Чому ціни на яблуко стрімко «котяться» вгору?

Новини Украина Чому ціни на яблуко стрімко «котяться» вгору?

Опубліковано:


Оптові ціни на яблуко в Україні наразі більш ніж удвічі перевищують торішні рівні. У багатьох це викликає здивування, тому що врожай яблука у 2022 році був хорошим. Аналітики  EastFruit відповіли на типові запитання щодо причин подорожчання.

Наразі, попри непоганий врожай яблука 2022 року, на ринку вже починає превалювати пропозиція імпортного яблука. Особливо в сегменті продукції середньої та високої якості. Середнє зростання оптових цін відносно тієї ж дати 2022 року склало 149%.

Але спостерігається і більш ніж дворазове зростання ціни на яблуко місцевого виробництва? Вся справа в базі для порівняння – 2022 року ціни на яблуко були невисокими й навіть почали знижуватися до травня, оскільки нові логістичні шляхи ще не було відпрацьовано, а порти України були заблоковані російськими агресорами. Це призвело до необхідності розпродажу яблука за мінімально можливими цінами. З цими мінімальними цінами ми зараз і порівнюємо сьогоднішні ціни.

Також потрібно врахувати, що 2022 року багато садівників упустили можливості провести обробітки в садах у весняно-літній період, тому що були труднощі з поставками ЗЗР і ПММ, а також відчувався дефіцит робочих рук. Це негативно позначилося на якості яблук і погіршило їх збереження в зимовий період.

Потрібно віддати належне українським садівникам і трейдерам – вони змогли швидко напрацювати альтернативні логістичні рішення, тож у сезоні 2022/23 головним покупцем яблука з України стали ОАЕ – очікується, що близько 10 тис. тонн українського яблука в цьому сезоні буде відправлено в Дубай. На другому місці теж країна, куди українське яблуко може потрапити тільки морем – Ірак.

Відзначимо також значні обсяги експорту яблука з України до Туреччини. Очевидно, що Туреччина стала хабом для реекспорту української продукції до країн, куди напряму Україна не може постачати свою продукцію, бо інших пояснень поставок яблука до цієї країни просто не може бути. Адже Туреччина, наприклад, є найбільшим експортером яблука в Індію, а Індія – одним із головних світових імпортерів яблука.

У рейтингу найбільших покупців українського яблука також були такі країни, як Франція, Швеція, Саудівська Аравія, Румунія, Вірменія, Грузія та Узбекистан.

Також цікаво відзначити, що імпорт яблука в Україну залишався порівняно невисоким аж до квітня, а головним постачальником стала не Польща, а Хорватія.

Водночас, світове виробництво яблук у сезоні 2022/2023 років, за прогнозами Міністерства сільського господарства США (USDA), скоротиться до 78,8 млн. тонн. Хоча  падіння врожаю в КНР компенсується приростом виробництва фруктів у Туреччині та ЄС. Сади в Італії та Франції відновилися від наслідків заморозків минулого сезону, а основний виробник Польща продовжує нарощувати виробництво.

Новости: Украина

все новости


Читайте также:

все актуальные материалы