Поліуретанове футерування обладнання – на що звернути увагу?

20 Червня 2023 г.

Статьи Поліуретанове футерування обладнання – на що звернути увагу?

Ось і розпочався сезон підготовки елеваторного обладнання до приймання нового врожаю. Часу залишається мало, тому ремонтні служби поспішають вчасно виконати інспекцію обладнання та полагодити те, що потребує ремонту. Самопливне обладнання якраз і є тією «слабкою ланкою», що потребує ремонту кожен рік. А запобігти частим ремонтам та втратам допоможе поліуретанова футеровка.
Ми вже багато писали на цю тему і продовжуємо стверджувати, що поліуретанова футеровка обладнання – це технологія захисту від зносу і корозії металевих поверхонь обладнання, а для елеваторів це засіб захисту зерна від травмування. Поліуретан має дуже багато переваг над іншими матеріалами, які використовуються для футеровки обладнання, але основною перевагою поліуретану є його зносостійкість. Він в п’ять разів стійкіший до стирання, ніж метал, при цьому він еластичний та пружній. Ці властивості поліуретану дають можливість не тільки зберегти обладнання від зносу, а головне – зберегти зерно від пошкодження та втрат. Тому, питання, футерувати обладнання чи ні, вже не стоїть. Футерувати!
Але як, яким способом, на що треба звернути увагу? Сьогодні вже розроблено багато способів футеровок, тому треба вибирати.
Основними критеріями при виборі футеровки є:
1 Обсяг зерна, який буде проходити за рік, за п’ять років. Від цього показника залежить товщина поліуретанового шару;
2. Яке зерно буде транспортуватись? Відповідь на це питання важлива, тому що, наприклад, зерно соняшника, або сої, може налипати на поверхні та сповільнювати швидкість потоку зерна.
3. Яке обладнання та які деталі футерувати? В залежності від геометричної форми обладнання, площі, виробник поліуретану повинен вам рекомендувати найкращий спосіб футерування, але, футерувати потрібно всю лінію подачі зерна. Вибіркове футерування, наприклад, тільки секторів чи патрубків перехідних буде мало ефективним, т.я. буде «поліуретановий поріжок» між нефутерованою частиною обладнання і футерованою, що призведе до швидкого зносу поліуретану, а можливо і затору.
Якщо відповідь на ці питання є, то розглянемо докладніше методи футерування і можливо, ви визначитись з тим методом, який підійде вам як найкраще.
Футерування поліуретановими вкладками в труби, сектори, перехідні патрубки. Такий метод футерування є зручним для стандартизованого обладнання. Але він не підійде для елеваторів, які спеціалізуються на зберіганні та переробці соняшника. Вільне положення поліуретанової вкладки в металевій трубі сповільнює рух соняшника та знижує швидкість перевалки.

Футерування методом гарячої адгезії та заливки поліуретану. Такий метод рекомендується для особливо навантажених дільниць. Поліуретан щільно прилягає до металевої поверхні обладнання і повністю повторює його внутрішню форму, закриває гострі кути та виступи, що запобігає травмуванню зерна. Щільне прилягання поліуретану до металевої поверхні дозволяє уникнути дії теплового лінійного розширення, яке може призвести до швидкого зносу поліуретану. При нагріванні поліуретан подовжується приблизно на 1% і якщо він закріплений точково, або зажатий в обмеженому просторі, то енергія його розширення піде на його деформацію. В цьому випадку поліуретан піде хвилями, на їх поверхні стійкість поліуретану до стирання значно знизиться, що призведе до швидкого протирання та утворення дірок. Таких неприємностей при гарячій адгезії можна уникнути, шар поліуретану щільно прилягає по всій площині до металевої поверхні, напруги деформації в поліуретані немає. Підрив поліуретану виключений. Ми рекомендуємо цей метод футерування для елеваторів, які спеціалізуються на олійник культурах, або мають високий ступінь обсягів перевалки.

Футерування обладнання листовим поліуретаном армованим. Армування поліуретанових листів використовується для того, щоб запобігти дії теплового лінійного розширення. Поліуретанові листи армуються просіяно-витяжною сіткою, технічною тканиною типу БКНЛ, металевими листами товщ. 1,0 мм. Метод футерування поліуретановими листами армованими вперше був використаний ще в 1985 році та довгий час вважався передовим. Він і зараз успішно використовується для футерування самопливів квадратного перерізу, дна конвеєрів, головок норій. Тонкощі виробництва таких листів полягають в тому, щоб контролювати поверхневий робочий шар поліуретану. При заливці гарячого поліуретану на просічно-витяжну сітку, положення сітки до поверхні поліуретанового шару змінюється в межах від1 до 3 мм. Внаслідок чого, робоча поверхня поліуретану має коливання по товщині від 1 до 3-х мм. Тому при замовленні поліуретанових листів армованих просічно-витяжною сіткою треба звертати увагу на цей факт. Товщина таких листів рекомендується від 6,0 мм. Як альтернативу армуванню сіткою, ми пропонуємо армування технічною тканиною типу БКНЛ та металевим листом. В цьому випадку ми контролюємо верхній робочий шар поліуретану. Такі листи зручні для футерування елеваторного обладнання самостійно.
Усі розглянуті методи поліуретанового футерування випробувані на діючих елеваторах України та дали прекрасні результати. Завдяки поліуретановій футеровці:
– Подовжився строк експлуатації самопливного та транспортного обладнання та зменшились затрати на його обслуговування;
– Зменшилась кількість пошкодженого та битого зерна;
– Значно зменшилось пилоутворення, шум в робочих приміщеннях.
Отже, який би ви метод футерування не обрали, висновок один – футеровка потрібна. Її якість залежить від трьох складових – це якість матеріалу, правильно підібраного методу футерування та належний монтаж і тоді поліуретанова футеровка буде слугувати довго та приносити вам прибутки. ТОВ «НВП «Форполімер» виконує поліуретанове футерування згідно з ТУ ТУ У 22.2-41881709-001:2021, поліуретаном «Еластомер ПЗУ 2318», який пройшов експертизу санітарно-епідеміологічної служби та має висновок про безпечність використання для футерування елеваторного обладнання.
Тож, звертайтесь за послугами поліуретанової футеровки, будемо раді нашій співпраці.
З повагою, Лариса Ткаченко
Комерційний директор ТОВ НВП «Форполімер»
www.forpolimer.com.ua