
Опубліковано:
Польські молочники звернулися до свого уряду з проханням вилучити молоко і молочні продукти зі списку забороненого імпорту, адже Україна може вжити заходів у відповідь, Про це з посиланням на організацію польських молочних асоціацій “Порозуміння в молочній галузі” інформує Uadairy.
Польські молочні асоціації у листі, адресованому Вальдемару Буді, міністру розвитку та технологій Польщі, звертають увагу на те, що через зниження попиту на молочну продукцію, а також через інфляцію, що зараз як ніколи змушені покладатися на експорт молочних продуктів
- Однією із значущих країн у торгівлі молочною продукцією є Україна. Вже 5 років ми є найбільшим постачальником сиру, молока, молочних напоїв та модифікованої сироватки в Україну. Україна є одним із найбільших одержувачів нашої молочної продукції за межами ЄС (108 млн євро у 2022 році), і на неї припадає понад 3% усього нашого експорту. Україна займає 17% експорту польського йогурту, 7% експорту плавленого сиру та 9% сичужного сиру.
Тому нас занепокоїла постанова, підписана вами 15 квітня цього року про заборону імпорту сільськогосподарської продукції з України. Згідно з додатком до постанови, заборона також стосується молока та молочних продуктів.
Як представники молочної галузі ми вважаємо, що поточні результати зовнішньої торгівлі молочними продуктами між Польщею та Україною не виправдовують запровадження таких різких заходів, як заборона імпорту молока та молочних продуктів до нашої країни. Водночас ми побоюємося, що українська сторона може вжити заходів у відповідь у торгівлі з Польщею, що призведе до припинення або заборони експорту переважно наших сирів, сухої сироватки та ферментованих продуктів, для яких Україна сьогодні є важливим ринком збуту.
Нагадаємо, що ще до початку бойових дій на території нашого східного сусіда українська сторона хотіла обмежити експорт сиру з Польщі в Україну, звинувачуючи польську сторону у використанні демпінгових цін.
Враховуючи викладене, просимо виключити молоко та молочну продукцію з додатку до наказу Міністра розвитку і технологій від 15 квітня 2023 року про заборону імпорту сільськогосподарської продукції з України”.
Раніше повідомлялося, що Угорська зернова асоціація теж розкритикувала рішення уряду про заборону імпорту агропродукції з України. На думку фахівців, це призведе до дефіциту, подорожчання продовольства та підірве зусилля щодо стримування рівня інфляції в Європейському Союзі.
Також очільниця зернової асоціації Жофія Поца зазначила, що Угорщині необхідно імпортувати близько 700 тис. т фуражної кукурудзи після поганого врожаю минулого року, і Україна була б найдешевшим постачальником.
Водночас, напередодні перемовин профільних міністрів Болгарії, Румунії, Словаччини та Угорщини міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус, зазначив що остання пропозиція ЄС, яка передбачає виділення допомоги фермерам п’яти прикордонних країн у розмірі €100 млн, недостатня. І польський урядовець наголосив, що Польща звертатиметься за продовженням заборони на перевезення аграрних вантажів з України до кінця року.