Без мита й квот в Євросоюз: аграрії просять ЄС зберегти преференції в торгівлі

Новини Украина Без мита й квот в Євросоюз: аграрії просять ЄС зберегти преференції в торгівлі

Опубліковано:


Всеукраїнська Аграрна Рада ініціювала звернення аграрного загалу до європейської влади щодо збереження та пролонгації дії умов преференційної торгівлі між Україною та ЄС щонайменше до кінця 2024 року.Ця ініціатива особливо актуальна на тлі повідомлень про те, що Єврокомісія розглядає можливість повернення мит і квот на українську агропродукцію.

Звернення від імені ГС «Всеукраїнський аграрний форум», до складу якої входять провідні аграрні асоціації, надіслані до голови Комітету з питань сільського господарства та розвитку сільських територій Європарламенту, членів Ради з питань сільського господарства та рибальства ЄС. Також відповідні листи направлені до членів Союзу великих сільськогосподарських «парасолькових» організацій COPA і COGECA, які представляють найпотужнішу групу інтересів європейських фермерів.

Раніше голова ВАР Андрій Дикун зустрівся із головою Комітету з питань сільського господарства та розвитку сільських територій Європарламенту Норберта Лінза для обговорення цього питання. За словами представника Комітету, абсолютна більшість членів Європарламенту підтримує обраний для України курс лібералізації ринку ЄС для України, не дивлячись на усі складнощі, які виникають, зокрема для сусідніх країн із Україною, починаючи з Польщі.

Експерти зазначають, що обсяги поставки аграрної продукції до ЄС збільшилися втричі, а частка ЄС у зовнішніх поставках аграрної продукції в 2022 році досягла рекордних 55% з урахуванням ймовірного транзиту. Втім, в цілому за рік, експорт аграрної продукції все одно скоротився на $4,3 млрд або на 15,5%. До того ж, експортні обсяги минулого року багато в чому були сформований за рахунок рекордних показників виробництва агропродукції в 2021 році.

Наявні економічні факти і об’єктивні очікування свідчать про неминуче скорочення як виробничого, так і експортного потенціалу аграрної галузі України вже цього року. «Надання підтримки з боку ЄС та запровадження преференційного режиму торгівлі, безумовно, є відчутними для аграрного сектору України. Водночас, відповідні заходи в умовах війни, на жаль, залишаються для галузі переважно реанімаційним інструментом. Зупинка або обмеження реанімаційних заходів в будь-якій формі прискорить падіння аграрної галузі з усіма негативними соціально-економічними наслідками», – йдеться у зверненні.

Організації-члени ГС «ВАФ» впевнені, що свідоме запровадження заходів, які будуть мати негативний вплив на виробничий та експортний потенціал України, також можуть нести в собі ризики геополітичного масштабу. Зазначається, що країна-агресор вже поточного сезону вийшла на 1 позицію в світі з експорту пшениці і соняшникової олії.

Звернення аграрної спільноти ініційоване напередодні  саміту Україна-ЄС та повідомлень в європейських ЗМІ, що  Єврокомісія розглядає можливість повернення мит і квот на агропродукцію з України протягом найближчих тижнів. Таке рішення начебто ухвалено після скарг з боку держав-членів ЄС, зокрема, Румунії, Угорщини та Польщі на збільшення українського експорту зерна, що ставить місцевих фермерів у невигідне становище.

Новости: Украина

все новости


Читайте также:

все актуальные материалы