Чи буде свинина доступною українцям в умовах пандемії COVID19

Новости Украина Чи буде свинина доступною українцям в умовах пандемії COVID19

Добавлено:


Як мають взаємодіяти для цього її виробники та переробники


Занепокоєння ситуацією в свинарстві, що склалася в Україні в останні 5 років, висловила Асоціація «М’ясної галузі» АМГ). У своїй публічній заяві АМГ звернула увагу на низку ключових проблем галузі та запропонувала шляхи їх розв’язання.

Ігнорування АЧС вбиває свинарство

свининаПерша стосується африканської чуми свиней (АЧС), яка триває в Україні 9-й рік поспіль. Як раніше розповідав AgroOne, поширення вірусу значною мірою відбувається через брак волі у держави та галузевих асоціацій відшкодовувати передбачені законом збитки свинокомплексам за свиней у випадку спалаху АЧС. Унаслідок цього свинокомплекси банкрутують, галузь занепадає, а свинини в Україні виробляється все менше та менше.

Коментуючи цю ситуацію, виконавчий директор Асоціації «М’ясної галузі» Микола Бабенко зазначив, що в країнах Європи й Азії, які зіштовхнулися із АЧС, компенсації свинарям були запроваджені вже в перший рік появи вірусу. Ці території через 2-3 роки були офіційно визнані вільними від згаданої хвороби.

«Україна мала всі шанси піти таким самим шляхом, якби керівництво Асоціації «Свинарі України» активно стимулювало державу включити запуск компенсацій свинокомплексам у випадку АЧС, а не імітувало час від часу занепокоєння проблемою інфікування вітчизняних свинокомплексів цим вірусом», – зауважив експерт.

Спекулятивний ажіотаж на тлі пандемії

Як повідомляв уже AgroOne , у перший тиждень оголошення карантину, покликаного приборкати поширення коронавірусу в Україні, деякі свинокомплекси безпідставно підняли ціну на живих свиней одразу на 15%, з 45 до 52 грн/кг, що призвело до вимушеного підняття цін на свинину м’ясопереробними підприємствами. Очікувано, що українці віддали перевагу курятині, виробники якої передбачили зміну попиту під час ажіотажних закупівель та знизили відпускні ціни. На прилавках магазинів курка коштувала 40 грн/кг і була дешевшою, ніж живі свині для м’ясопереробних підприємств. Уже за тиждень попит на свинину впав на 30%, а ціна на живка тварин знизилась із 52 грн/кг до 40 грн/кг, адже у виробників і переробників закономірно утворився надлишок продукції.

За словами Миколи Бабенка, такі ситуації є руйнівними як для самих свинарів, так і для підприємств м’ясопереробної галузі, оскільки знижують прогнозованість бізнесу, створюють «провали» та надлишки у пропозиції, зменшують обсяг свинини, доступної споживачам, і природно викликають негативну реакцію з їхнього боку.

Про ці обставини Асоціація «М’ясної галузі» публічно повідомила суспільство. Як розповідав AgroOne, АМГ закликали постачальників сировини бути відповідальними та не зловживати пандемією, керуватись стратегічними, а не ситуативними міркуваннями, та зберігати відпускні ціни стабільними.

свинина

Правда проти маніпуляцій

Попри те, що в своїх перших коментарях для преси Асоціація «М’ясної галузі» висловила занепокоєння щодо ситуації на ринку виробництва свинини в цілому, Асоціація «Свинарі України» (АСУ) сприйняла їх як такі, що були спрямовані до неї та відреагувала власною заявою. В ній президент АСУ Оксана Юрченко, пояснила стрімке збільшення цін такими чинниками, як закриття ринків і ажіотажні закупівлі. Водночас вона пов’язала зростання собівартості зі зміною цін на зернові у березні поточного року.

В оприлюдненому 23 квітня власному публічному зверненні Асоціація «М’ясної галузі» оцінила дії керівництва АСУ як чергову спробу маніпулювання інформацією. Підприємства АМГ вважають, що наведені у заяві Оксани Юрченко аргументи розраховані на тих, хто не має достатньої компетенції щодо бізнесу в свинарстві.

Як пояснив Микола Бабенко, вирощуванні свиней передбачає, що ціни на зернові плануються на рік уперед, а самі свині набувають своєї товарної кондиції за шість місяців. У цьому полягає специфіка формування собівартості у свинарстві. Пов’язування ж її зі збільшенням весняних цін на зернові призводить до помилкового висновку про нібито неминуче зростання собівартості продукції свинокомплексів.

