
Опубліковано:
Обсяг закупівлі міндобрив українськими аграріями нині скоротився приблизно на 30% порівняно з довоєнним періодом – до 1,5-2,5 млн тонн. Як пише АПК-Інформ, такі цифри озвучив керівник роздрібного напряму Ostchem RETAiL (один із трейдерів OSTCHEM) Євген Хуриленко.
За його словами, змінилася структура споживання мінеральних добрив агровиробниками: «Лідером споживання, як і раніше, залишається селітра – понад 50%, це класика. На друге місце у нас цього сезону вийшов КАС – 35%. На третьому місці – карбамід, 15%».
При цьому у 2023 р. відбулося зниження споживання складних добрив, що зумовлено об’єктивними причинами.
«Складні добрива раніше постачалися в Україну з недружніх країн. Не секрет, що 80% цих добрив імпортувалися з Білорусії. І на цьому було побудовано логістику більшості українських дистриб’юторів, які працювали зі складними добривами», — пояснив експерт.
Також, за словами керівника Ostchem RETAiL, цього року на ринку суттєво пожвавилися обмінні угоди, коли укладається угода на обмін добрив на зерно. Це пов’язано з дефіцитом оборотних коштів у аграріїв та зростанням вартості кредитів.
«Подальша динаміка українського ринку добрив залежатиме від трьох базових факторів – ходу війни, цін на газ та світових цін на агропродукцію», — підкреслив Євген Хуриленко.
Раніше відзначалося поступове відновлення ринку мінеральних добрив, зокрема, нарощування обсягів виробництва хімзаводам компанії Ostchem Retaіl, «Рівнеазот» черкаський «Азот».
Хоча фахівці говорять, що після війни Україна опиниться геть в іншій реальності щодо виробництва і постачання добрив. Чимало виробництв і раніше потребували модернізації, а після війни доведеться фактично відновлювати галузь.