Інвестувати у свинарство – зі знанням справи

Новини Животноводство Інвестувати у свинарство – зі знанням справи

Опубліковано:


свинарство

Факт, що капіталовкладення у розвиток українського аграрного сектору є одними з найбільш вигідних. Якщо рослинництво уже певним чином поділене та розвинене, то у тваринництві ще багато вільного місця. Мова йде, зокрема, про свинарство. Саме цій галузі приділяє багато уваги Центр підвищення ефективності в тваринництві (СІАВ). Додана вартість, яку забезпечує м’ясна галузь, здатна стати рушійною силою економіки України.

Як розповів генеральний директор СІАВ Микола Бабенко , Україна має всі можливості вирішити проблему світового дефіциту свинини, а інвестиційна привабливість свинарства має всі шанси стати вищою, ніж, навіть, птахівництва. Обсяги внутрішнього споживання свинини мають потенціал для збільшення щонайменше вдвічі. Дефіцит свинини на глобальному ринку, який немає кому заповнити, постійне підвищення цін на неї на фоні умов в Україні для найнижчої собівартості вирощування свиней у світі здатні зробити Україну світовою фабрикою продовольства так само, як найнижча собівартість зробила Китай світовою фабрикою непродовольчих товарів.

Водночас бізнес у свинарстві має свою специфіку, розібратись у якій та не допустити помилок інвесторам допомагає Центр підвищення ефективності в тваринництві. Він надає повний супровід, що включає складання бізнес-плану, впровадження системи обліку та контролю, відбір і навчання працівників, налаштування технології, контроль процесів і цільового використання інвестицій. Контроль фінансів – головне завдання, яке вирішує СІАВ. Про це – у статті «Автоматизація свинокомплексу або як не втратити 10 грн на 1 кг приросту».

свинарство

Керівник Центру звертає увагу потенційних інвесторів у свинарство на такі головні індикатори.

Індикатор №1. Собівартість курки — 0,65 євро за кг, а свині — 0,5 євро за кг на рідкій годівлі та 0,8 євро за кг на сухій. Забійний вихід однаковий — 75% живої ваги.

Індикатор №2. Внутрішні і світові ціни на курятину та свинину. Свинина дорожча за курятину. Світові ціни на свинину у напівтушах у 2019 році зросли у Європейському Союзі на 48%: з 1,33 євро/кг до 1,97 євро/кг.

Індикатор №3. Попит або дефіцит. Українці за рік у середньому споживають по 15 кг свинини, жителі країн Євросоюзу — 45 кг. У Китаї цей показник становить 40 кг, у Білорусі 38 кг,  Росії — 30 кг, що відповідає фізіологічній нормі. Для забезпечення свининою вітчизняного ринку необхідно в Україні подвоїти її виробництво. Споживання курятини в Україні досягло рівня сусідніх країн: 25 кг.

Індикатор №4. Експортний потенціал. Як раніше прогнозував відділ аграрної аналітики нідерландського банку Rabobank, втрата частини світового виробництва свинини через африканську чуму свиней (АЧС) призведе до дефіциту цього м’яса у світі на рівні 10 млн тонн.

Індикатор №5. Закриття свинокомплексів в Європейському Союзі.  Такі країни ЄС, як Бельгія, Нідерланди, Данія, – співставні за територіями з однією областю України, але утримують кількість свиней на свинокомплексах у 2-4 рази більшу, ніж в Україні на свинокомплексах 24 областей.

До екологічних обмежень цих країн додається і дефіцит кормів. В Україні таких проблем немає.

За 2019 рік Євросоюз, який є головним постачальником свинини на зовнішні ринки, продав іншим країнам 4,2 млн тонн, що перевищує  половину обсягів світового експорту цього продукту.

У CIAB вважають, що саме зараз настав той час, коли варто збільшити виробництво та перезапустити експорт української свинини. Водночас, аби свинарство стало високорентабельним бізнесом, потрібно усунути перешкоди на цьому шляху.

свинарство

Перешкода №1 — нелегальний ринок свинини, інфікованої АЧС, що є причиною поширення АЧС, коли інші країни за такий час стали вільні від АЧС. За понад вісім років існування вірусу в Україні свинокомплекси залишаються незахищеними, їм не виплачуються компенсації за свиней у випадку АЧС. Проблема замовчується як на рівні центральної влади, так і галузевими асоціаціями. Від неконтрольованого поширення АЧС в Україні страждають не лише вітчизняні свинарі, але й їхні колеги за кордоном, у тому числі в країнах ЄС.  Як повідомляв AgroONE, Громадська Спілка «Центр підвищення ефективності в тваринництві» виступила з ініціативою передбачити 500 млн грн на компенсацію підприємствам за знищене поголів’я свиней через захворювання на африканську чуму свиней у рамках державної програми підтримки аграріїв у 2020 році.

Перешкода №2 — висока собівартість, відставання на 20 років із запуском рідкої годівлі, з якою собівартість живої ваги свиней в Україні може стати найнижчою в світі – 0,5 євро за кг. За даними асоціації “Свинарі України”, собівартість живої ваги в Україні становить 1,3 євро за кг. Про ці й інші проблеми, що призвели до штучного закриття понад 2000 українських свинокомплексів за останні 6 років, ішлося у статті «Чи бути СВИНОапокаліпсису–2, або Чому галузева асоціація поразки подає за перемоги». 

В Україні можливий один з найнижчих рівнів собівартості вирощування свиней у світі — 0,8 євро за кг живої маси на сухих кормах і 0,5 євро за кг живої маси на рідкій годівлі за системою “Точне свинарство™”. Індустрія свинарства готова подвоїти й потроїти потужності виробництва і чекає інвесторів.

«Ми пропонуємо захист інвестицій, впровадження технологій, що дозволять отримати собівартість 0,5-0,8 євро/кг.

Прихід капіталу принесе власникам свинокомплексів рентабельність інвестицій 100-200% на рік, завантажить переробну галузь, яка на 50% простоює, створить робочі місця. Держава отримає податки. Додана вартість від реалізації Програми “Нове свинарство 2025” складе 88 млрд грн/рік. Експорт 2 млн т свинини принесе 3 млрд євро валюти», – резюмував Микола Бабенко.

Олександр Кривенко

Новости: Животноводство

все новости


Читайте также:

все актуальные материалы