Наземні дрони для обприскування плодово-ягідних, овочевих культур, винограду і теплиць: майбутнє ближче, ніж здається

30 Липня 2023 г.

Статьи Агротехнологии Наземні дрони для обприскування плодово-ягідних, овочевих культур, винограду і теплиць: майбутнє ближче, ніж здається

Обприскування садів вентиляторними обприскувачами та ручне внесення засобів захисту впливає на людей і може призвести до різного роду захворювань. Вентиляторні обприскувачі також мають кілька інших недоліків, таких як додаткове використання засобів захисту, дефіцит робочої сили, меншу рівномірність розпилення, забруднення навколишнього середовища та гірше покриття поверхні. Це зумовлює у садах вищу вартість застосування засобів захисту і меншу ефективність у контролі зі шкідниками та хворобами. Для усунення цих недоліків використовуються наземні дрони серії XAG R150 2020 XAUV Spray Model.

Сучасне садівництво базується на інтенсивних технологіях вирощування, при яких на гектарі розміщується від 2–3 до 10 тисяч дерев на карликових підщепах. Такий сад уже на другий рік після посадки забезпечує 15 т/га плодів високої товарності, а на 3-4-й – 30-40 т/га, чим окупає витрати на посадку саду. Рівень врожайності 50-60 т/га такого саду приналежному догляді забезпечує його високу рентабельність.

Досвід розвитку світового садівництва показує, що найбільш ефективним типом, скажімо, яблуневого агрогосподарства нині є інтенсивний карликовий сад. У багатьох країнах Європи, а також у США й Канаді садівництво в останні 20-30 років практично повністю переведено на слаборослі підщепи. Це дозволяє скоротити загальні площі під садами, й одночасно збільшити валове виробництво плодів. Водночас і захищати такий сад від несприятливих погодних умов теж значно простіше.

Сьогодні найпоширеніша підщепа для інтенсивних садів — це М–9, її використовує більшість господарств. Дерева на цій підщепі слаборослі, на 2-3 рік починають плодоносити, урожайність висока, плоди великі й вирівняні, інтенсивно забарвлені. Є кілька клонів підщепи М–9, яким притаманний інтенсивний ріст, але всі вони вважаються карликовими підщепами. Підщепа М–9 якнайкраще підходить для закладки садів за так званою голландською технологією.

Відкриті сади. Плодовим насадженням Лісостепу України значних збитків завдають близько 300 видів шкідливих комах, кліщів, гризунів і 100 збудників грибних, бактеріальних та вірусних хвороб. Основними шкідниками яблуні та груші є сірий бруньковий довгоносик, букарка, казарка, цикадка, яблуневий квіткоїд, листокрутки, п’ядуни, попелиці, мінуючі молі, яблуневий пильщик медяниці, яблунева, східна і грушева плодожерка, кліщі – червоний плодовий, звичайний, павутинний та інші. Найбільш поширеними і шкідливими хворобами плодових зерняткових культур є парша, септоріоз або біла плямистість листя, буруватість листя груші, борошниста роса яблуні, плодова гниль (моніліоз), кореневий бактеріальний рак, бактеріальний опік тощо.

У більшості господарств України в різних кліматичних зонах основні хвороби яблуні – це парша (Venturia inaequalis), борошниста роса, (Podosphaera leucotricha), плодова гниль (Monilia fructigena), а головні шкідники – яблунева, східна і грушева плодожерка.

Щоб отримати максимальний ефект від фунгіцидів, слід протягом сезону застосовувати фунгіциди різних хімічних груп, витримувати блочну систему (контактні фунгіциди — блок системних фунгіцидів — контактні фунгіциди), враховувати біологічну активність і ефективність препаратів.

У зв’язку з цим застосування в системі захисту плодових насаджень фунгіцидів різних хімічних груп – обов’язкова вимога Фунгіцидного антирезистентного комітету (FRAC) для попередження появи резистентних штамів збудників хвороб. Слід планувати застосування трьох блоків фунгіцидів: контактні фунгіциди — системні фунгіциди — контактні фунгіциди. На початку вегетаційного періоду планують обприскування контактними препаратами, потім проводять обробку системними фунгіцидами. Останні обробки знову проводять контактними фунгіцидами. Щоб отримати максимальний ефект від фунгіцидів, слід протягом сезону застосовувати фунгіциди різних хімічних груп, витримувати блочну систему (контактні фунгіциди — блок системних фунгіцидів — контактні фунгіциди), враховувати біологічну активність і ефективність препаратів.

