Ліцензія на зберігання пального: запитували – відповідаємо

30 июля 2019 г.
Статьи Законодательство Ліцензія на зберігання пального: запитували – відповідаємо
видання «БАЛАНС-АГРО»

Чи необхідно отримувати ліцензію, адже її начебто скасували?

Так, необхідно. Її не скасували, а тільки перенесли штрафні санкції за діяльність без ліцензії. Президентом підписано Закон від 06.06.19 р. №2744-VIII «Про внесення зміни до ст. 18 Закону від 19.12.95 р. №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва й обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі – Закон №2744, Закон №481), який набув чинності з 01.07.19 р.

Змінами передбачено відтермінування до 31.12.19 р. застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу за зберігання пального без наявності ліцензії в розмірі 500 тис. грн. Нагадаємо, цей штраф введено ст. 17 Закону №481.

Отже, ліцензування діяльності зі зберігання пального не скасували. Суб’єктам господарювання (далі – СГ) надали час до кінця року оформити ліцензію, а до цього їх не штрафуватимуть.

Майте на увазі!
Перенесли лише штрафні санкції за зберігання. Інші діють з 01.07.19 р. (виробництво, оптова та роздрібна торгівля), тобто з дати набрання чинності змін до Закону №481.

Чи треба отримувати ліцензію платнику ЄП четвертої групи, якщо він не перевищує ліміти, встановлені для акцизного складу (об’єми пального протягом року не більше 10 тис. м3)?

Так, треба. Згідно із Законом №481 отримати ліцензію має кожний СГ, який зберігає пальне. На жаль, цей Закон не містить лімітів об’єму або часу зберігання пального. Тож виходить, що отримувати ліцензію повинні всі, хто проводить таку діяльність, у тому числі єдинники четвертої групи.

Як зрозуміти, яке пальне підпадає під дію Закону №481?

У Законі №481 термін «пальне» вживається у значенні, наведеному в пп. 14.1.1411 ПК. Цією нормою до пального віднесено:

■ нафтопродукти;

■ скраплений газ;

■ паливо моторне альтернативне;

■ паливо моторне сумішеве;

■ речовини, які використовуються як компоненти моторних палив;

■ інші товари згідно з кодами УКТЗЕД.

Тож у разі зберігання будь-якої з перелічених речовин доведеться отримувати ліцензію. Якщо речовина не характеризується як паливо (наприклад, моторне мастило), то її зберігання не підлягає ліцензуванню.

Куди звертатися за отриманням ліцензії? У якій формі подавати документи?

Звертатися слід до обласного управління ДФС за місцем зберігання пального. Після реорганізації ці обласні підрозділи ДФС перетворять на ДПС.

Подавати документи можна як у паперовому, так і в електронному вигляді. З цього приводу ДФС видано лист від 30.05.19 р. № 17014/7/99-99-12-01-01-17 (далі – Лист №17014), у якому, зокрема, визначають:

■ форми заяви щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним (додаток 1) та заяви щодо ліцензії на право зберігання пального (додаток 2), які розроблено для програмного забезпечення «Ліцензування пального». Обласним ДФС доручено забезпечити їх розміщення у програмі;

■ вигляд ліцензії на роздрібну торгівлю (додаток 4) та зберігання пального (додаток 5);

■ для подання на паперових носіях – зразки заяви для ліцензій на право оптової торгівлі пальним (додаток 7) та на право зберігання пального (додаток 8).

Звертаємо увагу! Вони носять виключно рекомендаційний характер.
Також на офіційному сайті ДФС (http://sfs.gov.ua/) розміщено форму заяви щодо ліцензії на право зберігання пального. Сільгосптоваровиробники можуть використовувати обидві форми (з Листа № 17014 та з сайту ДФС).

Які документи подаються разом із заявою для отримання ліцензії?

Разом із заявою подаються:

1) завірені заявником копії:

■ документів, які підтверджують право власності/користування або будь-яке інше право на земельну ділянку, на якій розташовано об’єкт продажу або зберігання пального, з відповідним до діяльності заявника цільовим призначенням;

■ акта введення/готовності об’єкта до експлуатації або сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів щодо кожного об’єкта продажу або зберігання;

■ дозволу на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

2) квитанція про внесення річної плати за ліцензію (на роздрібну торгівлю додатково наводяться: адреса місця торгівлі, перелік РРО/КОРО, інформація про них та дата початку їх обліку в податковій). Строк дії ліцензії – 5 років. Плата за її отримання – 780 грн. на рік. Відповідальність за достовірність наведених у заяві даних несе заявник.

Подавати копії документів, які є у відкритих держреєстрах, не обов’язково. У цьому разі слід указати їхні реквізити (реєстраційний номер об’єкта нерухомості, кадастровий номер тощо).

