«Смугасті» нюанси

4 Жовтня 2019 г.

Статьи Агротехнологии «Смугасті» нюанси
Strip-Till

Що потрібно враховувати, щоб досягти високої ефективності при переході на технологію Strip-Till


Основні постулати технології смугового обробітку ґрунту відомі, мабуть, усім агровиробникам в Україні. Однак, далеко не всі з них мали змогу особисто вивчити їх на практиці. Поряд з тим технологія містить безліч нюансів, незнання або неврахування яких може призвести до серйозних прорахунків вже на початкових етапах впровадження Strip-Till. Ми пропонуємо вам звернути увагу на найпоширеніші серед них.

Однією із найпоширеніших помилок на початку впровадження Strip-Till – є неправильний вибір поля. Це не мають бути надто перезволожені ґрунти, на котрих краще пройтися оборотним плугом чи глибокорозпушувачем. Так само не варто нарізати смуги і на полях із складним рельєфом – дуже складно буде забезпечити нормальну точність руху агрегатів.

Агровиробникам, які хочуть впровадити смуговий обробіток ґрунту, краще починати на стабільних сухих ґрунтах, потенціал підвищення врожайності яких є найвищим. Річ у тім, що добре підживлений вологий ґрунт дасть пристойний результат по врожайності за будь-якої технології обробітку. Вибираючи поля із добре розпушеною структурою ґрунту, фермер матиме набагато більше шансів отримати вищу різницю по рентабельності роботи.

Якщо у господарства немає доступу до системи автоматичного керування RTK, дуже непросто постійно утримувати агрегат в рядку, особливо в полях, що мають неправильну геометричну форму чи нерівний рельєф.

Щоб правильно і чітко йти по рядку, потрібно розрахувати кратну кількість рядків із таким самим міжряддям на культиваторі та сівалці.

Strip-Till

Точність висіву насіннєвого матеріалу може значно погіршитися внаслідок відсутності системи підрулювання та автономного водіння. Необхідно досягти за допомогою автоматичного керування RTK точності внесення з похибкою до 2-3 см, аби переконатись, що насіння та добрива закладені правильно і в потрібному місці. Проте автоматичне керування не завжди працює так як слід. Зокрема, тому що час від часу через різні причини супутниковий сигнал може послабшати чи взагалі зникнути.

Також дуже важливо заздалегідь нарізати смуги. Потрібно визначитися, коли саме це краще робити. У переважній більшості випадків – краще восени, аби не поспішати з цією агротехнічною операцією навесні та дати час добривам на те, аби добре засвоїтися в ґрунті. Окрім цього восени, зазвичай, ґрунт є більш сухим, та має більш розсипчасту структуру, що дає змогу зменшити кількість грудок, порівняно з весняною обробкою. До того ж, добрива, що внесені з осені, мають більше часу для розкладання в ґрунті в доступну для рослин форму.

Також осіннє нарізання смуг дає змогу виграти час та убезпечитися від погодних та інших ризиків. Навесні можуть скластися такі погодні умови, що часу і на якісне нарізання смуг, і на внесення добрив, і на сівбу не лишиться. З іншого боку можна якісно нарізати смуги і навесні, аби лишень дозволила погода. Тим більш, що в окремих випадках оптимально готувати ґрунт саме навесні, зокрема, завдяки вищій ефективності внесення азотних добрив.

Нарізані навесні смуги краще помітні, тому що вони чорніші і не залишають пожнивних решток в рядку. Загалом адепти класичного Strip-Till не радять перемішувати рослинні рештки із землею. Перш за все тому, щоб насіння повністю контактувало із ґрунтом, а не із соломою. Це забезпечить нормальне швидке його проростання, а також дружні сходи рослин.

Бажано для цього мати також ефективні очисники на посівному агрегаті, а також якісний мульчувач, який добре подрібнюватиме і рівномірно розподілятиме рослинні решітки по поверхні поля. Окрім цього, надзвичайно важливим є чітке дотримання заданої глибини обробітку смуги. .

Після обробітку смуг потрібно забезпечити їх недоторканність з боку важкої техніки. Потрібно уникати наїзду шинами обприскувачів та інших агрегатів на смуги, оскільки значна частина витрачених зусиль та ресурсів може пропасти марно.

Strip-Till

Це допоможе уникнути ущільнення насіннєвого ложа та проблем в подальшому при вирощуванні сільгоспкультур. Система автоматичного керування RTK також допоможе контролювати рух агрегатів по полю та мінімізувати ущільнення ґрунту.

Слід також враховувати, що внаслідок відмови від суцільного механічного обробітку поля можуть «полізти» бур’яни та шкідники у більшій, аніж звичайно, кількості. Відповідно, потрібно подумати про те, як цьому запобігти. Можливо, застосовувати препарати із профілактичною метою у максимально рекомендованих нормах, обираючи по справжньому дієві пестициди.

Іван Бойко