Для інсектицидних та фунгіцидних обробок сучасне садівництво використовує переважно вентиляторні обприскувачі «Evolution» («Ideal S.r.l.», Італія), «Mercury» («Hardi», Данія), «SLV-1500» («Mecagra», Молдова ), «BAB Turblow 1500L» («AB Bamps», Бельгія), «Sleza 1000 Millenium» (виробник – «Pilmet», Польща), «Rafal» (виробник – «Caffini», Італія), «Vicar»(«Vicar», Німеччина). Попри широке розмаїття торгових марок, вентиляторні садові обприскувачі різняться між собою лише конструкціями вентиляторно-розпилювальних пристроїв (типу «равлик», «колона»).

Вентиляторний розпилювальний пристрій слугує для створення повітряного потоку, за допомогою якого робоча рідина у вигляді крапель транспортується на оброблювані насадження. Конструкція вентиляторного пристрою має відповідати виду насаджень та фазі їхнього розвитку (обсягу листового апарату), висоті та схемі посадки. Вентиляторний пристрій можна дообладнати різними типами приставок, дифузорів та інших знарядь, що спрямовують повітряний потік

Тип вентиляторного пристрою обирають залежно від висоти насаджень. У конструкції усіх сучасних вентиляторних обприскувачів застосовується варіація кута атаки лопастей вентилятора та ступінчастий механізм зміни швидкості обертання вентилятора. Це дає змогу змінювати швидкість подачі повітря залежно від типу саду та умов здійснення обробки.

Вентиляторні обприскувачі мають цілий ряд недоліків. Під час обробки саду вентиляторними обприскувачами робоча рідина потрапляє також і за межі крони та осідає на ґрунт – залежно від ступеня розвитку листового апарату втрати робочого розчину можуть сягати 30–90%. Максимальними втрати є навесні, з наростанням листяної маси вони скорочуються. Агрономи враховують це і збільшують норму внесення робочого розчину на одиницю площі. Норми виливу робочого розчину у садах варюють у ме­жах 100–500 л/га. Однак збільшення норм внесення погіршує екологічну ситуацію в місцях обробки, саме тому санітарні правила забороняють виконання хімічної обробки садів та виноградників на відстані ближче 500 м від населених пунктів.

Під час обробки вентиляторними обприскувачами робоча рідина попадає не тільки на насадження, а й за їхні межі. Такий спосіб обприскування погіршує екологічну безпеку в місцях обробки, а також збільшує норму внесення робочої рідини через її нецільові вит­рати.

За якістю роботи сучасні вентиляторні обприскувачі часто не задовольняють вимоги до хімічного захисту саду. Такі показники, як нерівномірність розподілу робочої рідини по висоті насаджень та густота покриття краплями верхнього та нижнього боків листка не становлять 5,8–35,6% та 84–100% відповідно. Через низку технічних і технологічних чинників, а також з урахуванням санітарних вимог застосування вентиляторних обприскувачів можливе лише в ранкові та вечірні години за безвітряної погоди.

Вентиляторні обприскувачі не  можуть забезпечувати такі показники якості роботи:  відхилення від установленої витрати рідини на робочому режимі ± 10%; 80% верхньої та 60% нижньої листкової поверхні має бути оброблено з густотою покриття краплинами не менш як 30–40 шт./см2; допустиме відхилення витрат робочої рідини від розрахункової через один розпилювач обприскувача в робочому положенні — не більш як 5%.

Технологія вирощування садів останнім часом зазнала прогресивних змін, орієнто­ваних на ефективне використання новітніх технічних засобів для механізації техно­логічних процесів. І тут простежується взаємовплив двох факторів: технологічні можли­вості, своєю чергою, визначають технології інтенсивного садівництва та виноградарства.

