Ключовий елемент

2 Липня 2019 г.

Статьи Агротехнологии Ключовий елемент
самохідний обприскувач

З огляду на погодні умови останніх років, сьогодні кожне господарство площею навіть від 500 га повинно мати хороший самохідний обприскувач


Весна-початок літа сезону 2019 впали агрономові, мов сніг на голову. Після чергової теплої зими прийшли квітень і травень з майже щоденними дощами, різкі коливання холодних і спекотних температур. Як наслідок – комфортно себе відчули і шкідники, і збудники захворювань, і незчисленне насіння бур’янів, яке радо почало використовувати вологу.

Крім того, рясні опади повимивали більшу кількість елементів живлення у нижні шари ґрунту. Ці незаплановані втрати потрібно компенсувати шляхом позакореневих внесень. Ось і виходить, що весь травень і червень потрібно було тільки те й робити, що обприскувати. Нерідко – по грязюці. Знайомі керівники господарств з Тернопільщини оповідали, що впродовж останніх тижнів тричі вносили на озиму пшеницю фунгіциди і шість (!) разів проходили по цукрових буряках, рятуючи посіви від цілого букету загроз.

Поряд з тим, арсенал для захисту рослин у багатьох господарствах і досі залишає бажати кращого. На озброєнні там перебувають або замучені життям самохідні обприскувачі, що мають поважний вік, або ж апріорі набагато менш ефективні бюджетні причіпні агрегати. Нерідко це машини з невисокою робочою швидкістю, низькою прохідністю, відсутністю сучасних опцій і т.д. При цьому такі моделі не часто можуть похвалитися високоякісним супутнім сервісом.

Простіше кажучи, на чому намагатися заощадити не варто сьогодні, так на машинах для захисту рослин точно.

Сьогодні складається катастрофічна ситуація в окремих регіонах з різними видами шкідників. Трапляється, що «вікно» для здійснення ефективного внесення ЗЗР обраховується ліченими днями.

Це висуває не лише підвищені вимоги до продуктивності обприскувачів, але й до якості самого внесення, починаючи від конструктивних особливостей агрегату, та закінчуючи дотриманням вимог приготування робочих розчинів.

самохідний обприскувач

Навряд чи доцільно сьогодні продовжувати працювати за принципом: придбали невідомо у кого препаратів трохи дешевше, залили їх у бак, не турбуючись про сумісність, відразу без змішування пустили у поле і вилили через зношені форсунки… Звісно, на щастя так працюють лише окремі несвідомі агрономи, однак тих чи інших помилок при приготуванні робочих розчинів та внесенні засобів захисту рослин і мікродобрив спричиняються майже у кожному господарстві.

Тому маємо розуміти, що якщо вносимо якийсь по-справжньому якісний препарат, який обходиться у 30 доларів з розрахунку на один гектар, та ще й у баковій суміші, то мусимо забезпечити оптимальні умови для того, щоб він подіяв. Це стосується як технологічних рекомендацій, так і вибору техніки для захисту рослин.

В цьому плані важливо постійно спостерігати за ринком, на якому регулярно з’являються достойні пропозиції від провідних світових виробників.

Такі відомі бренди як Kuhn, Massey Ferguson, Berthoud та інші виводять на ринок оптимальні з точки зору ціни/якості моделі, розраховані, вочевидь, головним чином на те, аби їх могли придбати та ефективно використовувати середні господарства.

Яскравим прикладом такого підходу може бути цьогорічна прем’єра новинки компанії АМАКО – самохідного обприскувача Massey Ferguson. Поки що це дві моделі з кліренсом 165 см: MF 9330 і MF 9335.

На що тут хочеться звернути увагу?

По-перше, це моделі з середнім розміром баку (3000 і 3500 л) та штангами від 24 до 32 м. І відповідно, новинки Massey Ferguson можуть однаково ефективно використовуватися як у господарстві на 1500 га, так і у підрозділі великого холдингу. 165-сантиметровий кліренс дозволяє забезпечити високу універсальність MF 9330 і MF 9335, якими можна гарувати як на підживленні озимих культур, так і провадити десикацію середньорослих кукурудзи та соняшнику.

Також це економічні, витривалі 200-сильні двигуни AGCO, розраховані на роботу за усереднено складних умов. Тобто, такі самохідні обприскувачі спокійно збираються і на помірно крутий схил, і пройдуть не дуже в’язкою багнюкою, і відпрацюють без проблем саме стільки, скільки потрібно їх власникам.

При цьому такі машини працюють швидко (до 35 км/год), а їх специфічна конструкція гнучкої рами дає змогу компенсувати вплив навантажень під час роботи за найскладніших умов. Так само сьогодні кожен виробник дуже уважно підходить до стабілізації штанги, яка у MF 9330 і MF 9335 реалізована оптимальним чином.

Це саме стосується відключення секцій, наявності гідравлічної зміни колії і гідравлічного автопілоту з заходом на кут 90 градусів. Себто, це універсальні робочі «конячки». Саме такі безпроблемні надійні машини з низкою корисних опцій для захисту рослин потрібні у більшості господарств.

Поряд з тим, самохідний обприскувач, як і будь-яка високотехнологічна сільгоспмашина, потребує нормального сервісного обслуговування. Ось тут і знаходяться головні тонкощі правильного вибору моделі. У регіоні у безпосередній близькості до господарства повинна бути розташована нормальна філія дилера зі складом першочергових запасних частин. Там повинні перебувати хоча б дві реальні, а не просто задекларовані бригади сервісних інженерів. Так само придбання самохідного обприскувача має супроводжуватися належною передпродажною підготовкою та післяпродажним консультаційним супроводом. Це нібито прості, усім зрозумілі речі, які однак можуть собі дозволити втілити далебі не всі дилери. І ті ж таки нові самохідні обприскувачі Massey Ferguson АМАКО виводить на ринок з розрахунку на власну супутню, добре організовану структуру сервісного забезпечення.

Такими міркуваннями мають керуватися усі дилери, враховуючи зростаючу гостру потребу ринку у адекватних за ціною, добротних сучасних самохідних обприскувачах. Кожен керівник агрокомпанії має розуміти, що невчасно або неякісно внісши фунгіцид чи мікродобриво, він втрачає не лише витрачений препарат і пальне, але й ризикує суттєво недобрати врожай. Тому нормальний високопродуктивний самохідний обприскувач має бути пріоритетом номер 1 у тих господарствах, де на цьому напрямку працюють застарілі машини.

Іван Бойко