Основні виклики весняної посівної – думка експертів й агровиробників

Новости Украина Основні виклики весняної посівної – думка експертів й агровиробників

Добавлено:


Українавдруге готується до весняного аграрного сезону в умовах повномасштабної війни. Аграрії з різних регіонів країни назвали низку проблем, з якими вони стикаються при підготовки до посівної-2023. Експертна оцінка та думка аграрної спільноти наводяться в публікації ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада» (ВАР).

Експерти ВАР відзначають однакові проблеми для фермерів по всій країні: дорогі добрива й нестача грошей для їх купівлі. До браку обігових коштів призвів нереалізований врожай – в деяких господарствах зерно лежить ще з 2021 року. Ускладнюють роботу низькі ціни на агропродукцію та складнощі із логістикою. Відзначається також масове  блокування податкових накладних, що заважає співпраці з контрагентами.

Аграрії на деокупованих територіях чи в зоні ведення бойових дій, крім всього, стикаються з проблемами, пов’язаними з обстрілами та замінуванням площ. Відтак, в Мінагрополітики очікують зменшення весною посівних площ мінімум на 20% від показника 2021 року. Це напряму пов’язано  з продовженням окупації, бойовими діями та замінованими полями. 

Ще однією особливістю весняної посівної стане відмова від сівби пшениці на користь олійних культур та сівба по пару, констатують експерти ВАР. Також збільшаться обсяги вирощування деяких нішевих культур.

Такі висновки підтверджують й опитані агровиробники. Керівник ФГ «Сокіл-Агро» з Хмельниччини Галина Осадчук  розповідає, що тогоріч господарство засіяло 100 гектарів пшеницею, в цьому планують сіяти культуру тільки на тих полях, де потрібна сівозміна.  

  • «Пальне купила, насіння теж. А ось добрив ще не купляла, бо не продала врожай минулого року. Ціна на добрива зросла до 37,5 тис. грн за тонну. Для порівняння торік купляли по 18 тис. грн/т, а у 2021 році добрива коштували 9 тис. грн/т. Пшениця врожаю 2021 та 2022 року не продана у зв’язку з низькою ціною. Іноді вдається продати по $100 за тонну. Тому в цьому році наше господарство зосередиться на вирощуванні соняшнику та сої. А ось ярої пшениці та ячменю не буде”, — розповіла очільниця ФГ «Сокіл-Агро».  

В центральних областях України ситуація подібна. Фермери вважають, що захмарна ціна добрив не виправдовує очікуваного ефекту від їх використання. 

  • «Сьогодні добрива коштують дорого. Ми зекономили і недобрали до потреби 10-20%. Ми розуміємо, що без підживлення врожай буде меншим, — пояснює учасник ВАР,  керівник ТОВ «Кишенці» Кейс Хузінха (Черкаська обл.) — Паливо купили, насіння купили частково, але забронювали потрібний осяг. Будемо сіяти кукурудзу, соняшник, буряк і сою. Але кукурудзи будемо вирощувати менше, маємо великі залишки. В той час, зернову важко експортувати.  Раніше ми ще сіяли квасолю, але в цьому році не будемо через низьку врожайність. Але в цілому розцінюємо, що пройдемо весняну посівну задовільно».

Також падіння темпів продажів відзначають виробники південних регіонів.  Також вони нарікають, що на заваді нормальній діяльності стало і масове блокування податкових накладних. Втім, змінювати структуру посівів не збираються.

«Із проблем, які дійсно докучають — погана реалізація та блокування податкових накладних. Машина може два тижні стояти в черзі на розвантаження. Тому продукція є, а грошей від неї немає. А кожний продаж відразу викликає підозри у податкової і, відповідно, блокування накладних. Через це складно працювати із постачальниками. Одні накладні вдається розблокувати, інші — ні. Вже є рішення суду про розблокування, але податківці не хочуть їх виконувати. Структуру посівів змінювати не буду, бо працюємо по певній технології», — говорить керівник ТОВ «ЮГ Агро сервіс» Анатолій Запорожан (Одеська обл.)

Найгірша ситуація в аграріїв деокупованих областей та тих, що розташовані близько до фронту. Тамтешнім фермерам проблем додають обстріли та заміновані поля.

«Я ще нічого не купляв для проведення весняної посівної. Із 3000 гектарів, в мене 1000 га замінована. Заявку для проведення саперних робіт залишив відразу після деокупації. ДСНС каже, що розміновувати не будуть найближчим часом, бо не встигають. Зараз спілкуємось із прилеглими  господарствами, щоб самостійно розміновувати поля. У сусідів ситуація ще гірша, всі їх землі «засіяно» вибухівкою. Будемо шукати вихід самостійно, бо сьогодні дешевше купити поле, чим його розмінувати. Розглядаємо можливість купити дрон, який шукає міни, чи орендувати спеціальну машину. А інакше в наші села не повернеться життя. Пайовики вже на межі, мені необхідно в цьому році обов’язково розмінувати поля і посіяти», — констатує керівник ПП «Явірське» Олег Гірман (Харківська обл.)

image description

Новости: Украина

все новости


Читайте также:

все актуальные материалы