Новий коштовний камінь для вашого поля

26 Серпня 2019 г. опубликовано в журнале: AgroONE №46

Статьи Лидер Месяца Новий коштовний камінь для вашого поля

Коротка дискова борона Рубін 9 від ЛЕМКЕН є визнаним спеціалістом з обробітку стерні. З цього року для українського аграрія стає доступною наступне покоління – Рубін 10 – з масою технічних новинок та удосконалень.


Золотиста стерня, сіра хмара пилу, а потім жовто сіре поле – це не новий природній феномен, так працює нова дискова борона Рубін 10 від ЛЕМКЕН. Ще до офіційного старту продажів наприкінці червня минулого року нам вдалося зробити «пару кружків» по стерні в Північному Дрездені. Те, що на протязі тривалого періоду дощів ґрунт перетворився на камінь, зовсім не здивувало нашого тестового кандидата. Він безпощадно прорізав його та подрібнював пожнивні рештки, щоб потім однорідно перемішати обидва «інгредієнти».

В якості тягової сили слугував Fend 936 Vario, який добре справлявся із 6 метровою дисковою бороною Рубін 10/600 КУА. Для своїх агрегатів ЛЕМКЕН пропонує різноманітні технічні пристосування для навішування/причеплювання машин, а для даного агрегата на території Німеччини можливе шарове з’єднання К80 та триточкова навіска. З нашої точки зору, перший варіант з’єднання переносить точку навіски далі назад, що покращує маневреність агрегату. З іншої сторони триточкова навіска дає можливість перенести силу на задню вісь трактора, що позитивно вплине на тягу.

ШТРИГЕЛЬ ПОПЕРЕДУ

Для напівнавісних агрегатів, як наш тестовий кандидат, в якості допоміжного інструменти в прайслисті ЛЕМКЕН можна віднайти штригель для соломи. Він є дворядним, на кожному ряду по 10 пар зубів. 20 зубів на шестиметровому агрегаті дають 30 см між зубами. Під час нашого тесту даний штригель справив на нас якнайкраще враження. Від повністю підбирав солому та без забивання рівномірно розподіляв її. Що правда після посушливої весни та літа в Східній Німеччині кількість соломи на полі була не значною. Проте, враховуючи побачене, можна стверджувати, що і велика кількість соломи для Рубін 10 не є проблемою.

Що ще вразило в роботі штригеля, то це його кінематика: в транспортному положенні та на краях поля штригель складується при цьому окремі зуби роблять обертальний рух назад. Завдяки гідравлічній системі із попередньо заданим тиском штригель завжди працює з однією силою «натяжки». Надокучливе та незручне доналаштування при зміні глибини обробітку вівійшли в минуле. Ще один позитивний момент – для управління штригелем не потрібен жоден гідровихід, адже його гідравліка з’єднана з циліндром підйому/опускання транспортного шасі.

ЛЕМКЕН

Кінематика штригеля діє також як захист від перевантажень: гідроциліндр приєднано до двох гідроакумуляторів. Один, менший, має тиск 26 бар і утримує зуби в робочому положенні. Коли штригель находить на камінь чи великий валок соломи, зуби складаються назад, а енергію удару переймає на себе другий гідроакумулятор, який має заданий тиск в 50 бар. Дана система піклується про рівномірний хід штригеля і одночасно зберігає їх.

Зі слів ЛЕМКЕН, можливо, що подібні штригелі з’являться і на дискових боронах Геліодор 9 та Рубін 12.

СИМЕТРИЧНІ ДИСКИ

За штригелем ідуть 2 ряди дисків. Тут у порівнянні із Рубін 9 однаковим є тільки відстань між дисками. Як і раніше, вона складає 25 см, що при дворядному розміщенні утворює 12,5 см. Новим є симетричне розташування дисків, яке нам відомо по старшому брату Рубін 12, а також з практичної точки зору по колегах по цеху – шведському Väderstad.

Симетричність у випадку ЛЕМКЕН – це вже не коли перший ряд дисків горне в одну сторону, а другий ряд в іншу, а коли диски в одному ряду стоять симетрично. Завдяки цьому небажаний боковий увід – плавання агрегату за трактором – відійшло в історію.

Недоліки: бокового зносу агрегату не так вже і просто уникнути, оскільки ряди дисків як і раніше працюють в різних умовах. Під час тесту було встановлено ще дещо. Поверхнево перше оброблене поле було задисковане добре, а солома розподілена однорідно. Проте, під шаром обробленої маси ми знайшли необроблені смуги. Після того, як ми заглибили перший ряд дисків, Рубін 10 підрізав по всій площі, починаючи із 7 см глибини. Як правило, для лущення стерні це забагато, проте для інших умов застосування саме те, що треба.

Як і в попередній моделі, диски мають нахил до ґрунту 20° (нижній захват) та до напрямку руху 17° (перший ряд), та 15° (другий ряд). Саме оці 20° до оброблюваної поверхні і є визначальним в агрегатах ЛЕМКЕН. Вони відповідають, з однієї сторони, за моментальний вхід агрегата в землю, а з іншої, за обробку по всьому горизонту навіть при незначній глибині. Самі диски нової борони виросли в діаметрі на 2,5 см і тепер мають 64,5 см. Це дає як трохи більше можливостей роботи по глибині, так і однорідності обробітку. До того ж клієнт може обрати між звичайними та так званими DuraMaxx-дисками. Сталь, з яких виготовлені останні, приблизно, на 5 пунктів HRC твердіша.

