішніх водоймах потрібен тільки контролюючим і перевіряючим держструктурам, які «присмокталися» до вітчизняного рибного ресурсу.

Статистика стверджує, що в вітчизняних річках виловлюється 20,7 тис.т риби. Споживання риби в Україні в 2018році – 400 тис. тонн рибного продукту. Так невже через 5% від загального споживання потрібно остаточно вбити всю рибу в наших водоймах?

 – Досить бездумно черпати у природи! Потрібно починати вирощувати рибу для продовольчого кошика. Адже природні ресурси не безмежні, і сьогодні вони серйозно виснажені. Для успішного розвитку рибництва в Україні є все – і неосяжні вітчизняні водні простори (в Україні 63000 річок, 40000 озер, 400000 ставків, 1100 водосховищ, два моря), і рибоводи світового класу для того, щоб в короткий термін почати вирощувати риби в п’ять, шість разів більше, ніж сьогодні. При раціональному використанні внутрішніх водойм і морів Україна цілком може стати європейською Рибницею – впевнені в Асоціації рибалок України.

За матеріалами Асоціації рибалок України