Як годувати свиноматок у перехідний період?

30 апреля 2019 г.

Статьи Агротехнологии Як годувати свиноматок у перехідний період?
свиноматок

На що звернути увагу?


Костянтин Новіцький, кандидат ветеринарних наук, експерт з корекції годівлі сільськогосподарських тварин, ТОВ «АНКОРЕС-УКРАЇНА»


Від обраної стратегії годівлі свиноматок в останні 10 днів поросності і у перші 10 днів лактації напряму залежить виживання новонароджених поросят. На що звернути увагу під час годівлі? Як не помилитися при виборі стратегії годівлі?

У минулому годівля свиноматок однаковим раціоном протягом всього періоду вагітності та лактації була поширеною практикою, і вона все ще використовується в деяких країнах, де джерела білка відносно дешеві, а поголів’я нечисленне. Тим не менш, у даний час переважна кількість свиноматок отримують раціон з низьким вмістом енергії і білка протягом більшої частини вагітності і в якийсь час перехідного періоду.

Свиноматки, що вступають в перехідний період, піддаються абсолютно різним режимам годування, які розроблялися фермерами, консультантами та фахівцями по кормах, грунтуючись виключно на спробах і помилках, а не на наукових знаннях. В ідеалі, годування свиноматок протягом перехідного періоду має бути адаптованим до кожного індивіду, враховуючи фізіологічну стадію (тобто день вагітності або день лактації), живу масу та рівень продуктивності, щоб відповідати вимогам щодо поживних речовин.

Потреба в поживних речовинах, енергії, білках і незамінних амінокислотах швидко змінюється під час перехідного періоду. Однак на більшості ферм система організації годівлі здатна забезпечити тільки один раціон для кожного стійла, і тому перехід від одного раціону до іншого найчастіше збігається з переміщенням свиноматок на опорос, незадовго до пологів.

Справедливо, що вміст поживних речовин в раціонах для вагітних і лактуючих має бути компромісним між оптимальним для росту плода і молочних залоз, секреції молозива і молока, потреб організму свиноматок для розвитку і метаболізму.

свиноматок

Що таке перехідний період свиноматок?

Перехідний період, який визначається як останні 10 днів вагітності і перші 10 днів лактації, включає в себе суттєві зміни в організмі свиноматки. Зокрема, зростання плоду, зростання молочних залоз, виробництво молозива і робота організму вимагають значної кількості поживних речовин під час пізньої вагітності. Після пологів поживні речовини необхідні головним чином для синтезу молока і функціонування органів і систем.

Корекція годівлі свиноматок в період поросності і лактації відбувається за рахунок зміни порції корму від зменшення добової дози до вільного доступу. Крім зміни раціону, свиноматок найчастіше переміщують з кліток вільного групового утримання в індивідуальні з обмеженою територією.

Різні режими годівлі свиноматок у перехідний період (суцільна смуга – рекомендована кількість корму на день, пунктири – інші режими) (за матеріалами P.K. Theil, з Департаменту дослідження тварин Орхуського університету, Данія, 2015)

Ближче до часу пологів в молочних залозах виробляється молозиво і починається синтез молока. Після початку лактації змінюється склад молока, особливо протягом перших кількох днів лактації, а продуктивність молока збільшується протягом всього перехідного періоду і стає найважливішим чинником, що визначає потреби в поживних речовинах.

Баланси енергії, лізину і азоту перехідних свиноматок, що харчувалися звичайним раціоном для вагітних 7 днів до опоросу, а потім раціоном для лактуючих свиноматок

свиноматок

Взаємозв’язок між процесом зростання плоду, вагою і кількістю поросят

Зростання плоду збільшується експоненціально протягом всього періоду вагітності і є піковим протягом останніх 10 днів до пологів. Майже третина приросту ваги у плода відбувається за цей короткий період. Зростання плоду і підсумкова маса тіла при народженні – важливі показники виживання поросят як в період годування молоком, так і після відлучення.

З точки зору годівлі свиноматок, висока швидкість росту плода збільшує потребу в білках і амінокислотах на пізніх термінах вагітності. Як правило, поживні речовини пріоритетно надходять до плодів, і якщо корму для матері недостатньо, або склад корму не оптимальний для свиноматок, які перебувають на пізніх термінах вагітності, запаси жиру і білка в організмі будуть мобілізовані для забезпечення зростання плодів і підтримки репродуктивних функцій.

З точки зору харчування, слід враховувати фактичну чисельність поросят, щоб забезпечити більш оптимальну подачу поживних речовин свиноматці в перехідний період. Однак з практичної точки зору це неможливо, оскільки кількість поросят невідома до пологів.

Незважаючи на коротку тривалість, перехідний період дуже важливий, головним чином тому, що кількість живих поросят після відлучення є основним визначальним фактором продуктивності свиноматок. Смертність новонароджених поросят включає втрати поросят до і під час опоросу (мертвонароджені) і смерть в перші дні після опоросу. Основна втрата народжених поросят відбувається протягом перших 3-х днів після пологів і неонатальна смертність може бути в значній мірі обумовлена енергетичним голодуванням.

