Гірке літо-2023: цибулевий бізнес втратить надприбутковість?

Новини Украина Гірке літо-2023: цибулевий бізнес втратить надприбутковість?

Опубліковано:


Сезон-2023 може сильно розчарувати виробників цибулі ріпчастої в Україні.  Вірогідно, що безпрецедентно високі ціни на неї протримаються лише до березня-квітня. Про це повідомляє EastFruit з посиланням на аналітику «АПК-Інформ».

Ціни на цибулю ріпчасту в Україні протягом поточного сезону практично не знижувалися, інтерес до заробітку на її вирощуванні з часом лише підігрівався. «Поточним же ключовим питанням, що хвилює розум українських фермерів, є можлива межа цін навесні-літом 2023 року», — констатує Євген Кузін, керівник аналітичного напряму проєкту «АПК-Інформ: овочі та фрукти». 

У результаті, на українському ринку відбулися одразу дві очікувані події, які матимуть прямий вплив на цінові перспективи кінця поточного та початку наступного сезонів.

По-перше, ті нечисленні фермерські господарства, які ще мають запаси якісної цибулі в Україні, з початку лютого призупинили продаж, встановивши декларативну ціну, що сягає $0,96/кг. Відтак, що форсувати продажі зараз фермери не будуть в надії на встановлення нових цінових рекордів навесні 2023 року – для чого, начебто, є всі передумови.

По-друге, в країні було зафіксовано різке зростання попиту на насіння ріпчастої цибулі, а імпорт цибулі-сівка для посадки під зиму та отримання екстра-ранньої озимої продукції досяг рекорду у 2022 році.

Але з травня конфігурація українського ринку ріпчастої цибулі може різко змінитися, адже з цього періоду кількість змінних на ринку істотно зросте. І шанси скористатися цибульною кризою, отримавши при цьому надприбутки, ставить під сумнів низка факторів, серед яких:

  • Можливість кардинальних змін на світовому ринку та вірогідність великих обсягів поставок в Україну продукції з Центральної Азії та Азербайджану/Ірану тощо
  • Збільшення виробництва на півдні й заході країни, яке може призвести до різких періодів надпропозиції цибулі в цих регіонах. Різке і масове дозрівання істотних обсягів цибулі без значних потужностей з її сушіння може призвести до тимчасових і досить неприємних для фермерів падінь цін.

Водночас прогнозується, що в сезоні-2023/24 залежність українського ринку цибулі від імпорту значно знизиться. Хоча цей фактор все ж буде відігравати істотну роль, особливо в другій половині, коли неякісна місцева продукція з ринку піде. «Причому в такому випадку, швидше за все, йтиметься про не зовсім привабливі для гравців у «овочевому казино» ціни», — зазначає Євген Кузін.

Новости: Украина

все новости


Читайте также:

все актуальные материалы