
Питання. Ячмінь озимий голозерний посіяли 30 жовтня. Дощі були незначні, але промочило ґрунт на 5-9 см. Волога з’єдналася. Зараз рослини мають по 3-5 листочків, але є плямистість. Фунгіцидом треба обробляти? (агроном, фермерське господарство, Тарутинський р-н, Одеська обл.).
Відповідь. Голозерний ячмінь дуже добре кущиться та спокійно перезимовує. Для старту та початку осінньої вегетації вологи достатньо посередньо, тому у фазу появи п’ятого листочка за будь-яких умов при наявності плямистості треба, по-перше, звернутися до фітопатологів для визначення природи плямистості, а потім, якщо це плямистість фізіологічна – фунгіцидний захист не є обов’язковим, але бажаним. Якщо виявлено, що плямистість є хвороботворною, за сприятливих погодних умов (протягом доби температура повітря +8-120С) необхідно провести фунгіцидну обробку посіву. Норма препарату повинна бути половинною. Цього цілком достатньо для стримання розвитку плямистості. З фунгіцидів підбирати треба бюджетні, з діючими речовинами карбендазим, тебуконазол, епоксиконазол, біксафен, протіоконазол, метконазол та інші.
Питання. Підкажіть, будь ласка. Хочемо вибрати яру культуру, яка була би корисною як попередник для озимих культур та досить рентабельною і затребуваною на зерновому ринку (агроном, фермерське господарство, Донецька обл.).
Відповідь. Дуже слушне питання. Можливими дуже добрими попередниками з ярих культур вважаю льон олійний, коріандр, різновиди гірчиці, амарант тощо. Давайте розглянемо таку культуру як льон. Льон має високу прибутковість. Це по-перше. Олійний льон є безвідходною технічною культурою з високим економічним ефектом. Ця чудова культура славиться достатньою потенціальною врожайністю – 2.0-2.7 ц/га. Традиційно льон вважається одним з найкращих попередників для абсолютної більшості сільськогосподарських культур. Його сіють у ранні та надранні терміни. Культура має короткий вегетаційний період, який складає усього 80-100 діб.
Льон дуже активно використовує весняно-зимові запаси ґрунтової вологи. Він не має властивості вилягання та осипання, має надзвичайну посухостійкість, яка обумовлена постійним розвитком кореневої системи протягом усієї вегетації та має прямий доступ до вологи аж до цвітіння. Під льон можна займати до 30% посівних масивів, особливо в умовах південних і східних областей України. Льон не примхливий до складних умов, екологічно адаптований до будь-яких умов.
Технологія вирощування льону у самих критичних зонах (Південь і Схід).
Під час підготовки ґрунту під льон необхідно провести осіннє вирівнювання ріллі. Якщо поля засмічені бур’янами, необхідно провести пошарову обробку ґрунту. По сходах багаторічних бур’янів (5-6 листочків) застосувати гербіциди групи 2,4-Д (1.5-2.0 кг/га), Ураган (2-4 л/га) тощо. Оптимальна норма внесення добрив – NPK:60-60-60. По досягненню ґрунтом фізичної зрілості провести ранню культивацію на глибину загортання насіння 5-6 см. За сильного пересихання ґрунту проводимо коткування посіву. Бажано у цей час вносити селітру, котра швидше вимивається у глибокі шари ґрунту.
Важливим фактором є наявність бору, марганцю, міді, цинку, молібдену і кобальту. Найбільш ефективним прийомом застосування мікроелементів вважаю передпосівну обробку насіння, а потім обприскування рослин протягом вегетації. На даному етапі можливо сумістити застосування з пестицидами для захисту льону олійного від хвороб і бур’янів. Терміни сівби: третя декада березня – перша декада квітня. Для дружних сходів ґрунт повинен прогрітися до 10-120С. Сходи з’являються на 7 добу. Переносить приморозки до – 40С. Норма висіву – 7-8 млн шт./га. Оптимальна густота посіву – 500 – 700 рослин на 1 м2.
Головні етапи розвитку, які проходить льон протягом життєвого циклу: 1. Сходи (поява сім’ядольних листочків). 2. «Ялинка» (етап від появи дійсних листочків до закладки квіткових бутонів). 3. Бутонізація. 4. Цвітіння. 5. Визрівання. Більш детально технологію можна подивитися у журналі «AgroOne» №4 (17), квітень 2017 р., стор. 6.
- Розумні рішення від ТОВ «ТПГ «Агропром»
- Запитання-відповідь
- Антропогенні фактори як каталізатори-прискорювачі невідворотних кліматичних змін. Все ще попереду
- Як швидко вивести рослину зі стресу?
- Арахіс: підготовка і очищення насіння на заводі «Фадєєв АГРО»
- Маржинальна спаржа: поради практика
- Вплив застосування азотних добрив на насіннєву продуктивність ріпаку озимого
- Умови ефективного живлення рослин
- Диференційоване внесення добрив – один з найважливіших елементів точного землеробства
- Продуктивність пшениці озимої в умовах Південного степу України
- «Вища ліга» щодо захисту рослин
- Вогнем і струмом
- Не так сталось, як гадалось, або чому не все задумане збувається
- Внесення змін до договору оренди землі у судовому порядку як спосіб захисту права, передбаченого законодавством
- Автоматизовані вологоміри – рішення сучасності
- «ІнтерАГРО 2020»: ваш успіх – справа техніки!
- Чи можна у договорі емфітевзису встановити переважне право емфітевта на купівлю?