Новонароджені поросята дуже вразливі для смерті від енергетичного голодування. Протягом періоду молозива новонароджені поросята окислюють значні кількості глікогену з печінки і м’язів, щоб впоратися з низькою температурою і з дуже великою втратою тепла через високе співвідношення холодної поверхні підлоги до маси тіла.

Вміст глікогену в приплоді з 17 новонароджених поросят становить приблизно 1 кг, і ця кількість еквівалентна вмісту крохмалю в 2 кг стандартного корму для свиноматок. Раціони свиноматок багаті крохмалем протягом останніх 2-4-х тижнів до пологів і забезпечують оптимальне накопичення глікогену у тілі поросят.

Годування свиноматки перед опоросом

Годування може впливати на опорос декількома способами. Включення клітковини в раціон до пологів може послабити запор, який в іншому випадку міг би служити фізичним бар’єром під час проходження плода через родовий канал.

Низький індекс запорів пов’язаний з більш короткими за часом опоросами. Іншим корисним ефектом додавання клітковини є краща засвоюваність вуглеводів з шлунково-кишкового тракту. Дійсно, свиноматки, які одержували багато клітковини, поглинають енергію з шлунково-кишкового тракту навіть через 24 годин після останнього прийому їжі, і це може мати особливе значення для них під час опоросу, оскільки споживання корму в такому випадку знижено через відсутність відчуття голоду.

У жирних свиноматок процес опоросу тривалий (до 15 годин), що вкрай негативно впливає на стан поросят. Кількість мертвонароджених у таких свиноматок більше.

Годування свиноматок під час пологів може дати позитивний ефект – потенційно підвищити життєздатність поросят. Але це підвищення обумовлене збільшенням виживання новонароджених поросят, а не зниженням відсотку мертвонароджених.

Практика годування сучасних високопродуктивних свиноматок в перехідний період

Зміна раціону під час переміщення – стратегія переходу від раціону для вагітних до раціону лактуючих свиноматок після переміщення в стійла для опоросу. При цьому, час для дотримання змін раціонів сильно відрізняється між фермами.

Деякі ферми змінюють раціон приблизно за тиждень до пологів, що має біологічний сенс, оскільки для росту плода, молочних залоз і синтезу молозива потрібна значна кількість білка і лізину. На інших же фермах через брак місця в опоросних стійлах переміщення може затримуватися до декількох днів до пологів.

Крім того, деякі фермери змінюють раціон тільки під час пологів, через кілька днів або навіть через 7 днів після пологів. Ферми, що використовують таку стратегію, стверджують, що вона оптимальна, тому що сприяє зниженню тиску на вим’я в період ранньої лактації, коли здатність поросят до смоктання досить низька. Варто зауважити, що дана стратегія набагато більше ґрунтується на сильній вірі, ніж на наукових даних.

Виробництво молока є пріоритетом для годуючої свиноматки, і при піковій лактації половина кількості азоту (52%) і енергії (50%) з кормом передається поросятам через молоко. Отже, синтез молока має найбільший вплив на добову потребу свиноматок в поживних речовинах. Рівень потреби залежить як від надою, так і від складу молока, і обидві ці характеристики залежать від стадії лактації.

Найбільш часто у високопродуктивних свиноматок в перехідний період виникає так званий синдром ММА – метрит, мастит, агалактія, який розвивається в перші 72 години після пологів. Незважаючи на те, що причини, пов’язані з репродуктивними захворюваннями, різноманітні і в них залучено багато факторів, годування свиноматок є важливим аспектом. Зайве годування є фактором ризику розвитку синдрому післяпологової дисгалактії і може навіть збільшити смертність свиноматок.

Вміст енергії, лізину і азоту в раціоні свиноматок перехідного періоду

Кормова енергія складається з вуглеводів, білків і жирів в раціонах свиноматок, і зазвичай ці три класи поживних речовин становлять приблизно від 87 до 89% корму, тоді як вода і невелика кількість мінералів і вітамінів складають залишок 11-13%.

В основі енергії вуглеводи – крохмаль і клітковина – складають 76% для супоросних і 64% енергії в раціонах для лактуючих свиноматок. Вміст перетравної енергії в раціоні може бути зменшено за рахунок включення більшої кількості інгредієнтів, багатих на клітковину, і це зазвичай робиться при розробці раціонів для поросних.

І навпаки, вміст перетравної енергії в раціоні може бути збільшено за рахунок включення більшої кількості жиру в раціоні, і в більшості раціонів лактації міститься від 3 до 5% додаткового жиру. Однак, як правило, вміст енергії в раціоні варіюється менш ніж на 20% в залежності від поросності і лактації.

