
Опубліковано:
Станом на кінець жовтня в Україні намолочено 63,2 млн тонн нового врожаю, з яких зернових культур — 43,4 млн тонн, олійних — 19,6 млн тонн. По даним Мінагрополітики, збір зернових та зернобобових культур проведено на площі 8 849,8 тис. га при врожайності 49,0 ц/га, в тому числі:
пшениці обмолочено 4 694,5 тис. га (врожайність — 47,6 ц/га), намолочено 22 409 тис. тонн;
кукурудзи обмолочено 1 947,3 тис. га (врожайність — 68,4 ц/га), намолочено 13 320 тис. тонн;
ячменю обмолочено 1 504,5 тис. га (врожайність — 39,2 ц/га), намолочено 5 890 тис. тонн;
гороху обмолочено 154,4 тис. га (врожайність — 25,8 ц/га), намолочено 398,2 тис. тонн;
гречки обмолочено 138,1 тис. га (врожайність — 14,9 ц/га), намолочено 205,6 тис. тонн;
проса обмолочено 78,6 тис. га (врожайність — 22,7 ц/га), намолочено 178,4 тис. тонн;
інших зернових та зернобобових культур обмолочено 332,5 тис. га, намолочено 964,9 тис. тонн.
Збір олійних культур проведено на площі 7 813,7 тис. га, зокрема:
соняшника обмолочено на площі 4 687,9 тис. га, (врожайність — 23,6 ц/га), намолочено 11 074 тис. тонн насіння;
сої обмолочено на площі 1 729,8 тис. га, (врожайність — 26,1 ц/га ), намолочено 4 507 тис. тонн;
ріпаку збір завершено, площа обмолоту — 1 396 тис. га, намолочено
4 005 тис. тонн насіння при урожайності 28,7 ц/га.
Продовжується збір цукрових буряків, їх викопано на площі 155,4 тис. га, накопано 7 334 тис. тонн солодких коренів при врожайності 472,1 ц/га.
Нагадаємо, що на початку жовтня Мінагро підвищило прогноз валового виробництва зернових та олійних культур в Україні у 2023 році до 79,1 млн тонн. У 2022 році врожай сягнув 73,8 млн.
Експортерів агропродукції беруть під жорсткий контроль.
Уряд ухвалив рішення про зміну правил/процедури експорту аграрної продукції. Як стало відомо УЗА на координаційній раді при Міністерстві аграрної політики та продовольства, відповідну Постанову Уряду планують опублікувати найближчим часом.
Протягом 10 діб будуть відпрацьовані деталі оновленої процедури експорту, що передбачатиме, як заявляють автори, боротьбу з тіньовим ринком та неповерненням валютної виручки в країну.
Згідно нововведень, які планує запровадити уряд , компаніям, що займаються експортом агропродукції потрібно буде стати на облік в державному аграрному реєстрі (ДАР). Верифікація в ДАР відбуватиметься за наявності свідоцтва про платника податків станом на 23 лютого 2022 року та зараз. Компаніям також потрібно не мати простроченого повернення валютної виручки. Інакше, експортеру доведеться отримувати ліцензію на експорт агропродукції.
Ще одним нововведення буде зміна процедури повернення ПДВ експортерам, яке буде відбуватися лише після повернення валютної виручки експортером. Термін повернення виручки зменшено зі 180 до 90 діб. Окрім того, Нацбанк заборонить закривати рахунки до зняття валютного контролю.
Нагадаємо, що минулого місяця Україні вдалося експортувати 4,2 млн тонн аграрної продукції, що на 3% менше аналогічного показника попереднього місяця.
Структура експорту вигляділа наступним чином:
зернові культури: 2,1 млн тонн (пшениця – 63%, кукурудза – 30%, ячмінь – 6%). Падіння до показника минулого місяця: -10%;
олійних культур – 880,9 тис. тонн (ріпак – 75%, соєві боби – 23% та насіння соняшнику – 1%). Зростання: +17%.
рослинні олії – 479,9 тис. тонн (соняшникова олія – 74%, ріпакова – 22% та соєва – 3%). Падіння: -13%.
макухи після вилучення рослинних олій – 415,3 тис. тонн (соняшникова – 95%, соєва – 5%). Зростання: +13%.
Гранти на теплиці та сади відтепер по новим правилам.
Уряд змінив Порядок надання грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства і Порядок надання грантів для створення або розвитку тепличного господарства в частині удосконалення механізмів підтримки суб’єктів господарювання. Такою новиною порадував представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук.
Передбачено, серед іншого, що отримувач гранту зобов’язується створити робочі місця та працевлаштувати на них осіб на повну тривалість робочого дня зі встановленням обов’язкового мінімального рівня заробітної плати таких працівників.
Розширено перелік умов скасування рішень Мінагрополітики, зокрема, у разі закриття отримувачем банківського рахунку в односторонньому порядку та у випадку порушення 30 денного строку після укладення договору переказу усієї суми коштів своєї частки співфінансування. Уточнено кількість працівників необхідних для надання грантів для створення або розвитку тепличного господарства. Скорочено перелік областей для здійснення посадок мигдалю.
Нагадаємо, що у рамках урядової грантової програми підтримки малого та середнього бізнесу єРобота цьогоріч 118 господарств отримали державну допомогу на суму 476,7 млн гривень на розвиток садів і теплиць.
Зокрема, на сади виплачені майже 378 млн гривень 99 господарствам. А 19 підприємств отримали 98,7 млн гривень – на теплиці.
Відкрито Кліматичний офіс для виходу на вуглецевий ринок.
В Києві розпочинає роботу Кліматичний Офіс. Це стало можливим завдяки підтримці від Європейського Союзу та Міжнародної кліматичної ініціативи. Як повідомляють в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України, це остання ланка, яка завершить розбудову кліматичного врядування в нашій країні.
Діяльність Кліматичного офісу включає наступні напрямки :
підтримка Уряду України у реалізації кліматичної політики;
допомога регіонам та бізнесу у реалізації проєктів з декарбонізації та адаптації;
залучення зелених фінансів (кліматичних) на післявоєнне відновлення України;
налагодження співпраці України за статтею 6 Паризької угоди та долученню до міжнародного вуглецевого ринку;
сприяння розбудові системи торгівлі викидами в Україні.
У профільному міністерстві також повідомили, що у 2025 мають бути введені карбонові сертифікати. Це дозволить Україні та її виробникам реалізувати надлишкові обсяги СО2, що не були емітовані. А у 2026 система торгівлі викидами запрацює в Україні повноцінно.
«Наразі нам потрібно провести верифікацію всіх наявних даних і показати світу наш потенціал щодо вільних квот. Ми готові ділитися вільними викидами і робити наш внесок у світовий кліматичний трек. Нашій країні важлива підтримка партнерів і ми дійсно її відчуваємо від самого початку нашої боротьби за справедливість та мир», – наголосив міністр захисту довкілля Руслан Стрілець.