V Міжнародний День свиноферми: досвід, знання й ключові питання галузі

Новости Украина V Міжнародний День свиноферми: досвід, знання й ключові питання галузі
свиноферми

Добавлено:


Щороку у вітчизняних свинарів є привід зустрітися для обміну практичним досвідом — Міжнародний День свиноферми. 2017-й не став виключенням! Подія відбулася 4 жовтня й об’єднала понад 200 учасників: виробників, українських та закордонних експертів, представників держави та міжнародних організацій, зокрема ФАО та USAID.

Організатори заходу — Асоціація «Свинарі України», ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада» й агроконсалтингова компанія Dykun.

Відео-екскурсії своїми господарствами провели два господарства — ТзОВ «Еко Міт», ТОВ «Аграрна компанія 2004», а також підприємство «Тернопільський м’ясокомбінат», яке продемонструвало приклад успішної вертикальної інтеграції. Формат «відеотуру» зумовлений міркуваннями біобезпеки через поширення АЧС.

А ще учасники заходу змогли ознайомитися із роботою свиноферми JBS, що у США, відео якої надав генеральний партнер події, компанія Hog Slat.

Ситуацію на ринку свинини і світовому, й українському презентував Артур Лоза, Президент АСУ:

«Рекордну ціну на свинину цьогоріч підтримує зменшена пропозиція живця. Хоча, зовнішня торгівля ще не може похизуватися вагомими для ринку обсягами, проте цей напрямок реалізації набуває все більшої популярності і впевнено нарощує обсяги: об’єм експорту свинини за 8 місяців 2017-го зріс майже у 3 рази, обсяги відвантаження живця подвоїлися, свинячих субпродуктів вивезли у 1,5 рази більше ніж роком раніше. При цьому імпорт м’яса свиней та субпродуктів менший ніж за аналогічний період попереднього року. Тож сукупно продукції свинарства на внутрішньому ринку дещо менше ніж роком раніше, що і підтримує високий рівень цін на всіх ланках ланцюга доданої вартості».

Результати другого «туру» бенчмаркінгових досліджень презентувала аналітик об’єднання Олександра Бондарська:

«Популярність бенчмаркінгу серед українських свиногосподарств зростає. У другому «раунді» взяли участь на 2/3 більше господарств ніж у тестовому.  І для багатьох учасників долучення до порівнянь дозволяє провести «сеанс самоаналізу» вже на етапі збору даних: зрозуміти що рахують і як це роблять».

Міжнародний День свиноферми став майданчиком для обговорення ключових питань галузі — варіанти держпідтримки, робота господарства в умовах нових екологічних норм, утилізація відходів тощо.

«З підтримки розміром 2,3 млрд грн, 300 млн планується направити на відшкодування вартості племінних тварин, а 687 млн — на протиепізоотичні заходи на випередження поширення хвороб, зокрема АЧС у господарствах населення. Мова ведеться й про компенсацію вартості будування/реконструкції комплексів. При цьому реконструкція, в більшій мірі, має на увазі поліпшення заходів біобезпеки», — поділилася Олена Альшанова, заступник директора Департаменту тваринництва Мінагрополітики, начальник відділу розвитку галузей тваринництва.

Роз’яснення щодо ЗУ «Про оцінку впливу на довкілля» зробив Михайло Соколов, заступник голови ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада»:

«Прийнятий Закон залишає широке поле для ухвалення рішення «на власний розсуд»  чиновником щодо того допустимий чи ні вплив господарства на навколишнє середовище.

На мою думку, наявність чітких критеріїв навпаки «на руку» державним органам. Так, їх дії будуть регламентовані, і вони зможуть обґрунтувати своє рішення. А воно має ухвалюватися спираючись на розгляд пакету документів від господарства, куди обов’язково входить протокол громадських слухань. Наразі, у діючому Законі не перелічені критерії відповідності, і він навіть не передбачає підзаконні акти, які  регулювали це питання».

Вадим Шестаков, заступник директор ТОВ «Дан-Фарм Україна» поділився досвідом отримання дозволу на будування.

«Дійсно, ми проводили оцінку впливу на навколишнє середовище в рамках експертизи нашого проекту реконструкції.

Здійснення екологічних розрахунків — це, грубо кажучи, кілька «томів» документів, ми замовляли у приватної компанії. Обов’язково до них входить протокол громадських слухань.

Потім ми передали всі папери на експертизу, пройшли її й отримали дозвіл на будівництво (складність 4 категорії). З огляду на наш досвід, у контексті розробки проекту і проходження експертизи — немає нічого страшного».

Питання АЧС, зокрема довіри до встановленого діагнозу обговорювали окремо.

«Остаточне підтвердження діагнозу на АЧС відбувається у ДНІДЛВСЕ. Тут застосовують різні підходи для виявлення вірусу: ПЛР, ІФА, секвенування тощо. Точність діагностування неодноразово підтверджували міжнародні референс-лабораторії.

Але, для того щоб фахівці могли нормально працювати зі зразками тканин, вони мають бути правильно відібрані і запаковані для транспортування. Поганий приклад — картонна коробка, пакет. Ці матеріали можуть порватися й заражені матеріали контамінують навколишнє середовище. Відтак для перевезення зразків краще використовувати пластикові контейнери», — розповів Олег Неволько, національний експерт ФАО.

Ґрунтовними щодо правильної годівлі поросят, жита в раціонах свиней, європейських гігієнічних вимог щодо роботи свиноферми, ділилися запрошені експерти — Реєр Оденторп, Ілля Висоцький, Пітер Ян Маас та Юрій Оглашенний.

Завершився Міжнародний День свиноферми розіграшем призів від партнерів події.

Новости: Украина

все новости


Читайте также:

все актуальные материалы