Хто зобов’язаний подавати заявки на переміщення пального?

4 октября 2019 г.

СтатьиЗаконодательствоХто зобов’язаний подавати заявки на переміщення пального?
пального

Виробниче підприємство використовує свою автоцистерну для придбання пального виключно для внутрішнього споживання. Стаціонарних ємностей для зберігання пального підприємство не має. Чи буде автоцистерна акцизним складом пересувним, а підприємство – його розпорядником?


Не вважається акцизним складом пересувним транспортний засіб, що використовується підприємством, яке не є розпорядником акцизного складу, для переміщення на митній території України власного пального – для потреб власного споживання або промислової переробки. Тобто в разі, коли здійснюється тільки переміщення пального, автоцистерна не підпадає під поняття акцизного складу пересувного, а підприємство не є його розпорядником.

Якщо підприємство не здійснює операції з фізичного переміщення пального, що відповідають поняттю «реалізація пального», воно не повинне реєструватися платником акцизного податку. Але! До Переліку транспортних засобів, які переміщають пальне або спирт етиловий (далі – Перелік ТЗ), автоцистерна повинна потрапити (пп. 230.1.5 Податкового кодексу). Перелік ТЗ розміщується на офіційному веб-сайті ДФС.

Заборонено! Переміщення пального транспортними засобами, не зазначеними в зареєстрованих акцизних накладних або в заявках на переміщення пального, забороняється.

Якщо пальне переміщається на митній території України транспортними засобами, відсутніми в Переліку транспортних засобів, які переміщають пальне, наслідки можуть бути дуже серйозними.

Порушникам загрожує тимчасове вилучення контролюючими органами (до винесення рішення суду) цього пального і транспортних засобів з вільного обороту і подання матеріалів до суду для винесення постанови про їх конфіскацію в дохід держави (п. 228.3 ПК).

Тобто якщо підприємство не є платником акцизного податку, воно все одно зобов’язане взяти участь у контролі за оборотом пального – подати заявку на переміщення пального. Форма і Порядок заповнення такої заявки затверджені наказом Мінфіну від 08.05.19 р. №188 (далі – Порядок №188).

Заповнюють заявки виключно суб’єкти господарювання, що не є розпорядниками акцизних складів, які переміщають власне пальне для власного використання або переробки (незалежно від того, хто є власником транспортного засобу). Власник пального здійснює суцільну нумерацію заявок, складених протягом календарного року (п. 8 розд. І Порядку №188).

Заявки складаються на кожну операцію з переміщення пального. При цьому період переміщення не може перевищувати 30 календарних днів (п. 1 розд. ІІ Порядку №188).

Зверніть увагу! В Індивідуальній податковій консультації від 29.05.19 р. №2434/6/99-99-12-01-02-15/ІПК ДФС зробила висновок про те, що в разі зберігання для себе пального у власній автоцистерні, остання набуває статусу акцизного складу пересувного на період такого зберігання, а власник пального – його розпорядником.

Таким чином, на думку фіскалів переміщення пального для власних потреб і зберігання пального для власних потреб у транспортному засобі можуть трактуватися як операції з абсолютно різними податковими наслідками. Але нагадаємо, що податкова консультація має індивідуальний характер. Тому не обов’язково, що дана позиція приживеться.

Детальніше про заповнення заявки з прикладом див. у «БАЛАНС-АГРО», 2019, №28, с. 17; №29, с. 18.