Обприскувачі для садів та виноградників повинні мати властивості, відмінні від можливостей обприскувачів для загального землеробства, а саме: через обмеженість про­стору для маневрів — мати компактні розміри і малий радіус розвороту. Наземний дрон XAG R150 2020 XAUV Spray Model саме має ці властивості. Суттєво підвищити якість обробки та зменшити втрати робочого розчину дозволяє використання у садах наземного дрону XAG R150 2020 XAUV Spray Model.

Наземний дрон XAG R150 має швидкість 1,2 м/с, вантажність 150 кг, потужність 1000 н/м, діаметр повороту 0,7 м. Регулювання шасі дозволяє пересуватися між густими насадженнями. Колісні модулі дозволяють бути всюдихідним та адаптуватись до різної місцевості. Захищений від води, пилу та бруду. Зручний в очищенні та обслуговуванні. Висока потужність, що робить дрон практично позашляховиком. Безпечно та точно виконує сільськогосподарські місії завдяки автоматичній навігації з точністю до 1 см та інтелектуальному прогнозуванню стану дороги. Передача даних відбувається в режимі реального часу. Оснащений системою XAG JetSprayer дрон може працювати автономно. Ефективність обприскування до 2-5 га за годину, а зміну 8 годин  – 16-40 га. Оптимальний вилив робочого розчину 100-250 л/га. Швидкість потоку розпилення (2 помпи): 4,8 л/хв. Розумний резервуар: 100 л. Регульований рівень розпилення: 60 – 200 мкм.

Головною вимогою до сучасного промислового садівництва та виноградарства є за­безпечення високого рівня виходу продукції з одиниці площі. Використання наземного дрона XAG R150 2020 XAUV Spray Model дає змогу вдосконалити систему догляду за деревами, ґрунту в садах та виноградниках, що забезпечує належний контроль забур’яне­ності й шкідників та хвороб. Належне виконання всіх цих операцій допоможе садівникові й виноградарю виростити багатий та якісний урожай із мінімальними економічними вит­ратами, який окупиться значними прибутками.

Густота покриття краплями листя наземним дроном XAG R150 2020 XAUV Spray Model  висока і становить 92,8–100%. При цьому виключаються втрати робочої рідини не тільки через осідання на ґрунт, а також і на знесення вітром та випаровування. Покриття робочою рідиною листової маси було отримане рівномірне, незалежно від ярусу та зони обробки. Загальні втрати препарату невеликі і становили близько 3%. Окрім інших переваг, застосування наземного дрона XAG R150 2020 XAUV Spray Model дозволяє проводити обприскування з більшою густотою робочої рідини і з меншою нерівномірністю її розподілу за зонами і ярусами крони. Конструкція дрона XAG R150 2020 XAUV Spray Model передбачає можливість його регулювання по ширині і висоті, що дає змогу пристосовуватися до саду з різноманітними характеристиками крони дерев.

Наземний дрон XAG R150 2020 XAUV Spray Model поступово витіснить вентиляторні обприскувачі у обробці садів через цілу низьку важливих переваг, які дозволяють зменшувати витрати на вирощування культур та підвищувати урожайність. Наземний дрон XAG R150 2020 XAUV Spray Model не тільки екологічний і дозволяє скоротити кількість викидів вуглекислого газу, але й також економічний у термінах часу та фінансових витрат.

В інтенсивних садах з карликовими підщепами окрім наземного дрона XAG R150 2020 XAUV Spray Model можна використовувати також дрони-обприскувачи серій XAG V40, XAG Р100, XAG P40, XAG XP 2020 Standard, XAG XP 2020 Pro. Дрон для сільського господарства XAG V40 – це безпілотник нової модернізації, що може виконувати зйомку та картографування, обприскування засобами захисту та розкидання добрив і посів насіння.

Він має бак для внесення ЗЗР – 16 літрів, продуктивність за годину – до 18-25 га, максимальний час польоту – до 12 хв, максимальну продуктивність розпилення – 10 л/хв,  максимальну продуктивність розкидання добрив і насіння – 40 кг/га, регульований розмір крапель – 60-400 мкм, час зарядки батареї – до 11 хв, для безперервної роботи в полі – 2 батареї. У дрона XAG V40 найбільша ширина захвату на ринку 10 м, що дозволяє обробляти великі площі швидше та значно підвищити продуктивність роботи. Один оператор одночасно може керувати до 5 дронами.