Короткий екскурс: HR – це абревіатура від Hardness Rockwell (твердість по Роквеллу) – і є величиною вимірювання твердості сталі, а наявність букви С в маркуванні говорить про метод вимірювання діамантовим конусом. Один пункт HRC на практиці означає зміну твердості на 3%. У випадку із DuraMaxx-дисками ми говоримо про збільшення їх якісного параметру на прибл. 15%, що відображається у збільшеній тривалості їх використання у порівнянні зі звичайним диском. Така твердість дисків є визначною характеристикою ЛЕМКЕН.

МЕНШЕ УДАРІВ

Також важливо знати, що сталь із меншим значенням твердості більше схильна до утворення тріщин. Тому конструктори ЛЕМКЕН, як і на попередній моделі, так і на Рубін 10 сповідують принцип «одна стійка-один диск», при цьому кожна стійка має власну сталеву пружину в якості захисту під перевантажень. Кронштейни стійки вже більше не кріпляться на болтах-стремянках, а приварені з заводу до рами. Крім того ці кріплення отримали механізм гасіння зворотнього удару, що зберігає раму та дає спокійний хід. Система добре працює в парі із встановленим притиском пружини, а таку комбінацію можна знайти лише на блакитних дискових боронах.

Стійка диска має тепер лише один отвір, що робить її більш стабільнішою. Що нам ще впало в око ще під час порівняння коротких дискових борін ЛЕМКЕН (вказати номер журналу), так це те, що в даного виробника відстань між стійкою та диском постійно збільшується, якщо рухатися знизу вверх (від ступиці диска до рами). Таким чином забивання повністю зводиться нанівець.

Налаштування глибини тепер проходить за допомогою гідравліки шляхом зміни положення прикочуючих котків по відношенню до секцій дисків. Важливо: при зміні глибини позаду агрегата потрібно в передній його частині на навісці трактора провести відповідні налаштування для того, щоб коротка дискова борона «йшла» паралельно до оброблюваної поверхні.

КОМФОРТНЕ НАЛАШТУВАННЯ

Що типово для агрегатів ЛЕМКЕН, потік грунту між першим і другим рядом дисків пригальмовується відбійним штригелем. Його налаштування по висоті відбувається за допомогою поворотної рукоятки з лівої та правої сторони агрегату. Процес установки штригеля тепер функціонує більш простіше та швидше, а ніж це було на попередній моделі на перфорованому кронштейну. Вирівнюючий штригель позаду другого ряду дисків також отримав такий же механізм налаштування, який ЛЕМКЕН назвав «комфорт» – дуже влучно. Слід додати також, що відбійний штригель може також регулюватися вперед-назад.

Настройка глибини обробітку бокових дисків тепер також відбувається легше. Ексцентрикове з’єднання з Рубін 9 було замінене на перфоровану кулісу із вставним пальцем – зміна відбувається без інструменту і швидко.

ПЕРЕКОНЛИВИЙ РЕЗУЛЬТАТ

Результат роботи нової дискової борони, як і попередній тест всієї лінійки борін ЛЕМКЕН, є переконливим. Рубін 10 залишив за собою добре вирівняне поле. На легких ґрунтах борона працювала на глибині 7 см і при цьому ми помітили повноцінне підрізання та відмінне замішування соломи.

На тяжчих ґрунтах при роботі на 4 см були помітні не оброблені смуги, хоча 4 см повністю достатньо щоб пошкодити капіляри. При подальшому «тюнінгу» співвідношення глибини обробітку та положення переднього і заднього ряду дисків нам вдалося значно покращити результат. Пам’ятаючи, що виробник заявляє суцільне підрізання від 7 см, ми повністю задоволені результатами роботи.

Також вдалося випробувати Рубін 10 на стерні зернових, які в минулому році збирали у дуже вологих умовах і з тих пір поле було залишене на пар і тут новинка ЛЕМКЕН не залишала нас на випадок долі. Після двох проходів – один по діагоналі вправо до напрямку посіву, а другий діагонально вліво – поле стало знову вирівняним, всі пожнивні рештки були замішані, а глибокі колії після важкої техніки зникли на віки. Це результат гідний чемпіонів!

ВИСНОВОК

В нашому короткому практичному тесті під час обробітку стерні ми змогли оцінити лише частину сфер застосування Рубін 10. Хороші гени попередньої моделі, гарні результати роботи та ще не розкриті резерви у можливостях налаштування вказують на те, що нова дискова борона від ЛЕМКЕН не спасує перед важкими чорноземами, масивними посівами сидератів, чи глибокою роботою. Ціна на агрегат, як і раніше, не найнижча. Але за ці гроші користувач отримає не тільки трохи заліза, а і останні ноу-хау у сфері стерньових агрегатів.


"lemken"

www.lemken.com