Сільгосппідприємство не має акта введення об’єкта в експлуатацію. Чи підійде більш старий документ?

Так, дозволяється подавати й видані раніше документи. Стосовно цього у заключних положеннях Закону №481 (ч. 3 ст.18) встановлено виняток, а саме:

СГ звільняються від обов’язку подання таких документів до 01.01.22 р. за умови подання копій документів, що підтверджують право власності на такі об’єкти та видані в установленому порядку до 01.01.14 р.

Утім, повного переліку необхідних документів немає, тому сказати точно, який саме документ підійде, важко. Це слід з’ясовувати у працівників податкової.

Пальне зберігається в бочці, якій багато років. Який документ на цю бочку слід подавати?

Вважаємо, що підійде будь-який документ, що підтверджує право власності або користування такою бочкою (договір купівлі-продажу, оренди, акт приймання-передачі майна КСП тощо). На жаль, Закон №481 містить загальні правила та не конкретизує багато моментів. У ст.15 Закону №481 наводиться перелік необхідних документів (див. вище). Жодних інших варіантів не прописано. Проте в різні часи отримували різні документи.

Імовірно, згодом податківці виправлять ситуацію (видадуть роз’яснення, листи, індивідуальні та загальні податкові консультації), але наразі маємо те, що маємо. У будь-якому разі у вас повинен бути документ на місце зберігання пального, чи то будівлю, чи то ємність. Його і подавайте.

Зауважимо, що для роз’яснення багатьох питань доцільно звернутися до податківців із запитом на отримання індивідуальної податкової консультації.

Де видають дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі – дозвіл)?

Дозволи видаються територіальними органами Держпраці за місцем державної реєстрації заявника (юрособи чи фізособи-підприємця). Перелік терорганів можна знайти на офіційному веб-сайті Держпраці за посиланням: http://dsp.gov.ua

Фактично таких дозволів буде два. Порядок видачі дозволів визначено постановою КМУ від 26.10.11 р. №1107 (далі – Порядок №1107). Оскільки пальне – це легкозаймиста речовина, під час його використання утворюються вибухонебезпечні пари. А роботи в таких зонах належать до робіт підвищеної небезпеки (п.6 додатка 2 до Порядку №1107).

Що стосується машин/механізмів (паливнороздавальні колонки, ємності, цистерни тощо), то вони відносяться до обладнання та захисних систем, які призначені для експлуатації (застосування) в потенційно вибухонебезпечному середовищі (п.7 додатка 3 до Порядку №1107).

Форма заяви на отримання дозволу наведена в додатку 4 до Порядку №1107. Заява подається в паперовій формі, надсилається поштою або в електронній формі через Центри надання адмінпослуг (п. 9 Порядку №1107).

Дозвіл на виконання робіт діє п’ять років, а на застосування машин – безстроково.

Майте на увазі! Дозвіл видається безкоштовно, але для збирання пакета документів (на експертизу тощо) заявнику доведеться витратити кошти (детальніше див. «БАЛАНС-АГРО», 2019, №26-27, с.21).

Чи дійсно дозвіл не потрібен, якщо об’єми зберігання не перевищують 5 тис. т?

Ні, дозвіл потрібен для будь-якого об’єму зберігання.

У п.3 переліку робіт підвищеної небезпеки (додаток 2 до Порядку №1107) йдеться про зберігання вибухонебезпечних та небезпечних речовин 1-го та 2-го класу небезпеки, горючих рідин, маса яких дорівнює або перевищує значення нормативів порогових мас (визначені постановою КМУ від 11.07.02 р. №956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об’єктів підвищеної небезпеки», далі – Постанова №956).

Дійсно, Постанова №956 містить пороги, за недосягнення яких дозвіл не видається (1-й клас – 50 тис. т, 2-й клас – 5 тис. т).

Тільки слід урахувати один важливий момент: дозвіл видається не тільки за цим критерієм, існує багато видів робіт, на виконання яких слід мати дозвіл (додаток 2 до Порядку №1107). Те саме стосується експлуатації машин/устаткування (додаток 3 до Порядку №1107).

Дозволи видаватимуть не на підставі п.3 додатка 2 до Порядку №1107, а згідно з:

■ п. 6 додатка 2 – газонебезпечні роботи та роботи у вибухонебезпечних зонах;

■ п. 7 додатка 3 – обладнання та захисні системи, призначені для експлуатації (застосування) в потенційно вибухонебезпечному середовищі.

У цих пунктах не встановлено порогової маси зберігання пального, тобто дозвіл слід отримувати за зберігання будь-якої кількості пального.

Чи треба додавати новий КВЕД у зв’язку з діяльністю зі зберігання пального для власних потреб?

Ні, додавати КВЕД у разі зберігання пального для власних потреб не треба.

Зінаїда КОЗЮК,
редактор юридичного напряму видання «БАЛАНС-АГРО»