Якщо, слідуючи хибній логіці АСУ, порівняти ціни на живих свиней до новорічного періоду, коли зерно традиційно є найдешевшим – іноді до 30% відносно до весняного, коли собівартість свиней є найнижчою, то і живих свиней восени м’ясопереробні підприємства мали б купувати за 35 грн/кг. По факту ж ціна складала ті самі 45 грн/кг.

Узгодженість дій

В Асоціації «М’ясної галузі» вважають, що підприємства із виробництва та переробки м’яса мають бути однаково зацікавлені у постачанні на полиці наших магазинів м’ясної продукції, яка є доступною за ціною та має широкий асортимент.

«Ситуація, коли в середньому українець споживає 15 кг свинини на рік, а житель ЄС, Китаю, Білорусії – в рази більше, є несприятливою як для здоров’я нації, так і для продовольчої безпеки України. Як приклад, українські виробники курятини спромоглися знизити собівартість до одного з найменших показників у світі – 20 грн за 1 кг живої птиці, що на рівні з Бразилією – визнаним лідером у собівартості курки. Працюючи на тому самому ринку, та в тих самих умовах кризи, що і виробники свинини, постачальники курятини втримали ціни та відтягнули, таким чином, велику частку ринку споживання м’яса на себе», – зауважив керівник АМГ.

Загальновідомо, що собівартість продукції м’ясопереробних підприємств прямо залежить від собівартості, досягнутої на тваринницьких комплексах. Водночас саме низька собівартість продукції є основою конкурентоздатності бізнесу.

Очевидно, що собівартість живих свиней, яка, за даними самої Асоціації «Свинарі України», знаходиться на рівні 37–41 грн/кг, є руйнівною для свинарства та дестабілізуючою для м’ясопереробної галузі й ринку в цілому. Переважно неефективне ведення бізнесу та перевитрати понад 8 млрд грн щороку на корми та ветпрепарати в українському свинарстві здорожують свинину, і цей продукт стає все менш доступним для споживача.

За даними АМГ, поголів’я у 5,7 млн голів свиней станом на 01.01.2020 року, що є найменшим показником за всі роки незалежності України. 500 підприємств щороку припиняє займатися свинарством. Разом із закриттям свинокомплексів тисячі людей втрачають роботу, села занепадають, молодь їде розвивати свинарство у країнах Євросоюзу. Зменшення поголів’я свиней і споживання свинини українцями відбувається на фоні цін на живих свиней в Україні, вищих за ціни на свиней в забійній вазі (70% від живої ваги) в світі. Так, згідно з даними Євростату, ціни на напівтуші свиней станом на 22.04.2020 року складали 0,69 євро/кг у США, 0,93 євро/кг у Бразилії, 0,95 євро/кг у Канаді, 1,83 євро/кг в ЄС.

свинина

Джерело: Eurostat на 22.04.2020

Підприємства Асоціації «М’ясної галузі» всебічно зацікавлені у розвитку вітчизняного тваринництва. Враховуючи ринкові ціни на зернові та здатність забезпечити собівартість свиней на рівні 25–30 грн/кг (0,8-0,9 євро), виробники свинини можуть упевнено конкурувати за споживача, оперуючи рентабельністю понад 100% на рік.

«Зростання відпускних цін замість зниження собівартості – шлях у нікуди. Така стратегія програшна для ринку, адже наш споживач не має відповідної купівельної спроможності, він і так витрачає на продукти харчування понад 2/3 доходу. Тож завищена собівартість у свинарстві та 8 млрд грн перевитрат щороку – недоступна розкіш для нашої країни. Не на пошук виправдань для необґрунтованого, ситуативного підвищення цін на живих свиней, а на зменшення собівартості мають бути спрямовані зусилля галузевої асоціації. Виробники та переробники – це єдина система, що має діяти узгоджено задля вирішення накопичених проблем», – сказав Микола Бабенко.

На шляху до взаємного порозуміння та партнерства між виробниками і переробниками, недопущення повторення ситуації, яка склалася на початку дії карантину, Асоціація «М’ясної галузі» запропонувала Асоціації «Свинарі України» та незалежним свинокомплексам підписати Меморандум про партнерство та ціноутворення. Як раніше повідомляв AgroOne, цей документ передбачає утримання цінових коливань при збуті живих свиней на переробні підприємства в межах 2 грн/кг на тиждень.

Олександр Кривенко

Новости: Украина

все новости


Читайте также:

все актуальные материалы