У дрона-обприскувача XAG V40 транспортний об’єм зменшений до 1/3. Плечі та пропелери складаються вдвічі, що економить більше простору. Модульна конструкція дозволяє швидко перемикатись між функціональними завданнями та відповідати всім вашим потребам.  Він має спеціальний захист IP67. Пило- та водонепроникний корпус, стійкий до корозії витримує будь-які умови та максимально пристосований до агресивного середовища використання. Спрощене обслуговування: для очищення можна просто промити. Інтелектуальна система управління (SuperX4) відмінно поєднує в собі потужні алгоритми штучного інтелекту, високопродуктивні силові агрегати та гнучкі системи завдань для досягнення повністю автономної роботи та картографування сільськогосподарських угідь, точного розкидання та розприскування.

Сільськогосподарський дрон XAG P100 – це новий дрон, у якого реалізована можливість розділяти літальну платформу та платформу для виконання різних завдань, таких як точне обприскування та розкидання. Особливістю нової моделі є 40-літровий бак, який зробить процес внесення препаратів ще ефективнішим та продуктивнішим. Для сипучих добрив і насіння дрон XAG P100 обладнується баком ємкістю 60 кг.

Під сіткою. В Україні сади під сіткою у порівнянні з Європою не поширені і їх не так багато через велику вартість. Встановлення протиградових сіток все частіше стає єдиним способом захисту саду від погодних ризиків влітку. Вони здатні не тільки захищати культурні насадження від несприятливих погодних умов, але також створюють стабільний мікроклімат у саду, на малинниках чи полуничних плантаціях. Протиградові сітки добре зберігають стабільний рівень вологи й захищають плодові дерева й кущі від сильних перепадів температур.

У наш час практично вся Європа, а також Австралія і країни Південної Америки використовують затінювальні і градобійні сітки для садів і виноградників. Популярна ця технологія і в деяких країнах колишнього СРСР, зокрема в Азербайджані. Але для нас такі нескладні пристосування поки ще є якимсь нововведенням.

Протиградові системи з’явилися в Польщі, і вони з кожним днем отримують все більшу популярність. Випадки пошкодження врожаю фруктів градом останніми роками почастішали, а вимоги покупців до якості фруктів стали більш жорсткими. Тому садівники, щоб убезпечити себе від ризиків та гарантовано отримати врожай належної якості, дбають про встановлення в саду протиградових сіток. Крім захисту від граду чи сонячних опіків, сітки можуть посприяти зменшенню проблем з деякими шкідниками, особливо з птахами, наприклад для черешні. Системи, які встановлюють в садах черешні, базуються на використанні спеціального виду плівки. На сьогодні це дуже коштовна інвестиція, але одночасно і найбільш економічно обґрунтована. Плівка розгортається виключно в останній момент перед збиранням, коли плоди найбільш піддатливі до розтріскування під впливом надмірної вологи. Застосування плівки у поєднанні з протиградовими сітками дає також величезні переваги в захисті саду від птахів.

У садах із сіткою краще використовувати тільки наземні дрони XAG R150 2020 XAUV Spray Model. Наявність сітки створює перешкоди для природнього відбиття електромагнітних хвиль, створює неконтрольовані шуми на каналах інфрачервоного випромінювання. В залежності від матеріалу сітки, розміру ячейок ми отримуємо різні показники інтенсвиності відбиття. Наявність сітки ускладнює можливість формування контурів крони дерев, та видаляти з прорахунку зелень у проходах між рядами дерев. Використання технологій ультрамалооб’ємного внесення з повітря з високою концентрацію діючої речовини механічно зупиняється сіткою як перешкодою, негативно впливаючи на ефективність дії препарату та на витрати бакової суміші.

При вирощуванні нішевих культур (лохина, жимолость, малина, смородина) і овочів (картоплі, моркви, цибулі, огірків, капусти, томатів) можна використовувати як наземні дрони XAG R150 2020 XAUV Spray Model, так і дрони-обприскувачі серій XAG V40, XAG Р100, XAG P40, XAG XP 2020 Standard, XAG XP 2020 Pro.

 

Сергій Хаблак, агроном, доктор біологічних наук,
Інститут харчової біотехнології та геноміки