Питання – відповідь. 2023 р. вже січень

3 Лютого 2023 г.

Статьи Вопрос-ответ Питання – відповідь. 2023 р. вже січень

Зоран Моісейович. Татарбунари.  Вітаю! Хочу запитати. Зараз війна. А чи буде врожай  за умов слабкого зволоження ґрунту та прогнозу щодо  посухи весни-літа, в умовах Бесарабії та якого врожаю пшениці можна очікувати?

Ольга Бабаянц. Так, шановний. Війна  знищила багато того, що було нам потрібно. Але  в колись закінчується. Раджу Вам готуватися до весняних робіт, запасатися добривами, але у не великих пропорціях. Стосовно майбутнього врожаю озимої пшениці у південних регіонах України  можу запевнити, що  абсолютно критичної ситуації не буде. Пшениця вже, починаючи з початку січня 2023р.,  тихо вегетувала. Тумани  та не значні  дощі,  та знову тумани  грудня та  січня , надали   можливості рослинам  утворити міцну та дуже продуктивну кореневу систему, вважаю, що на   березень 2023 року ми будемо мати чудові сходи, високий рівень кущистості , від стабільно 5-х до 6 – 10 продуктивних стебел. Вологи у метровому шарі ґрунту, дійсно, не багато, від 30 до 50 см майже у кожному куточку України. Однак, я би рекомендувала зробити розкопки на масивах пшениці або ячменю у півтораметровому шарі ґрунту, адже, здебільшого, волога там є, необхідно лише  мати чітке визначення, скільки. Це є важливим для розуміння, на який врожай можна розраховувати за умов посухи. Головне – не впадати у паніку, а просто дуже ретельно прораховувати кожен агротехнологічний прийом навесні, включаючи живлення рослин. Якщо  ви бачите, що рослини мають високий рівень  кущення, сильну кореневу систему, не забувайте про добрива, особливо про нітроген, фосфор та сірку.

У залежності від того, яку техніку маєте, застосовуйте КАС- 32, аміачну селітру, рідкий карбамід, сульфат амонію (якщо з осені ним не працювали),  або те добриво, до якого ви звикли. Однак, якщо рослини дещо ослаблені, уважно прорахуйте, скільки нітрогену така рослина може «з’їсти». Не перебільшуйте норми внесення, тому що це добриво залишиться не використаним. У такому випадку  краще недодати добрива та отримати стабільно посередній врожай, аніж витратити кошти на живлення з нульовим результатом. Також в  умовах дефіциту  ґрунтової вологи найбільш ефективними будуть рідкі фосфорні добрива, краще – ортофосфати, особливо внесені поблизу насінини.

Війна закінчиться, а ми, українці, вистоїмо та будемо з врожаєм. СЛАВА УКРАЇНІ та все буде Україна!


Борис Федорович. Будь ласка, допоможіть визначити, як вибрати добриво КАС , щоби воно обуло якісним? Мали проблему з КАС-26.

Ольга Бабаянц.  Та Сергій Пеліхов.    Стосовно якості добрива КАС (три форми нітрогену). Гарантовано якість КАС-32 можливо забезпечити виробником  «Черкаський азот».  Інші виробники, аби вписатися у економіку не витримують концентрацію нітрогену. Виходячи з цього неможливо вірно порахувати, підрахувати  необхідну норму кількості азоту під врожай, знижується економічний ефект сільськогосподарського  підприємства. Ми розраховуємо, виходячи з запланованої врожайності, кількість азоту, а, фактично, вкладаємо меньше на 20-30%! Та отримуємо недобір по врожайності. Памятайте, що надлишок  азотних добрив за умов дефіциту вологи суттєво знизить врожай та його якість.

Війна закінчиться, це обов’язково! Все для ПЕРЕМОГИ!

Я, Ольга Бабаянц, докторка біологічних наук, міжнародна незалежна експертка з аграрних питань, тележурналістка, тощо, буду разом з аграріями. Тому пишіть, питайте та будьте сильними та багатими!