Різні підходи у нормуванні вмісту енергії, азоту та лізину в раціонах свиноматок в період супоросності та лактації

Країна Раціон супоросних свиноматок Раціон лактуючих свиноматок
Енергія, МДж/кг Азот, % раціону Лізин, % раціону Енергія, МДж/кг Азот,% раціону Лізин, % раціону
Канада 11,9 1,9 0,52 13,4 3,0 1,0
Данія 13,0 2,2 0,31 14,0 2,9 0,63
Нідерланди 12,1 2,2 0,50 13,0 2,8 0,75
Франція 12,1 2,2 0,50 12,9 2,6 0,89
США 13,6 2,2 0,58 13,8 3,1 1,0

Вміст азоту в раціоні становить близько 2% в раціонах для вагітних і близько 3% для годуючих свиноматок. Ці значення еквівалентні приблизно 13% і 18% сирого білка в раціонах для вагітних і годуючих, відповідно.

Харчовий азот надходить головним чином з джерела білка, такого як соєвий шрот, а також з пшениці і ячменю (Європа) або кукурудзи (США і Канада). Раціони лактації зазвичай складаються з 22-25% соєвого шроту, в той час як раціони для лактуючих свиноматок містять 15-18% соєвого шроту. У Європі вміст азоту в лактуючих раціонах нижче, ніж в США і Канаді, ймовірно тому, що забруднення азотом з гною викликає серйозну суспільну заклопотаність.

свиноматок

Режим годівлі свиноматок

Для більшості свиноматок щоб уникнути ожиріння в супоросний і перехідний періоди обмежують кількість корму.

На пізніх термінах вагітності (за 2-4 тижні до пологів), годування зазвичай збільшується в порівнянні з раннім і середнім термінами вагітності.

Ця практика є спрощеною спробою відповідати підвищеним вимогам до амінокислот через зростання плоду, але вона не враховує, що швидкість росту плода змінюється експоненціально протягом цієї фази і що плоди стабільно накопичують більше азоту і лізину.

Інші ферми воліють годувати свиноматок однією і тією ж добовою порцією протягом усього періоду вагітності, в той час як деякі ферми використовують висококалорійну дієту і надають свиням вільний доступ до корму.

Підвищення рівня клітковини в раціоні знижує середнє споживання енергії в стаді, однак, годування свиноматок клітковиною досхочу не може бути рекомендовано, оскільки з часом воно створює величезні зміни в стані організму.

В кінці вагітності більшість свиноматок годують з урахуванням підвищеної потреби в енергії. Під час пологів свиноматок зазвичай годують порцією аналогічно тій, яка використовувалася безпосередньо перед пологами, а потім, з 3-го дня після пологів, добовий раціон збільшують щодня щоб врахувати зростаючі потреби у виробництві молока.

Схоже, що апетит свиноматок в період ранньої лактації є обмежуючим фактором для споживання поживних речовин, і тому, незважаючи на збільшення порції корму, свиноматки не задовольняють свої потреби в енергії.

В ідеалі, споживання корму має бути збільшено досить швидко, щоб уникнути надмірної мобілізації жиру і білка, але на практиці споживання корму свиноматками знижується, якщо в ранній період лактації надбавки корму збільшуються надто швидко.

Баланс поживних речовин під час перехідного періоду

У свиноматок, які отримували стандартний раціон для вагітних за 7 днів до пологів, спостерігається незначний негативний баланс лізину і азоту, і злегка позитивний енергетичний баланс.

Якщо на початку перехідного періоду раціон для супоросних свиноматок замінюється стандартним раціоном для лактуючих свиноматок, всі три баланси стають позитивними до тих пір, поки в кінцевому результаті не буде зменшена даванка корму (наприклад, протягом останніх 3 днів до пологів), як рекомендовано в Данії. Це призводить до негативного балансу лізину, азоту та енергії до пологів.

Невеликий позитивний баланс енергії, лізину і азоту в раціоні на пізніх термінах вагітності вказує на те, що потреби свиноматок у поживних речовинах досить добре задовольняються підібраним раціоном і рівнем годівлі. Навпаки, позитивний баланс азоту разом з негативним енергетичним балансом на початку лактації вказує на те, що лактаційний раціон погано збалансований за поживними речовинами, необхідними для підтримання секреції молока.

Перспективи на майбутнє

В ідеалі потреби свиноматок у поживних речовинах повинні бути виражені до дня вагітності або лактації, а не кормової основи. Це особливо вірно в перехідний період, коли харчові потреби істотно і швидко змінюються. Тому неможливо оптимально годувати свиноматок за допомогою одного раціону.

Розробка нових стратегій годування для забезпечення мінливих потреб в поживних речовинах свиноматок перехідного періоду – це шлях, який необхідно розглянути в майбутньому, щоб поліпшити використання корму для продуктивності свиноматок. Це повинно збільшити тривалість життя свиноматок і знизити смертність поросят.