Консультационный центр для аграриев

Який вплив амінокислот Гліцину і Проліну на розвиток та продуктивність рослин?

21 ноября 2017 г.
Консультационный центр Технологии культур Який вплив амінокислот Гліцину і Проліну на розвиток та продуктивність рослин?

Ответ:

Протягом життєвого циклу рослин зернових, як і інших культур, вони знаходяться під впливом стресів, що дозволяє лише на 30-35% реалізувати біологічний потенціал урожайності.

Всякий прояв стресу — це свідчення глибоких порушень обміну речовин, що спричиняють значне зменшення потенціалу урожайності. Потривожені стресом рослини активують захисні механізми, виробляючи різноманітні субстанції, котрі викликають продукування амінокислот та відповідних білків.

Серед численних амінокислот (у тому числі 20-ти, що входять до складу білків), слід відмітити амінокислоти Гліцин та Пролін.

Гліцин виконує роль хелатуючого агента, є прокурсом хлорофілу, завдяки чому активує фотосинтез. Гліцин являється компонентом структурних білків, які вивільняються у момент біотичних стресів. Ці білки зміцнюють клітинні стінки та обмежують проникнення патогенів у тканини рослин. Гліцин відіграє головну роль у захисті клітин від зневоднення. Завдяки тому, що молекули Гліцину набагато менші від інших хелатуючих речовин, добриво, в якому він міститься, як правило, має більшу концентрацію мікроелементів. Як складова білків, Гліцин разом з мікроелементами вбудовується у стінки рослин.

Пролін сприяє підвищенню імунітету рослин у стресових умовах і накопиченню азоту, посилює здатність насіння до проростання, активує фотосинтез, збільшуючи вміст хлорофілу, покращує генеративний розвиток рослин. Пролін покращує запліднення, регулює водообмін. Він виробляється в умовах водного та температурного стресів, патогенного зараження. В умовах водного стресу Пролін впливає на ефективне поглинання та використання вологи під час посухи, запобігаючи надмірному зневодненню та викликає стійки структури білків та їх синтез.

Під час посухи речовини, які звичайно використовуються рослиною для її зростання, використовуються на синтез Проліну, як і інших амінокислот в умовах настання стресів. При внесенні Лізину, Проліну і інших амінокислот у вигляді підживлення, енергія на їх утворення не витрачається, а направляється на життєві процеси рослинного організму. Тобто, використання амінокислот як підживлення зберігає енергію рослин на їх виробництво. Для зменшення негативного впливу стресів на рослину, що приводить до зниження її продуктивності, використовують мікродобрива та антистресанти, що містять в собі амінокислоти.

Це властиво, наприклад, мікродобривам NANOVIT компанії Agrovit Group (Польща-Україна), в яких міститься до 67 гр на 1 л незамінних амінокислот (Гліцин, Лейцин, Глутамінова кислота, Лізин, Метіонін, Пролін, Аналін, Гістицид, Фенілаланін, Терозін, Триптофан, Валін, Ізолейцин, Цистин), а також фітогормони, полісахариди, гумати, біополісахариди, органічні кислоти. До складу висококонцентрованого біостимулятора-антистресанта Нановіт Аміно Макс входить 403 г на 1 л амінокислот, а також 47 г макро- і мікроелементів, фітогормони, полісахариди.

Використання амінокислотних препаратів забезпечує добрий захист рослин від негативного впливу стресів на продуктивність с/г культур.