Від чого залежить рентабельність вирощування сої

Новини Украина Від чого залежить рентабельність вирощування сої
сої

Опубліковано:


Поступова зміна кліматичних умов всерйоз ускладнює умови вегетації такої культури як соя. Поряд з тим в господарствах, що розташовані у різних регіонах України, вдається отримувати стабільні пристойні врожаї сої. На що слід звернути увагу при вирощуванні цієї культури в першу чергу?


Підбір сортів під конкретні грунтово-кліматичні умови

Це чи не найважливіший аспект вирощування сої. Ми звикли обирати ті сорти, які добре себе показали в принципі і були відмінно прорекламовані. Усе начебто логічно, але врожайність конкретно на наших полях може бути нижчою. Чому? Наприклад тому, що сорт, який показав себе за 200 км на південь із найкращого боку як ультраранній може виявитися у нас вже середньостиглим, і найважливіші його фази вегетації, скажімо, цвітіння потрапляють на найлютішу спеку… Або навпаки – сорт просто не встигає як слід налитися і визріти. Це ж відноситься і до вибору сортів сої згідно критеріїв стійкості та інтенсивності.

Правильний вибір сорту сої – це щонайменше 50% успіху при вирощуванні цієї культури, тому ні в якому разі не слід нехтувати цим аспектом, а навпаки – звернути на нього головну увагу. Адже це безкоштовний спосіб підвищити врожайність сої та досягти економічної стабільності вирощування.

Варто підійти до вибору сортів сої нетрадиційно

По-перше, звернути увагу на спеціалізовані англомовні сайти, в першу чергу канадські, де в режимі реального часу вивішуються результати випробувань сотень сортів сої в різних ґрунтово-кліматичних умовах. Там є всі необхідні дані щодо вологи, кількості потрібних теплових одиниць, термінів дозрівання та інших особливостей кожного сорту.

По-друге, слід здійснити нехитрі арифметичні розрахунки, опрацювавши взяті на регіональній метеостанції дані щодо кількості опадів впродовж останніх 10-15 років, і розподіливши їх по місяцях. Що це дасть? Для початку – дасть змогу зрозуміти, чи є сенс висівати сою в цьому районі взагалі. Але найголовніше: ми зможемо простежити кліматичні закономірності. Наприклад, більша частина дощів йде в травні-початку червня – вибираємо сорти, ключові фази вегетації яких потрапляють під вологу. Опади починають випадати в липні – підбираємо більш пізні сорти. Дощів взагалі раніше вересня не буває – замислюємося над зрошенням або експериментуємо…

Передпосівна обробка насіння

Якщо ми хочемо навчитися отримувати стабільні врожаї сої, то в цьому разі маємо чітко усвідомити, що будь-яка, навіть найбільш бюджетна технологія вирощування цієї культури вимагає якісної передпосівної обробки насіння. Першою чергою це стосується інокуляції. Завдяки наявності в складі інокулянтів штамів спеціальних бактерій – ризобій, рослини сої отримують можливість отримати додатковий легкий для засвоєння атмосферний азот в кількості не менш аніж 40 кг/га. Також це активізує фізіологічні процеси і робить більш доступним мінеральне живлення сходів.

Окрім інокуляції, бажано використовувати якісний фунгіцидно-інсектицидний протруйник на сої. Навіть якщо внесення ЗЗР планується провадити лише у крайньому разі,  то протруйник повинен бути обов’язково. Від його наявності та якості обробки насіння залежить не менш аніж 30-40% майбутнього врожаю. При цьому слід враховувати і те, що неправильний вибір протруйника або неякісна обробка насіння здатні знищити велику частину бактерій у складі інокулянту.

Мінеральне живлення сої

Чимало аграріїв, при вирощуванні сою, виходять з принципу: «може пощастить …». Себто, взагалі не провадять осінньо-весняного основного внесення добрив під обробіток грунту. Часом навіть і з грунтом нічого не роблять, висіваючи насіння просто в стерню. В принципі такий підхід має право на життя, але тим не менш, слід звернути увагу на додаткові способи мінерального живлення цієї культури.

По-перше, всупереч поширеній думці, сої теж потрібні азотні добрива, нехай в меншій нормі. Точніше, краще використовувати азотно-фосфорні або азотно-сірчані добрива в помірних кількостях при передпосівної підготовки або безпосередньо в рядок під час посіву. Умовно кажучи, нехай це буде 40-60 кг діамофоски, які обов’язково дадуть позитивний ефект, зокрема, посприявши нормальному запуску процесів азотфіксації.

По-друге, у сої є власна «ахіллесова п’ята» – це нестача бору і молібдену, і меншою мірою – кобальту. В ідеалі бажано проводити інкрустацію насіння препаратами, що містять ці мікроелементи, принаймні хоча б бор. У всякому разі обов’язковою є дворазова обробка посівів сої бором – в період перед цвітінням і під час наливання бобів.

Гербіцидний захист сої

Якщо ми ведемо мову про вирощування сої, то автоматично маємо на увазі, що кожен грам вологи в грунті – безцінний. Тому бур’янів в міжряддях не повинно бути в принципі. Хороший грунтовий гербіцид – це невід’ємний елемент технології, в інакшому разі ми гарантовано втратимо значну частину врожаю і витратимо додаткові кошти під час післязбиральної доробки врожаю. Потрібна нормальна дієва технологія, яка може включати використання агрегатів для міжрядного обробітку посівів.

 

Новости: Украина

все новости


Читайте также:

все актуальные материалы